მესაზღვრეებმა შპიონაჟში ეჭვმიტანილი მუსლიმი ფინელი დააკავეს
თბილისი.31.08.06.მედიანიუსი. ქართველმა მესაზღვრეებმა 28 აგვისტოს საქართველო-რუსეთის საზღვრის ჩრდილოეთ მონაკვეთზე შპიონაჟში ეჭვმიტანილი მუსლიმანი ფინელი დააკავეს.
ფინეთის მოქალაქე, აბუ ბაკერ ჰეიკილა საქართველოში 25 აგვისტოს ჩამოვიდა. იმავე დღეს ყაზბეგის მიმართულებით გაემგზავრა და სასაზღვრო პოლიციის რეგიონულ სამმართველო “ყაზბეგის” სექტორ “ჯუთაზე” რეგისტრაცია გაიარა, როგორც ტურისტმა “ჯუთა-შატილის” მიმართულებით.
მესაზღვრეებმა თავდაპირველად საეჭვო გარემოებად მისი წარმომავლობა და გარეგნული იერსახე მიიჩნიეს, თუმცა მის პასპორტში გაყალბების ნიშნები არ აღინიშნებოდა და შესაბამისად, მესაზღვრეებმა იგი გაატარეს. თუმცა ეჭვის ბოლომდე გასაფანტად, რეგიონული სამმართველოს ხელმძღვანელობის გადაწყვეტილებით, ფინელი მოქალაქის მარშრუტი კონტროლზე აიყვანეს.
როგორც სასაზღვრო პოლიციაში აცხადებენ, 26-27 აგვისტოს “ტურისტი” საზაფხულო საგუშაგო “არხოტისთავის” დასაცავი მონაკვეთის ტერიტორიაზე (აღნიშნული ტერიტორია ინგუშეთის მონაკვეთს ესაზღვრება) მოძრაობდა და აშკარად ჩანდა, რომ შატილის მიმართულებით გადაადგილებას არ ჩქარობდა და ორი დღის განმავლობაში მესაზღვრეთათვის უცნაურად იქცეოდა. იგი თითქოს ვიღაცას ელოდა და ტერიტორიას ზვერავდა. როცა სასაზღვრო განწესი მიუახლოვდა,  მიმალვა სცადა, ამის შემდეგ განწესმა იგი დააკავა.
წინასწარი ინფორმაციით, მას აღმსარებლობის შეცვლის შემდეგ სახელი და გვარიც გამოცვლილი აქვს,  საქართველო-რუსეთის საზღვრის გადაკვეთას კი უკანონოდ აპირებდა. მის ხელბარგში პირად ნივთებთან ერთად ჩრდილო კავკასიის რუკები, ბინოკლები, დანები და სხვა საეჭვო დანიშნულების საგნები აღმოჩნდა. შესაბამისი საგამოძიებო პროცედურების ჩატარების შემდეგ აღნიშნული პირი შსს-ს ანტიტერორისტულ ცენტრს გადაეცა.

Tbilisi, 31.08.2006, ‘Media News’ – On the 28th of August, near the Russian-Georgian boarder Georgian Boarder Guards arrested a Muslim Finnish man, who was accused of spying.
Citizen of Finland, Abu Baker Heikila, arrived in Georgia on the 25th of August. He went in the direction of Kazbeghi the same day and registered as a tourist with the department of boarder police ‘Juta’.
Police found his nationality and looks suspicious, however they could not find any signs of falsification in his passport and let him in. Despite this, the head of the Boarder Guard took the journey of Finnish citizen under his supervision.
On the 26-27th of August, he was noticed near the site of the ‘Archoti’ guard-post (this territory borders with Ingusheti). The ‘tourist’ was behaving suspiciously and did not seem to go and visit Shatili. According to the boarder guards, he seemed to be waiting for someone and roaming the territory. The Finn was arrested when he tried to run away, when the guards approached him.
According to unofficial information, he changed his name after changing religion. He probably tried to illegally cross the Russian-Georgian boarder. Suspicious things, like maps of the North Caucasus, a knife and binoculars were discovered in his bag. After conducting an investigation, the citizen of Finland was transferred to the Antiterrorist Centre of the Ministry of Internal Affairs.