სასამართლო მოსამართლეების გარეშე
უკვე რამდენიმე დღეა, რაც ხელვაჩაურის რაიონში მართლმსაჯულების ორგანო გაჩერებულია. შესაბამისად, ყველანაირი სამართალწარმოება გაურკვეველი ვადით გადადებულია - სასამართლოში პროცესები აღარ ტარდება.
7 ივნისს, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ რაიონული სასამართლოს მოსამართლეს - ბადრი ჩამბას უფლებამოსილება შეუწყვიტა. ჩამბამ იუსტიციის საბჭოს გადაწყვეტილება გაასაჩივრა, მაგრამ შედეგი, ჯერჯერობით უცნობია. ბადრი ჩამბა ამ ეტაზე კომენტარისგან თავს იკავებს.
მანამდე უფლებამოსილება ხელვაჩაურის რაიონული სასამართლოს კიდევ ერთ მოსამართლეს, ნოდარ ბოლქვაძეს შეუჩერეს. თუმცა, მას ეს არ გაუსაჩივრებია.
რაიონულ სასამართლოში დარჩა ერთი მოსამართლე ამირან ხიმშიაშვილი, რომელიც ჯანმრთელობის გამო მოვალეობას 9 ივნისიდან ვერ ასრულებს.
ამ ეტაპზე რაიონულ სასამართლოში ყველა საქმის განხილვა შეჩერებულია. როგორც მოსამართლე ბადრი ჩამბას თანაშემწემ, ირალი აბაშიძემ გვითხრა: „სააპელაციო სასამართლოს იმ საქმეეზე ვთხოვთ ვადის გაგრძელებას, რომელთაც ვადა გასდით“.
12 ივნისიდან, ახალ საქმეებს ხელვაჩაურის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე (ბათუმის სასამართლოში მივლინებული) ჟანა ჯიბლაძე იხილავს.

Court Left without Judges
The Court has stopped working for several days so far in Khelvachauri district. Accordingly, all sorts of court actions are postponed for the uncertain time of period – moreover, the trials are no longer given.
On July 7, High Council of Justice of Georgia disqualified Badri Chamba from his responsibilities, the judge of the Regional Court. Chamba took an appeal against the decision of the Council of Justice consequence of which is still unknown. Badri Shamba does not make any comments regarding the issue.
Meanwhile, his duties have been forwarded to Nodar Bolkvadze – another judge from the Khelvachauri regional court; though he did not react on this fact. There is one judge left in the regional court – Miran Khimshiashvili, who is not able to fulfill his duties because of his feeble health since June 9.
Court trials of all the cases in the regional courts have been stopped. According to Irakli Abashidze, the assistant of Badri Chamba, “We are requesting the Appeal Court to prolong the deadline of those cases which are already limited”.
It is intended that the new cases will be heard by Zhana Jibladze – judge in the Khelvachauri Regional Court (being sent to the court of Batumi).