ჭარელები დღეს რწმუნებულის ადმინისტრაციიდან გამოყარეს
„ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრს” პატარა ლიახვის ხეობის სოფელ ჭარების მოსახლეობა კვლავ დაუკავშირდა.
ცოტა ხნის წინ „ადამიანის უფლებათა ცენტრი” იუწყებოდა, რომ ჭარების მოსახლეობა რეგიონის ხელმძღვანელობისგან ყურადღებას და დახმარებას ითხოვს. უსახლკაროდ და ყოველგვარი შემოსავლის გარეშე დარჩენილ ქართულ სოფელს დახმარება სჭირდება. სოფელი ჭარები ოსური სოფლებითაა გარშემორტყმული.
დღეს ჭარების მაცხოვრებლები სამხარეო ადმინისტრაციაში მივიდნენ. შენობის დაცვამ მათ ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა. შენობის გარეთ გამოყრილი ჭარელებმა დახმარებისათვის „ადამიანის უფლებათა ცენტრს” მიმართეს.
სოფელში ძირითადად ლაფაჩები ცხოვრობენ. 1991 წელს მომხდარი მიწისძვრის შედეგად სოფელში საცხოვრებელი სახლების დიდი ნაწილი დაინგრა, ხოლო გარკვეული ნაწილი დაზიანდა. დღეს ეს სოფელი მოწყვეტილია საქართველოს და იქ მისვლით საქართველოს ხელისუფლება არ იწუხებს თავს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი” შეშფოთებას გამოთქვამს ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონაში, პატარა ლიახვის ხეობის ოსური დასახლებებით  გარშემორტყმულ სოფელში მაცხოვრებელთა ბედით. როგორც ერთ-ერთი მათგანი მანია ლაფაჩი ამბობს, მათ არც სოფლის გამგებელი, არც ერედვის თემის გამგებელი და არც რეგიონის ხელმძღვანელობა აქცევს ყურადღებას.

People from the Village of Charebi Were Dismissed from the Governor's Office
People from the village of Charebi, in the Patara Liakhvi Gorge, contacted the human Rights Centre again.
Human Rights Center has already published that these people were urging the regional government for help. The villagers, who have neither income nor houses, need assistance. The village is surrounded with Ossetian villages.
Today, villagers arrived at the Regional Administrative Board. The guard of the building insulted and physically assaulted them. After that the people applied Human Rights Centre for help.
The village is mainly inhabited by Lafachis [surname]. Most part of the houses in the area was destroyed by 1991 earthquake. Currently, this village is detached from the rest of Georgia and the government does not bother to arrive their.
Human Rights Centre expresses its concern regarding the fate of the people living in the village surrounded with Ossetian villages in the Patara Liakhvi Gorge. Mania Lafachi, a resident of the village, said, that neither village and community councilor nor the regional government pays attention to them.