დასავლეთ საქართველოში რადიაციული გამოსხივების ორი წყარო აღმოაჩინეს
თბილისი.23.07.06.მედიანიუსი. ქართველმა და უცხოელმა ექსპერტებმა რაჭაში, ონის რაიონის სოფელ ირში რადიაციული გამოსხივების ორი წყარო აღმოაჩინეს.
რადიოაქტიური წყაროს გამოსავლენად შესაბამისი ღონისძიება იმ ორკვირიანი პროგრამის ფარგლებში ჩატარდა, რომელსაც საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრო და ატომური ენერგეტიკის საერთაშორისო სააგენტო ერთობლივად ახორციელებენ.
როგორც მედიანიუსს გარემოს დაცვის ინსპექციის დასავლეთ-ცენტრალური ბიუროს ხელმძღვანელმა მამუკა ვეზდენმა უთხრა, ცეზიუმ 137-ის ორი რადიოაქტიური წყარო სოფელ ირშია ნაპოვნი, მათგან ერთ-ერთი კი ადგილობრივი მკვიდრის საცხოვრებელი სახლის ეზოშია განთავსებული.
ამჟამად სოფელში ექიმები მუშაობენ. ისინი არკვევენ, მიაყენა თუ არა ზიანი რადიოაქტიურმა წყაროებმა  ადგილობრივი მოსახლეობის ჯანმრთელობას. რადიოაქტიური წყაროების განეიტრალებასა და მათ უსაფრთხო ადგილას გადატანაზე კი უკვე ექპერტები იზრუნებენ.

Two Sources of Radiation Found in the West of Georgia
Tbilisi, 23.07.06, ‘Media News’ – Georgian and foreign experts have discovered two new sources of radiation in the village Iri, Oni region.
The sources where discovered in the frame f the joint project, implemented with the Ministry on Environment and IAEA. According to the representative of the Ministry Mamuka Vezdeni, two sources of Cesium 137 is discovered in the village Iri. One of them is in the yard of the local inhabitant.
The doctors are working in the village to study the health of local inhabitants. The experts will work for the neutralization of radioactive sources.