წლის ყველაზე მნიშვნელოვანი მოვლენა ქართულ ინტერნეტში - ეროვნული ინტერნეტ კონკურსი 2006 დასრულდა
ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის ინტერნეტ გაზეთმა და ვებ პორტალმა ადამიანის უფლებების შესახებ www.HumanRights.ge “ეროვნულ ინტერნეტ კონკურსში”, ნომინაციაში საუკეთესო საინფორმაციო რესურსი მეორე ადგილი მოიპოვა.
კონკურსმა სტარტი 2006 წლის 15 მაისს აიღო. ერთი თვის განმავლობაში კონკურსში მონაწილეობის სურვილი 900-ზე მეტმა საიტმა გამოთქვა. 21 ივნისს  9 კაცისაგან შემდგარი პროფესიონალი ჟიურის წევრების მიერ გამოვლენილი გამარჯვებული საიტების დაჯილდოება მოხდა.
5 ნომინაციაში საიტებმა ფულადი ჯილდოები და სხვა ფასიანი პრიზები მიიღეს, დანარჩენი ნომინაციების (კორპორატიული საიტი, სახელმწიფო არასამთავრობო და რეგიონალური რესურსი) დიპლომებით დაჯილდოვდნენ. ასევე  დაჯილდოებულ იქნა საიტი, რომელიც  მოხმარებელთა ყველაზე მეტი ხმა შეაგროვა SMS –ის საშუალებით.
საპრიზო ადგილების გარდა კონკურში დარეგისტრირებული 900-ზე მეტი საიტიდან ნომინაციების მიხედვით ტოპ - 10-ში შესული საიტებიც გამოვლინდა. კონკურსის დაჯილდოების ცერემონიალზე აღნიშნულ საიტებს შესაბამისი სერტიფიკატები გადაეცათ.
კონკურსის შედეგებმა აჩვენეს, რომ მსგავსი ღონისძიებები, რომელიც ინტერნეტის განვითარებისაკენ არის მიმართული საზოგადოებაში საკმაოდ დიდ ინტერეს იჩენს.
“ეროვნული ინტერნეტ კონკურსი” ყოველწლიური ღონისძიებაა და შესაბამისად შემდეგ წელს ამავე პერიოდში ჩატარდება.
გამარჯვებული საიტები არიან:
საუკეთესო საინფორმაციო რესურსები:
1. www.medportal.ge
2. www.humanrights.ge
3. www.media.ge
საუკეთესო კულტურულ-საგანმანათლებლო რესურსები:
1. www.bavshvi.ge
2. www.opera.ge
3. www.lib.ge
საუკეთესო კორპორატიული რესურსები:
1. www.bcv.ge
2. www.family.ge
3. www.peoplesbank.ge
საუკეთესო საბავშვო რესურსები:
1. children.wanex.net
2. www.kids.ge
3. www.children.ge
ელექტრონული სერვისები და კომერცია:
1. www.fonts.ge
2. www.wineshop.ge
3. www.translate.ge
ინოვაციური რესურსები:
(ამ ნომინაციაში ორი პირველი ადგილი ორმა რესურსმა გაიყო).
საუკეთესო სახელმწიფო, არასამთავრობო და რეგიონალური რესურსები:
1. www.mod.gov.ge
2. www.dlf.ge
3. www.borjomi2014.ge
ხალხის სიმპათია:
1. www.interes.ge
ჟიურის გადაწყვეტილებით ნომინაცია გასართობი რესურსები გაუქმდა, რადგანაც ამ ნომინაციაში წარმოდგენილი საიტები, ზოგ შემთხვევაში  თავისი შინაარსით და ზოგ შემთხვევაში იმ ფაქტით, რომ მათში არ იყო გათვალისწინებული საავტორო უფლებათა დაცვა გამოქვეყნებულ მასალებზე,  არ შეესაბამებოდა კონკურსის გაცხადებულ ძირითად პრინციპს ქართული კონტენტის განვითარებისა.

Most Significant Internet Phenomenon of the Year – National Internet Competition 2006 is Finished
Internet magazine and web-portal www.HumanRights.ge launched by Human Rights Information and Documentation Centre won the second prize on annual ‘National Internet Competition’.
The competition started on May 15, 2006. During a month more than 900 internet sites were registered aiming to take part in the competition. On June 21, the winner sites were rewarded. Winners had been revealed before by the professional Jury.
Within 5 nominations/categories the sites received money rewards and other valuable presents. As for other nominators (Corporation Site, State Non-governmental (NGOs) and Regional Resources), they were rewarded with diplomas. Simultaneously, presents and rewards were given to the site which had gathered highest number of messages via mobile phones.
According to the nominations the top-10 sites have been revealed out of 900 registered participants. During the rewarding ceremony the mentioned sites were given relevant certificates.
The successful results of competition showed that similar festivals, serving the development of internet service, are attracted by the audience. “National Internet Competition” is the annual festival, therefore it will be held the next year at this time as well.
The winners are:
Best Information Resources:
1. www.medportal.ge
2. www.humanrights.ge
3. www.media.ge
Best Educational Resources:
1. www.bavshvi.ge
2. www.opera.ge
3. www.lib.ge
Best Corporation Resources:
1. www.bcv.ge
2. www.family.ge
3. www.peoplesbank.ge
Best Child Resources:
1. children.wanex.net
2. www.kids.ge
3. www.children.ge
Internet Service and Trade:
1. www.fonts.ge
2. www.wineshop.ge
3. www.translate.ge
Innovative Resources:
(In this category the first prize was divided among the two resources)
Best State, Non-governmental (NGOs) and Regional Resources:
1. www.mod.gov.ge
2. www.dlf.ge
3. www.borjomi2014.ge
Public Favorite:
1. www.interes.ge
Due to the decision of jury, category – entertaining resources have been abolished, as it did not meet the conditions of concept of the competition. Moreover, according to their content they were avoided assertion of author’s rights on the released and issued material.