ეუთო-მ ბაქოელ ჟურნალისტებზე თავდასხმის მონაწილეთა დაკავება მოითხოვა
ეუთოს ბაქოს ოფისის ხელმძღვანელმა რობინ სივორდმა შეშფოთება გამოთქვა აზერბაიჯანული პოლიციის   უმოქმედობის გამო, აზერბაიჯანის ოპოზიციური გაზეთების ჟურნალისტებზე განხორციელებული თავდასხმების გამოძიებასთან დაკავშირებით.
სივორდის განცხადებით, ეუთოს შეშფოთებას, განსაკუთრებით ის ფაქტი იწვევს, რომ დანაშაულებები დღისით, საზოგადოებრივ ადგილებში განხორციელდა.
დიპლომატის თქმით, იმისთვის,  რომ გამართლდეს საზოგადოების ნდობა ხელისუფლების მიმართ, სამართალდამცველებმა ოპერატიულად უნდა გამოავლინონ ბოროტმოქმედები და ისინი სასამართლოს გადასცენ.
დაუდგენელმა პირებმა კვირას, საკუთარი საცხოვრებელი ბინის  სადარბაზოს წინ ოპოზიციური გაზეთის „მილეთის“ („ერი“) მთავარი რედაქტორი ალი ორუჯევი სცემეს.
ინციდენტიდან მეორე დღეს, თავდასხმა განხორციელდა ოპოზიციურ გაზეთ „აზადლიგის“ („თავისუფლება“) ჟურნალისტზე,  ნიჯათ დაგლარზე. ჟურნალისტს, ოთხი, ჯერჯერობით, დაუდგენელი პირი ხელკეტებით გაუსწორდა. დაზარალებულს შინაგანი ორგანოები აქვს დაზიანებული. ნიჯათ დაგლარი ცნობილია მაღალი თანამდებობის პირთა კორუფციული საქმიანობის მამხილებელი სტატიებით.

OSCE Office in Baku Deeply Concerned at Continuing Acts of Violence against Journalists
In a statement issued today, the Acting Head of the OSCE Office in Baku, Robin Seaword, said that his office was deeply concerned at reports of two further instances of violence against members of the opposition press.
"We are particularly alarmed at the apparent impunity with which such attacks are perpetrated in public places and in broad daylight," he said.
"It is extremely worrying that, despite assurances by the authorities that those responsible will be found and brought to justice, the perpetrators of numerous such acts continue to remain at large and appear to be able to act without fear of arrest. The public's confidence in the Police's ability to protect citizens must surely be brought into question as a result.
On Sunday unknown assaulters beat Editor-in-chief of oppositional newspaper “Milet” (nation) Ali Orudjev in front of his house. Orudjev is also an acting press secretary of Azerbaijani oppositional National Independence Party.
Next day Nijat Daglar, journalist of oppositional newspaper “Azadlig” (freedom), was assaulted. When Daglar was coming out of his house four unknown attackers beat him with sticks. The journalist’s internal organs are damaged. Nijat Daglar is known for his articles exposing the involvement of high officials in corrupt transactions.