საახალწლო საჩუქარი პირველ ოტობაიას
დეკემბრის ბოლოს გალში მომხდარ მკვლელობებს, როგორც მოსალოდნელი იყო, ქართველების მიმართ ძალადობის ახალი ტალღა მოჰყვა. 27 დეკემბერს, გალის რაიონის სოფელ პირველი ოტობაიადან, აფხაზების მიერ წაყვანილ ქართველთაგან, ახალ წელს, გალის მილიციის იზოლატორში, მხოლოდ ერთი ქართველი, გია ტუფურია შეხვდა.
ტუფურიას ძმა ბესიკ ტუფურია გალის რაიონის ქვედა ზონის სოფლების მილიციის ქვეგანყოფილების უფროსის, ალიკ ხიშბას მკვლელობაში მთავარი ეჭვმიტანილია.
გია ტუფურია აფხაზმა სამართალდამცავებმა 3 იანვარს გაათავისუფლეს. მის გათავისუფლებაში დიდი როლი პირველი ოტობაიას გამგებელმა დალი ხალვაშმა ითამაშა. ნაცემი ტუფურია 4 იანვარს ზუგდიდის ცენტრალურ საავადმყოფოში მიიყვანეს. ექიმების განმარტებით, მას სხეულზე დაზიანებები აღენიშნებოდა, თუმცა არც ერთი დაზიანება სიცოცხლესთან შეუთავსებელი არ იყო. თვითონ ტუფურია ჟურნალისტებთან საუბარში ცემის ფაქტს კატეგორიულად უარყოფს, მაგრამ კერძო საუბარში არ მალავს, რომ მას აფხაზი მილიციელები რამდენიმე დღის განმავლობაში სასტიკად სცემდნენ. ტუფურიას თქმით, აფხაზებს მისი ძმის, ბესიკ ტუფურიას ადგილსამყოფელი აინტერესებდათ. ის ირწმუნება, რომ მან მართლაც არ იცის ძმის ადგილსამყოფელი, მეტიც, მათ ერთმანეთთან კარგა ხანია ცუდი ურთიერთობა აქვთ და ერთმანეთს არც ელაპარაკებიან. 4 იანვარს გიორგი ტუფურიამ ზუგდიდი დატოვა და ისევ ოტობაიაში გადავიდა.

A New Year’s Present for the Village of Pirveli Otobaia
Late in December, a string of murders in Gali district resulted into a new wave of violence against Georgian residents in the area.  Of those Georgians who were detained from the village of Pirveli Otobaia on December 27 by the Abkhaz, only one Georgian, Gia Tufuria, met the New Year in the solitary confinement cell of the Gali District Police Station.
Tufuria’s brother, Besik Tufuria, is a main suspect in the murder of Alik Khishba, the chief of the Gali District Police Department.
On January 3, Abkhaz law enforcement released Tufuria. Dali Khalvashi, gamgebeli of the village of Otobaia, helped get him released. On January 4, the released man was taken to the Zugdidi hospital. Doctors said that there were some injuries on his body. However, none of them were life-threatening. Tufuria categorically denies the fact of having been beaten when he talks with journalists. However, in private talks he does not keep it a secret that the Abkhaz police beat him during the several days he spent in solitary confinement. According to him, the Abkhaz tried to learn the location of Tufuria’s brother. However, Tufuria insists that he does not know where his brother is. Moreover, he has had tense relations with his brother for a long time. On January 4, Tufuria left Zugdidi for Otobaia.