კორტებთან ჩატარებული სპეცოპერაციისას მოკლულის ადვოკატები გენერალურ პროკურორს მიმართავენ
თბილისი.10.07.06.მედიანიუსი. 2 მაისს თბილისში, მტკვრის სანაპიროზე, ჩოგბურთის კორტებთან ჩატარებული სპეცოპერაციის დროს ერთ-ერთი გარდაცვლილის, ზურაბ ვაზაგაშვილის დედა ციალა შანავა და ადვოკატები: მალხაზ ჯანგირაშვილი და ირმა ჭკადუა სპეცოპერაციის შემდეგ აღძრული ორი საქმის გაერთიანებას ითხოვენ.
როგორც ცნობილია, ამ დღეს სამართალდამცველების მიერ ჩატარებულ ოპერაციას ორი ადამიანი: ზურაბ ვაზაგაშვილი და ალექსანდრე ხუბულოვი ემსხვერპლა, მესამე - ბუბა ბუთურიძე კი მძიმედ დაიჭრა.
როგორც ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციაში დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე მალხაზ ჯანგირაშვილმა და ირმა ჭკადუამ აღნიშნეს, ამ ფაქტთან დაკავშირებით გამოძიება ორ სხვადასხვა უწყებაში მიმდინარეობს. კერძოდ, თბილისის პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილი იძიებს საქმეს პოლიციის მუშაკების მიერ დამნაშავის შეპყრობისთვის აუცილებელი ზომის გადაცილებით მკვლელობის ფაქტზე. ეს კი დამნაშავისთვის მხოლოდ 3 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
შსს-ს კრიმინალურმა დეპარტამენტმა კი გამოძიება 2 მაისს, ზურაბ ვაზაგაშვილის, ალექსანდრე ხუბულოვისა და ბუბა ბუთურიძის მიმართ ყაჩაღობის მომზადების ფაქტზე დაიწყო.
ადვოკატების თქმით, საქმის ძიებისას ორივე უწყება მიკერძოებული და არაობიექტურია. ეს ორი საქმე კი, დროის გაყვანისა და საზოგადოების შეცდომაში შეყვანის მიზნით, ხელოვნურად არის ორად გახლეჩილი.
ორი საქმის გაერთიანებისა და მისი გენერალური პროკურატურისადმი დაქვემდებარების მოთხოვნით ადვოკატებმა და გარდაცვლილის დედამ გენერალურ პროკურორს ზურაბ ადეიშვილს 7 ივლისს წერილობით მიმართეს. თუმცა, პასუხი დღემდე არ მიუღიათ, რითაც სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 108-ე მუხლი დაირღვა.

Lawyers of Killed Persons Appeal to General Prosecutor
Tbilisi, 10.07.06, ‘Media News’ – Tsiala Shanava, the mother of Zurab Vazagashvili, killed during the special operation near the tennis courts on May the 2nd and lawyers: Malkhaz Jangirashvili and Irma Chkadua demand connection of two cases.
Zurab Vazagashvili and Alexander Khubulov were killed during the special operation and Buba Buturidze was injured.
According to Malkhaz Jangirashvili and Irma Chkadua, who attended the press-conference in the Young Georgian Lawyer’s Association, two different bodies are investigating this case. The Prosecutor’s Office is investigating if the criminals were so dangerous to overuse the power. This only means three years of imprisonment.
The ministry of Internal Affairs is investigating the preparation of robbery from Zurab Vazagashvili, Alexander Khubulov and Buba Buturidze.
According to the lawyers both of the bodies are not fair; they have divided the case to embarrass the society.
The lawyers and Jangirashvili’s mother have sent the letter to Zurab Adeishvili, General Prosecutor, to connect two cases on the 7th of July, but have not received the answer yet, thus violating article 108 of the Procedural Criminal Code.