სიტყვის თავისუფლების ხარისხი საქართველოში
საერთაშორისო ორგანიზაცია "Article 19 " საქართველოში რევოლუციის შემდგომი მედიის სიტყვის თავისუფლების ხარისხით დაინტერესდა.
28 სექტემბერს, სასტუმრო "თბილისი მარიოტში" საერთაშორისო ორგანიზაციამ არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლბთან პოლიტიკოსებთან და ჟურნალისტებთან ერთად მრგვალი მაგიდა გამართა თემაზე "გამოხატვის თავისუფლება საქართველოში, რისკები და გამოწვევები".
შეხვედრაზე განიხილება პოლიტიკური ზეწოლის, თვითცენზურის, ჟურნალისტებზე ფიზიკური ზეწოლის, მედიაეთიკისა და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საკითხები.
საერთაშორისო ორგანიზაციის აღმოსავლეთ ევროპისა და თანამეგობრობის ქვეყნებში "Article 19" რეგიონალურმა წარმომადგენელმა ლუიდგარდ ჰამერმა "ინტერპრესნიუსთან" საუბრისას განაცხადა, რომ რევოლუციის შემდგომი ტელემაუწყებლები უფრო სუსტია, ვიდრე ის იყო მანამდე. დღევანდელი შეხვედრის მიზანია გაირკვეს ის მთავარი მიზეზები, რის გამოც ეს ხდება. არის ეს სახელმწიფოს მხრიდან ზეწოლის შედეგი თუ ტელემაუწყებელთა მფლობელების მიზეზი.
"Artcie 19" საქართველოში "თავისუფლების ინსტიტუტთან" ერთად თანამშრომლობს. ორგანიზაციის მიზანია მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებში სიტყვის თავისუფლების და აზრის გამოხატვის საკითხების შესწავლა-ანალიზი და რეკომენდაციის მიცემა ხელისუფლების წარმომადგენლებისათვის.

Level of Freedom of Speech in Georgia
International organization Artikle 19 got interested in the level of freedom of speech in Georgia after the Rose Revolution.
On September 28 the international organization together with representatives of nongovernmental organizations, politicians and journalists held a round table meeting the topic of which was “Freedom of Expression in Georgia: Risks and Challenges”.
The meeting was dedicated to discussion of the facts of political pressure exerted on journalists, self-censorship in media, physical pressuring of journalists, media ethics and accessibility of public information.
Regional Representative of Artikle 19 in Eastern Europe and CIS countries Luidgard Hammer told news agency “Interpressnews” that the Georgia TV broadcasters became weaker after the Rose Revolution. “The main goal of today’s meeting is to find out what’s the reason of this state of affairs, we want to understand whether it’s a result of government pressure or whether it’s the fault of owners of TV companies themselves” – he said.
Artikle 19 cooperates with Georgian NGO Liberty Institute. The aim of that organization is to study and analyze the level of freedom of speech in various countries of the world; the organization also gives recommendations to governments on how to increase the level of freedom of speech.