სამეგრელო-ზემო სვანეთის ფინანსური პოლიციის სამმართველოს მუშაკებმა დააკავეს ინდმეწარმე იაშა ფაჟავა. გამოძიებით დადგინდა, რომ ამ პიროვნებამ ყალბი დოკუმენტაციის მეშვეობით სახელმწიფოს დიდი ოდენობით ზარალი მიაყენა. თავიდანვე საეჭვო იყო ი. ფაჟავას ერთპიროვნულად ჩაედინა მსგავსი რამ. ინდმეწარმე ი. ფაჟავასთან ხელშეკრულება ჰქონდა დადებული სამელიორაციო სამმართველოს “ენგური -ოჩხამური”, რომელიც  “ კოლხიდმშენის” ტრესტის შემადგენლობაში იყო. ხელშეკრულების თანახმად, ინდმეწარმეს გარკვეული რაოდენობის ნაპირგამაგრებითი სამუშაოები უნდა ჩაეტარებინა ზუგდიდის რაიონის დაბალი ზონის სოფლებში: შამგონა, კოკი, ხურჩა, განმუხური, ორსანტია. ( ეს ის სოფლებია, რომლებიც მარტო მიმდინარე წელს ათეულათასობით ლარით დაზარალდა მდინარე ენგურის ადიდების შედეგად.) ფინანსური პოლიციის ინფორმაციით, დოკუმენტაციით ნაჩვენები იყო, რომ სამუშაოები შესრულებულია და თანხებიც სრულად არის გაწერილი. სინამდვილეში კი საქმე სულ სხვაგვარად იყო. ფაჟავას დაკავებიდან მეორე დღეს, ფინანსურმა პოლიციამ დააკავა ზემოთხსენებული მელიორაციის სამმართველოს  უფროსი იანურ მიქავა.
იანურ მიქავამ, თვითონ შექმნა ინდსაწარმოები, ხელმძღვანელებად თავისი კადრები დანიშნა და როცა ტენდერი გამოცხადდა სამუშაოებზე, სწორედ თავის ინდმეწარმეთა საწარმოებს გაამარჯვებინა.  მიქავა გარკვეულ თანხებს ურიცხავდა ინდმეწარმეებს, მაგრამ ამ თანხების ნაწილი მას უკან უბრუნდებოდა. ამ გზით ი. მიქავამ 20 ათასი ლარი სახელმწიფო თანხა მიითვისა. მაგრამ საქმე ჯერ მხოლოდ ერთ ინდმეწარმეზეა აღძრული, არ არის გამორიცხული კიდევ 3 ასეთ საწარმოთა ხელმძღვანელობის პასუხისმგებლობის საკითხი დადგეს. თანხების რაოდენობაც შესაბამისად გაიზრდება. მიქავასა და ფაჟავას უკვე შეეფარდათ წინასწარი ორთვიანი პატიმრობა. მიქავა გულის შეტევით ზუგდიდის ცენტრალურ საავადმყოფო “რესპუბლიკაშია” გადაყვანილი.
მართალია დამნაშავეები დააკავეს, მაგრამ ზუგდიდის დაბალი ზონის სოფლების მაცხოვრებელთათვის, ეს ვერაფერი ნუგეშია. ისინი შიშით ელოდებიან ენგურში წყლის დონის მომატებას, რასაც თავისუფლად შეუძლია ჰექტრობით სიმინდისა  და თხილის მოსავალი წალეკოს, რაც მთავარია ადამიანთა სიცოცხლეს შეუქმნას საფრთხე.

Speculation in Land-reclamation
Samegrelo-Zemo Svaneti Financial police arrested individual entrepreneur Iasha Fajava. According to investigation results he caused extensive damage to the state by the false (fake) documentation. It was doubtful from the beginning that Fajava could commit the crime individually, without somebody’s support. Fajava and land-reclamation company `Enguri-Ochkhamuri` (which itself was in the membership of `kolkhidmsheni` trust) concluded a contract, according which, individual entrepreneur should shored up the flood walls in the villages of Zugdidi – Shamgona, Koki, Ganmuxuri, Orsantia.( the very villages where the damage because of the river Anguri flood reached to thousands of lari).
According to financial police, documentation showed that works had been already conducted and the money was spent correctly. In fact, there was another real picture: On the second day of Fajavas arresting, the financial police arrested the head of above mentioned land-reclamation company, Ianur Mikava. He founded individual enterprises, nominated his own staff on the leading positions, and later, when the tender was announced, supported these enterprises to win. Mikava was transferring some money to these entrepreneurs, however, most part of this amount was returning to him. In this way, he appropriated 20 000 GL. The case is launched only on one entrepreneur. Its not inconceivable, that 3 other enterprises will share their fate. Mikava and Fajava had already sentenced to two months preliminary imprisonment. At the moment Mikava is in Zugdidi central hospital because of heart attack.
Although the criminals were arrested, this did not gave relief to the residents of Zugdidi villages. They are waiting flood on Anguri in fear, which can not only flood the corn and nut harvest, but create a danger to human life.