სახალხო დამცველმა გადასახადების გადახდასთან დაკავშირებულ პრობლემებზე ფინანსურ პოლიციას მიმართა
თბილისი.06.11.06.მედიანიუსი. საგარეჯოს რაიონის სოფელ პატარძეულის მოსახლეობამ საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატს მიმართა განცხადებით, რომელიც ელექტროენერგიის მიწოდებასა და გადასახადების გადახდასთან დაკავშირებულ პრობლემებს შეეხება.
სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლები ენერგოომბუდსმენის თანამშრომლებთან ერთად ჩავიდნენ სოფელ პატარძეულში და ადგილზე გაეცნენ იქ არსებულ ვითარებას. ადგილობრივი მოსახლეობა, სხვა მრავალ პრობლემასთან ერთად, უკმაყოფილებას გამოხატავდა იმის გამო, რომ ქვითარს, რომელსაც მოხმარებული ელექტროენერგიის საფასურის გადახდის სანაცვლოდ სალაროში აძლევენ, არ აქვს ბეჭედი და არ მოჰყვება ამონაწერი ქვითარი საკასო აპარატიდან.
აღნიშნულის შესამოწმებლად სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლები მივიდნენ სოფელ პატარძეულის ენერგოდისტრიბუციის სამსახურის სალაროში, სადაც მოლარემ, ია სიბოშვილმა დაადასტურა, რომ ქვითარს გასცემს ბეჭდისა და საკასო აპარატიდან ამონაწერის გარეშე, შემოსულ თანხას კი საგარეჯოს რაიონის მთავარ მოლარეს აბარებს.
სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებმა მიმართეს მთავარ მოლარეს, ნ. მეზვრიშვილს, რომელმაც კიდევ ერთხელ დაადასტურა, რომ სამსახურს არ აქვს ბეჭედი, ქვითრებს კი კახეთის სადისტრიბუციო ენერგოკომპანიის ოფისიდან იღებენ, რომელიც თელავში მდებარეობს და ქვითრებს ბეჭდისა და საკასო აპარატის გარეშე გასცემენ.
როგორც სახალხო დამცველის აპარატში განმარტავენ, ქვითრის ფორმა დამტკიცებულია საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2006 წლის 27 თებერვლის ბრძანებით, რომლის თანახმად, სხვადასხვა რეკვიზიტებთან ერთად, ქვითრის ქვედა მარცხენა კუთხეში მითითებულია ბეჭდის ადგილი. ეს იმას ნიშნავს, რომ ქვითარი გაცემული უნდა იყოს ამ დადგენილი წესის თანახმად, საკასო აპარატის ქვითართან ერთად.
სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ გადახდილი გადასახადები ვერ კონტროლდება შესაბამისი ორგანოების მიერ. სოფელ პატარძეულის მოსახლეობა ვერ იღებს სრულყოფილ დოკუმენტს და სადისტრიბუციო კომპანიის სამსახური არ იყენებს საკასო აპარატს.
,,საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ” ორგანული კანონის 21-ე მუხლის ,,გ” პუნქტის თანახმად სოზარ სუბარმა რეკომედაციით მიმართა საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს ფინანსური პოლიციის უფროსს დავით კეზერაშვილს, რათა შეისწავლოს ზემოაღნიშნული საქმე და მოახდინოს რეაგირება.

Tbilisi. 06.11.06. Media-News. The population from the village of Patardzeuli in Sagarejo District applied to Public Defender’s Office regarding the problems they have with power distribution and bills.
The representatives of both Public Defender’s and Energy Ombudsman’s Offices arrived in Patardzeuli. People complained about the checks on electricity, which they receive at the cash-desk having paid the bill, because they had no seal and receipts from cash-registers.
Representatives of Public Defender's Office arrived at Patardzeuli Power Distribution Service Office to find out situation. Ia Siboshvili, the cashier confirmed that she was giving checks without any seals and receipts from cash-registers; then she sent money to the chief cashier in Sagarejo.
Public Defender's Office met N. Mezvrishvili, the chief cashier who also stated that the office had no seal and they are received checks from Telavi based Kakheti Power Distribution Company.
According to Public Defender’s Office, the decree, enacted on 27 February, 2006 by the Minister of Finances, ratified the receipt form. It should have a seal below at the left side corner as well as other requisites. Thus check should be given together with cash-register's receipt regarding the schedule.
Public Defender considers that paid bills are not controlled. Patardzeuli population could not receive valid document and Power Distribution Company can not use a cash-register.
According to Organic Act, Article 21 (c), Public Defender recommended David Kezerashvili, the Head of Financial Police to investigate the case and react on it.