ნაცემი ჟურნალისტები პროტესტის ნიშნად პროფესიული მოვალეობის შესრულებაზე უარს იტყვიან
15 ივნისს, სიღნაღის რაიონის სოფელ ანაგაში, საქართველოს პარლამენტის წევრის ნუგზარ აბულაშვილის დავალებით, ნაციონალური მოძრაობის წევრების მიერ ნაცემი ჟურნალისტები და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები გამოძიების არაობიექტურობაზე მიანიშნებენ და პროტესტის ნიშნად, 28 ივნისს, ოთხშაბათს პროფესიული მოვალეობის შესრულებაზე უარს იტყვიან.
დაზარალებული ჟურნალისტები დღის 12 საათზე სიღნაღის რაიონული პროკურატურის წინ შეიკრიბებიან, სადაც ისინი გამოძიების გააქტიურებას, შემთხვევის ადგილზე მყოფ პოლიციელთა პასუხისმგებლობის საკითხის დასმას, დანარჩენი დამრბევების, დარბევის ორგანიზატორების გამოვლენასა და დასჯას მოითხოვენ. მოთხოვნების დაუყოვნებლივ შეუსრულებლობის შემთხვევაში კი, რამდენიმე მათგანი საქართველოს პარლამენტის წინ შიმშილობასაც არ გამორიცხავს.
„შეიძლება ითქვას პროკურატურა დაზარალებულებს მასხარად გვიგდებს, რადგან დღეისათვის მხოლოდ ორი დამრბევია დაკავებული, ერთს კი სიღნაღის სასამართლომ პროკურატურის შუამდგომლობის საფუძველზე გირაო შეუფარდა. მიუხედავად ჩვენი დეტალური ჩვენებებისა, ადამიანები, რომლებიც აქტიურად გვცემდნენ, ტექნიკის დალეწვაში მონაწილეობდნენ, შეურაცხყოფას გვაყენებდნენ და გვაფურთხებდნენ კვლავ გარეთ არიან. არაფერი კეთდება იმ პოლიციელთა დასასჯელად, რომელნიც ინციდენტის ადგილზე იმყოფებოდნენ და ძალადობა არ აღკვეთეს. პირიქით, დამრბევებს იცავდნენ და ხელს უწყობდნენ. დარბევის ორგანიზატორების გამოვლენას კი, მათი თანამდებობრივი მდგომარეობიდან გამომდინარე, საერთოდ არ ცდილობენ,“- აცხადებენ დაზარალებული ჟურნალისტები, რომელთაც აქციის მიმდინარეობისას არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებიც შეუერთდებიან.
დაკავებული პირების გარდა, დარბევაში მონაწილეობას იღებდნენ ვინმე ვანო ვარდიაშვილი და კიდევ აქტიურად სამი სხვა მამაკაცი, რომელთა აღწერილობის შესახებაც პოლიციას დეტალური ჩვენება აქვს მიცემული. გარდა ამისა, პოლიციელები იაგო კოჭლამაზაშვილი, ბესიკ ფხოველიშვილი, გია სირაშვილი და კიდევ ორი პოლიციელი ინციდენტის დაწყებიდან დამთავრებამდე უმოქმედოდ იყვნენ და დახმარებას დამრბევებს უწევდნენ.  ჟურნალისტთა დარბევის აციაში მონაწილეობდნენ სოფელ ვაქირის საჯარო სკოლის პედაგოგები, დირექტორი იზა ბუღათრიშვილი  და მისი დავალებით 13-14 წლის ბავშვებიც.

Assaulted Journalists Refuse to Fulfill Their Professional Duties
On Wednesday July 28th, journalists and representatives of NGOs who were assaulted will refuse to fulfill their professional duties. They are protesting against the investigation of incident, which took place in the village of Anaga, in the Signaghi district on the 15th of June. Representatives of the National Movement, on the orders of MP Nugzar Abulashvili, dispersed a protest of journalists and NGOs.
Journalists will gather in front of the Signaghi Regional Prosecutor’s Office at 12 o’clock. They demand a fair investigation into the case and the punishment of the criminals who were involved in dispersing the protest. If their demands are not met, some of the journalists plan to hold a hunger strike in front of the Parliament building in Tbilisi.
“The Prosecutor’s Office is making a mockery of us - they only arrested two people. The third was released after paying a fine. People who have beaten us up, broken our cameras and verbally abused us are still free. Nothing has been done to punish the police officers that were observing the incident and doing nothing to stop it,” declare the victims.
Besides those already arrested Vano Vardiashvili and three other men were also involved in dispersing the protest. Police have detailed descriptions of their appearances. Police officers Iago Kochlamazashvili, Besik Pkhovelishvili, Gia Sirashvili and two others did nothing to confront the violence; on the contrary, they helped the members of National Party. Teachers from the Vakhiri School and its Director Iza Bughatrishvili, together with 13-14 year-old pupils were also involved in dispersing the protest.