მოსახლეობა გარეგანათების ბოძების დალუქვას ითხოვენ
ბათუმში, წერეთლის ქუჩაზე გარეგანათების ბოძები სპეციალური ხუფის უქონლობის გამო მოქალაქეებს საშიშროებას უქმნის. მოსახლეობა მათ დახურვას ითხოვს, მერია კი - სხვა ქუჩების გარეგანათებითაა დაკავებული. უფრო მეტიც, ბოძებზე ერთხელ დახურვით იმართლებენ თავს და პრობლემის გაჩენას ქურდებს აბრალებენ, რომელთა დასაკავებლად ქალაქის მერიას პოლიციისათვის რატომღაც არ მიუმართავს.
„განათებული ქუჩები მართლაც კარგია, მაგრამ განათება უსაფრთხო უნდა იყოს. რაც მახსოვს, ეს ბოძები მთლად ღიაა და ელექტროსადენები გარეთაა გამოტანილი. შეიძლება ნებისმიერმა გამვლელმა გაჰკრას ხელი. ბაზრობის გამო ეს ადგილები ისედაც გადატვირთულია", _ გვითხრა ყოფილი წერეთლის ქუჩის მიმდებარე ტერიტორიაზე ერთ-ერთმა მოვაჭრემ.
"აქ, ხშირად, ბოძზე მიყრდნობილ „პიანიცებს“ სძინავთ. ხომ შეიძლება ვინმეს დენმა დაარტყას? კაცი რომ მოკვდება, მერე გინდ დაუხურავთ და გინდ არა", _ ამბობს მეორე მოვაჭრე, მარო დუმბაძე.
ადგილობრივი მცხოვრებლები ხანძრის საშიშროებაზეც საუბრობენ და შესაბამისი ღონისძიების გატარებას ითხოვენ. "ბოძებში ქაღალდები და ათასი ნაგავია ჩაყრილი, არაა გამორიცხული მოკლე ჩართვის დროს ცეცხლი წაეკიდოს. თუ რაიმეს აკეთებენ, ხარისხიანს თუ არა, უსაფრთხო მაინც გაგვიკეთონ. ამ ბოძების ხუფების თანხა აღარ აქვს მთავრობას?," _ კითხულობს წერეთლის ქუჩის მცხოვრები ხათუნა კილაძე.
ბათუმის მერიაში აცხადებენ, რომ გარეგანათების ბოძები თავის დროზე ხუფებით დახურეს. "ქალაქში ქურდობაა მოდებული, რაც რკინისაა ყველაფერს იპარავენ. ქუჩებში ჭის სახურავებიც გაქრა. 11-მეტრიანი ბოძი თუ გავაკეთეთ, ხუფი მასთან შედარებით რკინის ნაგლეჯია, იმის გაკეთება როგორ გაგვიჭირდებოდა, "_ აცხადებს მერიის საქალაქო მეურნეობის სამსახურის უფროსის მოადგილე ჯანსუღ ვარშალომიძე.
მერიას ქურდობის ფაქტი პოლიციისთვის ერთი მიზეზით არ უცნობებია: "ჭების ხუფებზე რომ მივმართეთ, რა გააკეთეს? ნახეს ქურდი?"
ამ ეტაპზე ბათუმის მერია მელიქიშვილის, ინასარიძისა და ფარნავაზ მეფის ქუჩების განათებაზე მუშაობს. სავარაუდოდ, წერეთლის ქუჩის გარეგანათების ბოძები ისევ ხუფების გარეშე დარჩება.

In Batumi, Tsereteli str. illumination posts put the population in danger for not having special covers. The population demands to seal up them. But the City Hall is busy by setting up the posts in other districts. Moreover, they approve themselves by having initially covered the posts and they blame the thieves for the problem. Though, the City Hall has not appealed to the police.
“The illuminated streets are really nice, but it also must be safe. As far as I remember these posts have not been covered and the electric wires are naked. Any passer-by can touch it by chance. These places are very crowded because of market,”-said one of the traders from former Tsereteli Street.
“’Drunkard’ people often sleep here, leaning against the posts. Any of them can be easily electrocuted. When a person dies, it would be no use of covering them then,”-says the second trader, Maro Dumbadze.
Local inhabitants speak about the danger of the fire and they demand to take measures against it. “A lot of rubbish and waste papers are stuck in the posts, and it can be set on fire if short circuit occurs. If they do something, though in bad quality, at least let them do it safe. Doesn’t the Government have money for these covers?”- asks Khatuna Kiladze, living in Tsereteli Street.
They state in Batumi City Hall that they have covered the posts when they were setting them up. “Stealing is spread in the city; they steal everything what is made of the iron. Even drain manhole covers have disappeared in the city. If have set up 11-mtere-high posts, why should not we have covered them with small piece of iron?!”-states Djansugh Varshalomidze, Deputy Chief of the City Hall Thrift City Service.
The City Hall has not appealed to the police for one reason: “When we applied for drain manhole covers what they did? Have they found the thief?”
Nowadays the City Hall is busy by setting up illumination posts in Melikishvili, Inasaridze and The king Pharnavaz streets. Presumably, Tsereteli Street will remain without illumination post-covers again.