სახალხო დამცველმა გაზეთის რედაქტორის შეურაცხყოფის ფაქტთან დაკავშირებით მოპოვებული მასალები გენპროკურატურას გადასცა
სახალხო დამცველმა სოზარ სუბარმა  ზუგდიდის რეგიონული გაზეთის - “ღია ბოქლომის” რედაქტორის  ილია ჩაჩიბაიას მიმართ ფიზიკური და მორალური შეურაცხყოფის ფაქტი შეისწავლა და მოპოვებული მასალები, შემდგომი რეაგირებისათვის,   საქართველოს გენერალურ პროკურატურას გადაუგზავნა. გენპროკურატურამ კი ეს მასალები სამეგრელო - ზემო სვანეთის  სამხარეო პროკურატურას გადასცა.
სახალხო დამცველის განცხადებით, რომელიც 15 დეკემბერს გავრცელდა, მასალები გადაეცა  ასევე გენერალური პროკურატურის ადამიანის უფლებათა დაცვის სამმართველოს უფროსს არჩილ გიორგაძეს.
საუბარია ინციდენტზე, რომელიც სამეგრელო-ზემო სვანეთის  სამხარეო ადმინისტრაციაში მიმდინარე წლის 4 დეკემბერს მოხდა.
17 წლის ილია ჩაჩიბაია, თავის ახსნა განმარტებაში, რომელიც მან  სახალხო დამცველის წარმომადგენლებს მისცა, ამტკიცებს, რომ მას სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში პრეზიდენტის რწმუნებულის კაბინეტში რწმუნებულის აპარატის თანამშრომლებმა ფიზიკური და მორალურ ი შეურაცხყოფა მიაყენეს.
კერძოდ, ჩაჩიბაიას ცნობით,  4 დეკემბერს იგი ინფორმაციის დასაზუსტებლად  პრეზიდენტის რწმუნებულის პრესსამსახურის უფროსს ლალი გელენავას მიმართა. ამ ფაქტიდან ცოტა ხანში ჩაჩიბაიას  გუბერნატორ ზაზა გოროზიას დაცვის უფროსი დიმა მარკოიძე დაუკავშირდა,   ჟურნალისტი მოტყუებით ჩასვეს გელენავას მანქანაში და მიიყვანეს გუბერნატორის კაბინეტში, იქ 4-5 საათით ჩაკეტეს და მუქარი თ აიძულებდნენ დაესახელებინა მის ხელთ არსებული ინფორმაციის წყარო, წინააღმდეგ შემთხვევაში გაზეთს დახურვით,  პირადად მას კი ფიზიკური განადგურებით დაემუქრნენ. ჩაჩიბაიას წაართვეს მობილური ტელეფონი და დაუმტვრიეს დიქტოფონი. ახსნა-განმარტების თანახმად, ჟურნალისტს რწმუნებულის პრესმდივანმა ლალი გელენავამ დაარტყა, ხოლო დაცვის უფროსი დიმა მარკოიძე „კისერსში წვდა და დახრჍ ?ობით დაემუქრა“. ერთ-ერთმა თვითმხილველმა, ჟურნალისტმა ნანა ფაჟავამ სახალხო დამცველის წარმომადგენლებისთვის მიცემულ ახსნა-განმარტებაში განაცხადა, რომ შეკითხვაზე - იცოდა თუ არა ზაზა გოროზიამ, მის კაბინეტში მიმდინარე მოვლენების შესახებ, დაცვის უფროსმა უპასუხა, რომ პრეზიდენტის რწმუნებული სრულ საქმის კურსში იყო.
სახალხო დამცველის განცხადებაში ნათქვამია, რომ მისი აპარატის თანამშრომლებმა ახსნა განმარტებები ჩამოართვეს სხვა ადგილობრივ ჟურნალისტებსაც, ამასთან,  პრეზიდენტის რწმუნებულის აპარატის წარმომადგენლებმა თანამშრომლობაზე უარი განაცხადეს..
სახალხო დამცველი აღნიშნავს, რომ მოპოვებული მასალებიდან იკვეთება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის დარღვევა შემდეგი მუხლებით:
მუხლი 154 - ჟურნალისტისათვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლა, ესე იგი მისი იძულება, გაავრცელოს ინფორმაცია, ან თავი შეიკავოს მისი გავრცელებისაგან, ძალადობის მუქარით, სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით - ისჯება ჯარიმით ან თავისუფლების აღკვეთით ვადით ორ წლამდე, თანამდებობის დაკავების ან საქმიანობის ჩამორთმევით ვადით სამ წლამდე.
143-ე მუხლი - თავისუფლები ს უკანონო აღკვეთა არასრულწლოვნის მიმართ, ძალადობით ან ძალადობის გამოყენების მუქარით - ისჯება თავისუფლების აღკვეთით შვიდიდან ათ წლამდე.

Ombudsman hands material concerning the insult of newspaper editor to General Prosecutor’s Office
Ombudsman Sozar Subari scrutinized the fact of physical and moral insult of Zugdidi regional newspaper “Gia Boqlomi” (Open Lock) and sent the obtained material to General Prosecutor’s Office for future investigation.
According to Ombudsman’s statement which was disseminated on December 15 the material was also sent to head of human rights department of General prosecutor’s Office Archil Giorgadze.
The incident occurred in Samegrelo-Upper Svaneti regional administration on December 4. In his explanatory report 17 year old Ilia Chachibaia claims that he was insulted physically and morally in Samegrelo-Upper Svaneti governor’s cabinet by the governor’s staff.
More precisely, according to Chachibaia on December 4 he applied to head of governor’s press service Lali Gelenava in order to check certain information. After a short period of time Chachibaia was contacted by the head of governor’s security Dima Markoidze. The journalist was deceivingly placed in Gelenava’s car and taken to governor’s cabinet, where he was locked for 4-5 hours and forced to disclose the source of information. He was threatened that in case of refusal his newspaper would be closed down and he would be killed. Offenders took away Chachibaia’s mobile phone and broke his voice recorder.
According to the explanatory report press secretary Lali Gelenava hit the journalist while head of security Dima Markoidze “grabbed him by throat and threatened to kill him”. Journalist Nana Fazhava who was present at the scene told Ombudsman’s Office that when asked whether Zaza Gorozia was informed about the incident in his cabinet the head of security answered that the governor was informed about everything.
Ombudsman’s statement points out that Ombudsman’s Office staff obtained explanatory reports from other journalists as well and that governor’s staff refused to cooperate with Ombudsman’s Office.
Ombudsman states that the obtained material points out the following violations of Criminal Law:
Article 154 – obstructing a journalist in his professional activity, that means to force him/her to disseminate information or to refrain from doing so, with a physical threat and using one’s position –is punished by penalty or imprisonment up to 2 years, removal from position or activity up to 3 years.
Article 143- illegal detainment of an under-aged person with force or threat of force – is punished by imprisonment from 7 to 10 years.