ნინო ბურჯანაძე გაზეთების რედაქტორებს გაუნაწყენდა
პარლამენტის თავმჯდომარე ნინო ბურჯანაძე გაკვირვებულია ბეჭვდითი მედიის ხელმძღვანელთა განცხადებებით, პრესისთვის საგადასახადო შეღავათების საკითხზე.
17 იანვარს, პარლამენტის ბიუროს სხდომაზე ბურჯანაძემ განაცხადა, რომ მან არაერთხელ თხოვა ბეჭვდითი მედიის ხელმძღვანელებს წარმოედგინათ რეალური არგუმენტები პრესისთვის საგადასახადო შეღავათების  გაგრძელების საკითხზე, მაგრამ ეს არგუმენტები მან ვერ მოისმინა.
ბურჯანაძის ინფორმაციით, მასთან საუბრებში გაზეთის რედაქტორები აცხადებდნენ, რომ  მოგების და ქონების გადასახადებზე დაწესებული შეღავათები არ თამაშობს მთავარ როლს მათ ბიზნესში, მაგრამ შეხვედრის შემდეგ რედაქტორებმა სხვა შინაარსის კომენტარები გააკეთეს.
პარლამენტის თავმჯდომარის თქმით, აჭარის რეგიონალური გაზეთი „ბათუმელები“ ყველაზე დიდი ქონების პატრონია და მათ პრეტენზია არ გამოუხატავთ. გაზეთი, რომელიც ვერ გადაიხდის ქონების გადასახადს, რომლის მაქსიმალური ღირებულება შესაძლოა 200 ლარი იყოს არც უნდა არსებობდეს, ამბობს ბურჯანაძე.
როგორც ბიუროს სხდომაზე ფრაქცია „მემარჯვენე ოპოზიციის“ წევრმა მამუკა კაციტაძემ განაცხადა, საგადასახადო შეღავათები ბეჭვდითი მედიისთვის 2004-2008 წლების მოწვევის პარლამენტის უფლებამოსილების დროს  დააწესა და დებუტატები  ვალდებულnი არიან, პრესას  შეღავათები უფლებამოსილების ამოწურავმდე გაუგრძელონ.
თავის მხრივ პარლამენტის თავმჯდომარე ნინო ბურჯანაძე იმედოვნებს, რომ „მემარჯვენე ოპოზიცია“ პრესისთვის საგადასახადო შეღავათების გაგრძელების შესახებ წარმოდგენილ კანონპროექტს უკან გაიწვევს.
გაზეთ „რეზონანსის“ მთავარი რედაქტორის, ლაშა ტუღუშის განცხადებით, შესაძლოა რომელიმე გაზეთის ხელმძღვანელს განსხვავებული შეხედულება აქვს, მაგრამ რედაქტორების უმრავლესობის  პოზიცია ერთია - შეღავათები პრესისთვის უნდა გაგრძელდეს.
2007 წლის 1 იანვრამდე, მედია დღგ-ს მოგების და ქონების გადასახადს არ იხდიდა, გადასახადისაგან თავისუფლდება სარეკლამო მომსახურების გაწევით მიღებული მოგება და ჟურნალ-გაზეთების საგამომცემლო საქმიანობით დაკავებული პირების  ბალანსზე არსებული და ამ საქმიანობაში უშუალოდ გამოყენებული ქონება.

Nino Burjanadze angered by newspaper editors
Parliament Speaker Nino Burjanadze is surprised by the statements made by print media managers about the issue concerning the tax privileges for press.
At the parliament bureau session on January 17 Burjanadze stated that she had asked print media managers to provide real arguments why the tax privileges for press should be extended, but the press was unable to provide such arguments.
According to Burjanadze at the meeting the editors of newspapers told her that profit and property tax breaks are not the major factor in their business, but afterwards they made different comments.
Burjanadze said that Adjara regional newspaper “Batumelebi” owns the largest property, but they  did not have any complaints. A newspaper which can not pay the property tax the maximum amount of which does not exceed 200 GEL should not exist, Burjanadze said.
A member of faction “Right Opposition” Mamuka Katsitadze declared at the session that the parliament is obliged to retain the privileges until it is dissolved in 2008.
On the other hand Nino Burjanadze hopes that “Right Opposition” will withdraw its law project on extending the tax privileges for press.
Editor-in-chief of newspaper “Resonance” Lasha Tugushi considers that some manager of particular newspaper may have different opinion, but most editors have a common stance – the privileges should be extended.
Media did not pay VAT, profit and property taxes before 1 January 2007. Also, profit drawn from advertisement services and property belonging to people involved in publishing and used in publishing was exempted from taxes