სოზარ სუბარი ირაკლი კაკაბაძეს უკანონო პატიმრად მიიჩნევს
თბილისი.04.07.06.მედიანიუსი. სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი თბილისის სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარეს ეკა ტყეშელაშვილს უკანონო გადაწყვეტილების მიღებაში ადანაშაულებს.
29 ივნისს სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარის გადაწყვეტილებით, თანასწორობის ინსტიტუტის ხელმძღვანელს ირაკლი კაკაბაძეს და მის რამდენიმე თანამოაზრეს 30-დღიანი პატიმრობა შეეფარდა. კერძოდ, მოსამართლის თქმით, კაკაბაძე და თანასწორობის ინსტიტუტის სხვა წევრები სასამართლოს ტერიტორიაზე აქციითა და შეძახილებით პრობლემებს უქმნიდნენ სააპელაციო სასამართლოს მუშაობას, რომელიც ტელეკომპანია "202"-ის დამფუძნებლების შალვა რამიშვილისა და დავით კოხრეიძის საქმეს განიხილავდ.
სოზარ სუბარის აზრით, მოსამართლეს მხოლოდ იმ შემთხვევაში აქვს პატიმრობის შეფარდების უფლება, თუ ეს უკანასკნელი წესრიგს სასამართლოს შენობაში არღვევს. სახალხო დმცველის თქმით, 29 ივნისს კაკაბაძე და თანასწორობის ინსტიტუტის სხვა წევრები სააპელაციო სასამართლოს ეზოში იმყოფებოდნენ და მოსამართლეს მათთვის პატიმრობის შეფარდების უფლება არ ჰქონდა.

Tbilisi, 04.07.06, ‘Media News’ – The Public Defender of Georgia, Sozar Subari, accuses Judge Eka Tkeshelashvili of making an illegal decision.
On the 29th June, the Head of the Appeal Court sentenced Irakli Kakabadze and his friends to 30 days detention. According to Tkeshelashvili, Kakabadze and other members of the ‘Egalitarian Institute’ were hindering the trial by protesting in front of the court building. The Appeal Court was discussing the case of the co-founders of TV Company ‘202’ - Shalva Ramishvili and David Kokhreidze.
According to Sozar Subari, the Judge has the right to detain someone only if he or she is disrupting public order inside the court building. Irakli Kakabadze was protesting in front of the building on the 29th of July, says Sozar Subari.