არასამთავრობო ორგანიზაცია ლაგოდეხის ხელისუფლებას სასამართლოთი ემუქრება
ქალაქ ლაგოდეხის საკრებულოს მიერ უკანონოდ აკრეფილი მოსაკრებლები და ქალაქის ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობის საკარმიდამო ნაკვეთებში არსებული არასასოფლო-სამეურნეო მიწებზე გადასახადის არასწორი გამოანგარიშებით მოსახლეობაში დაგროვილი მიწის გადასახადის დავალიანებებები  - ეს ის საკითხებია, რომელსაც რამდენიმე დღის წინ „საქართველოს სამოქალაქო განვითარების ასოციაცია“ გამოეხმაურა.
პრესკონფერენციაზე „საქართველოს სამოქალაქო განვითარების ასოციაციის“ ექსპერტებმა ადგილობრივი ბიუჯეტის მონიტორინგის პროცესში აღმოჩენილ კანონდარღვევებზე ისაუბრეს და აღნიშნეს, რომ ქ. ლაგოდეხის საკრებულოს მიერ მიღებული უკანონო გადაწყვეტილებების გაუქმების მოთხოვნით, უახლოეს ხანში სარჩელით რაიონულ სასამართლოს მიმართავენ.
„საქართველოს სამოქალაქო განვითარების ასოციაციის“ ეკონომისტის მამუკა ისკანდარაშვილის თქმით, ქალაქის საკრებულოს მიერ შემოღებულ მოსაკრებელს „ვაჭრობის ნებართვისათვის“, საქართველოში მოქმედი კანონმდებლობა არ სცნობს. „აღნიშნული მოსაკრებელი ქალაქის ტერიტორიაზე დაახლოებით 1 წლის განმავლობაში მოქმედებდა. მართალია, ჩვენი ძალისხმევით მის გაუქმებას მივაღწიეთ, მაგრამ უკანონოდ გადახდილი თანხა მოსახლეობას უკან არ დაბრუნებია. ეს თანხა 3000 ლარამდეა. კანონმდებლობის თანახმად, უკანონოდ გადახდილი მოსაკრებელი გადასახადის გადამხდელებს უნდა დაუბრუნდეს, რასაც ქალაქის საკრებულო არ აკეთებს, ეს კი კანონმდებლობის უხეში დარღვევის კონკრეტული ფაქტია“,- აღნიშნა ისკანდარაშვილმა.
„ქალაქის საკრებულოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების თანახმად, მიწის გადასახადით იბეგრება ქალაქ ლაგოდეხის თითოეული მოსახლის არასასოფლო-სამეურნეო მიწის 300 კვ.მ. ჩვენ ვთვლით, რომ ფიქსირებული მიწის გადასახადით უნდა დაიბეგროს მხოლოდ ის ფართობი, რასაც სახლი მოიცავს და მისი დამხმარე სანიტარულ-ტექნიკური ზონა. საკრებულომ დაადგინა, რომ თითოეულ მოსახლეს სახლი 300 კვ.მ-ზე უდგას, რაც არასწორია. მოსახლეობას საკმაოდ დიდი დავალიანება დაუგროვდა, რასაც საურავიც ემატება. ხელახლა უნდა მოხდეს იმ ფართობის გადაანგარიშება, რაზეც შენობა დგას, რისთვისაც აუცილებლად მივმართავთ სასამართლოს და საკრებულოს მიერ მიღებული უკანონო გადაწყვეტილების გაუქმებას მოვითხოვთ“, - გვითხრა „საქართველოს სამოქალაქო განვითარების ასოციაციის“ ხელმძღვანელმა გიორგი ბოკერიამ.
არასამთავრობო ორგანიზაციის ბრალდებებს ქალაქ ლაგოდეხის გამგებელი გიორგი წვერავა უსაფუძვლოს უწოდებს და ჩვენთან საუბარში შემდეგ კომენტარს აკეთებს: „როგორც ცნობილი გახდა, „სამოქალაქო განვითარების ასოციაციამ“ პრეტენზია გამოთქვა, რომ ჩვენს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებით, 300 კვ.მ-ზე მიწის დაბეგვრა განხორციელდა. თვითმმართველობამ აღნიშნული გადაწყვეტილების მიღებისას 1999 წელს ჩხენკელის და გეგეჭკორის მიერ შემუშავებული დებულებით - „მიწის გაცემის შესახებ“ იხელმძღვანელა, რომლის თანახმადაც 300კვ.მ-ზე არასასოფლო დანიშნულების მიწა დაბეგვრას ექვემდებარება. თუ ამის შესახებ რომელიმე ლაგოდეხელი პრეტენზიას გამოთქვამს, შეუძლია შესაბამის სამსახურებს მიმართოს. მოსაკრებელი „ვაჭრობის შესახებ“ კი იუსტიციის სამინისტრომ რეესტრში გაატარა. შემდეგ ეს არასამთავრობომ გააპროტესტა, რის გამოც 2005 წლის ივნისში ამ მოსაკრებლის ამოღება შეჩერდა, დეკემბერში კი საკრებულომ თავისი გადაწყვეტილება გააუქმა“.

The ‘Georgian Civil Development Association’ has reacted firmly to the events taking place in Lagodekhi. The NGO is concerned with taxes collected illegally by Lagodekhi City Hall and large arrears of rent that have been wrongly accumulated regarding the personal commercial property of people living in the city.
At a press conference, Georgian Civil Development Association experts talked about cases where the law has been violated regarding the monitoring of the local budget. They also warned that they would sue in court, to put a stop to the illegal practices of Lagodekhi City Hall.
According to Mamuka Iskandarashvili, an economist with the Georgian Civil Development Association the existing law does not take into account the rent established by the City Hall for ‘trade allowance’. “This type of rent only applied for one year. The reality is that we have already abolished this type of rent but taxes that have been paid illegally are impossible to repay back to people. This all comes to an amount of approximately 3000 laris. According to the law, this money must be returned to its rightful owner but City Hall is not willing to do this. This is a concrete violation of law”, announced Iskandarashvili.
According to a decision made by City Hall, any commercial land over 300 square meters is taxed in Lagodekhi. We think that the rent set should only refer to that space which is occupied by the building itself and its sanitary-technical zone. According a decision made by City Hall, each resident uses an area of 300 square meters which is not correct. The population has gathered a great deal of rent arrears as a result. The space used by the residents must be recalculated and for this reason we will have to appeal to the court and demand that it abolishes these rules made by City Hall”, Giorgi Bokeria, Head of Georgian Civil Development Association, told us.
The Governor of Lagodekhi, Giorgi Tsverava says that the accusations made by NGOs are baseless, adding: “As it has become well-known to everyone, Georgian Civil Development Association condemned our decision about the tax set on the usage of over 300 square meters of land. The government came to this decision in accordance with regulations adopted in 1999 by Chkhenkeli and Gegechkori. Due to these regulations, commercial areas, covering over 300 square meters are taxed. If any of the residents of Lagodekhi condemn this regulation, they can appeal to their appropriate tax office. The tax on ‘trade’ was registered with the Ministry of Justice. Afterwards it was protested against and opposed by the NGO - because this tax was not withdrawn in June 2005. But in December City Hall abolished this regulation.”