გაზეთ ”გურიის მოამბეს” ჟურნალისტები სცემეს
გურიის შრომის, სოციალური დაცვისა და ჯანდაცვის დეპარტამენტის თავმჯდომარემ ლევან სკამკოჩაიშვილმა რეგიონალური, დამოუკიდებელი გაზეთის „გურიის მოამბეს“ საინფორმაციო სამსახურის უფროსი შორენა ღლონტი და ამავე გაზეთის ჩოხატაურის წარმომადგენლობის კორესპონდენტი გიორგი სირაძე პარასკევს, 28 ივლისს, საკუთარ კაბინეტში სცემა.
ინციდენტის დეტალებზე საუბრისას, "გურიის მოამბეს" რედაქციაში განაცხადეს, რომ  ლევან სკამკოჩაიშვილს ჟურნალისტები დილით დაუკავშირდნენ მობილური ტელეფონით და კომენტარი სთხოვეს ერთ-ერთ საკითხთან დაკავშირებით. სკამკოჩაიშვილმა ჟურნალისტებს ადგილზე, სამსახურში მისვლა და ინტერვიუ შესთავაზა. თუმცა, ინტერვიუს მიცემის ნაცვლად, მან, კაბინეტში მისული ჟურნალისტები სცემა, გიორგი სირაძეს გაზეთის ციფრული ფოტოკამერა დაუმტვრია, ხოლო  შორენა ღლონტს - დიქტოფონი, თუმცა, სკამკოჩაიშვილის მხრიდან მუქარისა და დაშინების შემცველი აუდიო ჩანაწერის გადარჩენა ჟურნალისტებმა  მაინც შეძლეს.
ინცინდენტი დილის 11 საათზე მოხდა. რის შემდეგაც ჟურნალისტებმა განცხადებით ოზურგეთის რეგიონულ პროკურატურას მიმართეს, სადაც მათ ჩამოერთვათ ახსნა-განმარტება და გამოიძახეს საგამოძიებო ჯგუფი შსს ოზურგეთის რაიგანყოფილებიდან.
ჟურნალისტები ჩვენებას რამდენიმე საათის განმავლობაში აძლევდნენ, პროკურატურიდან პოლიციის განყოფილებაში გადაყვანისას ჟურნალისტებს ოზურგეთის პოლიციის შენობაში ჩაუტარდათ ექსპერტიზა, რომლის შედეგადაც მათ ძალადობის ნიშნები დაუდასტურდათ.
მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით, აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე 154 მუხლის I ნაწილით - ჟურნალისტური მოღვაწეობისათვის უკანონოდ ხელის შეშლა. გამოძიებას აწარმოებს შსს ოზურგეთის რაიგანყოფილების საგამოძიებო სამსახური.
"გურიის მოამბე" აღშფოთებას გამოთქვამს მომხდარის გამო. რედაქცია აღნიშნავს, რომ  მომხდარი არ არის ჯანდაცვის ხელმძღვანელობის წარმომადგენლების მხრიდან „გურიის მოამბეს“ ჟურნალისტებზე ზეწოლის პირველი შემთხვევა.
"გურიის მოამბე" მოითხოვს მომხდარის სასწრაფო და ობიექტურ გამოძიებას შესაბამისი სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან. ამასთან, გეზეთის კოლექტივი  საქართველოს შრომის, სოციალური დაცვისა და ჯანდაცვის მინისტრის, ლადო ჭიპაშვილისაგან ლევან სკამკოჩაიშვილის თანამდებობიდან სასწრაფოდ გადაყენებას  მოითხოვს.
რედაქცია ასევე მიმართავს  არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და მასმედიის საშუალებებს, რათა მათ სოლიდარობა და მხარდაჭერა გამოხატონ „გურიის მოამბეს“ მიმართ.
სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი ჟურნალისტების ცემის გამო გურიის შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის დეპარტამენტის უფროსის, ლევან სკამკოჩაიშვილის „მთელი სიმკაცრით“დასჯას მოითხოვს. ამის შესახებ სახალხო სახალხო დამცველის აპარატის მიერ 29 ივლისს გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამი.
სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლებთან საუბრის დროს დაზარალებულმა ჟურნალისტებმა ლევან სკამკოჩაიშვილის გაღიზიანების ზუსტი მიზეზი  ვერ დაასახელეს, თუმცა, პირადი დაპირისპირება გამორიცხეს და მომხდარი ფაქტი უკანასკნელ პერიოდში ჯანდაცვის სფეროში არსებულ პრობლემებზე ”გურიის მოამბეში” დაბეჭდილ სტატიებს დაუკავშირეს.
ცნობილია, რომ ჩოხატაურში ნარკოტიკული ნივთიერებების რეალიზაციის ფაქტზე სამი ექიმი დააკავეს. ეს საკითხი (ადგილობრივი მედიის სხვა საშუალებებისაგან განსხვავებით) დეტალურად „გურიის მოამბე“-მ გააშუქა.
ჯანმრთელობის, შრომისა და სოციალური დაცვის დეპარტამენტის უფროსს მომხდარ ფაქტზე კომენტარი არ გაუკეთებია. მას ვერც სახალხო დამცველის წარმომადგენლები შეხვდნენ, რადგან მისი ოჯახის წევრის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, იგი რაიონში არ იმყოფებოდა, ხოლო ტელეფონით მასთან დაკავშირება შეუძლებელი აღმოჩნდა.

Journalists of Newspaper “Guriis Moambe” were Beaten
Head of Guria Labor, Social Security and Public Health Department Levan Skamkochaishvili beat the Head of regional, independent newspaper “Guriis Moambe’s” news service Shorena Ghlonti and Chokhatauri-based correspondent of that newspaper Giorgi Siradze in his own office. The incident took place on July 28. (Guria is a region in western Georgia).
Levan Skamkochaishvili got a phone call in the morning of that day from the abovementioned journalists, he was asked to give commentaries over a certain case. Skamkochaishvili invited them to his office where he attacked the journalists and broke Siradze’s photo camera and Ghlonti’s Dictaphone. However, the journalists managed to save the audio recording of Skamkochaishvili’s threats and swearing.
The incident took place at 11 am. Later the journalists filed a complaint in Regional Prosecutor’s Office where they gave testimonies. The police launched the investigation of the criminal case under 154th article of Criminal Code (illegal hindering of journalistic activities). The investigation is carried out by Ozurgeti Police Department.
“Guriis Moambe” protests about the incident and declares that this is not the first time the representatives of local Labor, Social Security and Public Health Department pressure journalists.
The newspaper asks the Georgian Minister of Labor, Social Security and Public Health Lado Chipashvili to immediately fire Skamkochaishvili. At the same time the newspaper asks nongovernmental organizations and mass media outlets to react to that fact and show support.
Ombudsman of Georgia expresses his concern over the fact and demands that Head of Guria Labor, Social Security and Public Health Department Levan Skamkochaishvili be punished in accordance with the law.
The journalists do not know the exact reasons, why Skamkochaishvili was irritated, but they exclude personal confrontation and connect the fact with the recent articles on health care problems published in the newspaper “Guriis Moambe”.
Giorgi Siradze states, that he had no personal relations with L. Skamkochaishvili. On July 28, he returned from Chokhatauri and followed Shorena Ghlonti to the interview as a photo correspondent. He also remembered that three doctors were detained in Chokhatauri on charges of drug selling. The issue was covered in details only by newspaper “Guriis Moambe”. Giorgi Siradze notes that he had actively participated in the investigation of this issue and states that the aggression towards him might have sparked from the fact. It also should be noted, that during the incident, L. Skamkochaishvili addressed the journalists in the plural form stating that he would not give a comment to their newspaper. Therefore, aggression of Skamkochaishvili was directed to the newspaper and its journalists in general.
L. Skamkochaishvili has not commented on the fact yet. It was impossible to contact him, as according to his family, he was not in the district and was unreachable by the phone. The investigation plans to interrogate Skamkochaishvili on July 29.