ვეტერანები შეღავათების აღდგენას ითხოვენ
თბილისი.23.01.07.მედიანიუსი. დღეს თბილისში, ალექსანდრე პუშკინის სახელობის სკვერში ძალოვანი სტრუქტურების ვეტერანების, პენსიონერებისა და ინვალიდების დარღვეული სოციალური უფლებების აღმდგენი საკოორდინაცილ შტაბის წარმომადგენლებმა საინფორმაციო და გამაფრთხილებელი აქცია გამართეს.
ისინი ხელისუფლებისგან ძალოვანი სტრუქტურების, შეიარაღებული ძალების, მეორე მსოფლიო ომისა და ტერიტორიული მთლიანობისათვის გამართული ბრძოლის ვეტერანების, ასევე, ამ ბრძოლებში დაღუპულთა ოჯახებისათვის სოციალური შეღავათების გაუქმებას აპროტესტებენ. ლაპარაკია 39 სახის შეღავათზე, რომლებიც მათ 1995 წლის შესაბამისი კანონით ჰქონდათ გარანტირებული.
კანონის თანახმად, ისინი მუნიციპალური ტრანსპორტითა და თბილისის მეტროპოლიტენით უფასოდ მგზავრობდნენ, სატელეფონო მომსახურებისათვის 50-პროცენტიანი ფასდაკლებით სარგებლობდნენ და სასმელი წყლის ტარიფს ასევე 50-პროცენტიანი ფასდაკლებით იხდიდნენ. ამავე კანონით,  20 კუბურ მეტრ ბუნებრივ აირს უფასოდ მოიხმარდნენ. ზაფხულობით 75, ზამთრობით კი 250 კილოვატსაათ ელექტროენერგიას უსასყიდლოდ იღებდნენ.
ვეტერანების თქმით, 2007 წლის 1 იანვრიდან ეს შეღავათები გაუქმდა. რაც შეეხება ბუნებრივი აირის, მისი სამომხმარებლო ტარიფს, მის დასაფარად ამიერიდან ვეტერანებს ყოველთვიურად 8, ელექროენერგიის გადასახადის დასაფარად კი 14 ლარი დაერიცხებათ. თუმცა, მათი თქმით, გაზისა და ელექტროენერგიის გაძვირების შემდეგ ასეთი შეღავათი, ფაქტობრივად, უსარგებლო იქნება.
როგორც "მედიანიუსს" ვეტერანთა უფლებების აღმდგენი საკოორდინაციო შტაბის წევრმა ნოდარ ცოტნიაშვილმა უთხრა, სოციალური შეღავათების აღდგენის თხოვნით შტაბმა პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილს წერილობით 18 იანვარს მიმართა. მიმართვაში ისინი ასევე ითხოვდნენ პრეზიდენტთან პირადად შეხვედრას. თუმცა, პასუხი ჯერჯერობით არ მიუღიათ.
"თუკი ჩვენი მოთხოვნები არ დაკმაყოფილდება, ხვალიდან უკვე პერმანენტულ აქციებს გავმართავთ. ხელისუფლება უნდა დავარწმუნოთ, რომ ჩვენი მოთხოვნები სამართლიანია", - აღნიშნა ნოდარ ცოტნიაშვილმა.

Veterans Demand to Renew Their Allowances
Tbilisi. 23.01.07. Media News. Today in Tbilisi, representatives of the Coordinative HQ of the Interior Ministry’s veterans, pensioners and disabled people held informational and warning demonstration in the Aleksandre Pushkini Square.
They protested the abolished allowances for the veterans of the law enforcement bodies, armed forces and the World War II; as well as for the families of the soldiers who died during the Georgian Civil War. Under the law these people were granted with 39 kinds of allowances since 1995.
Under the law, they did not pay for their travels by the municipality transport and Tbilisi underground. The veterans had 50% allowances for the telephone and water bills. Under the same law, they had free 20 cubes of gas a month. In summer 75 kilowatts and in winter 250 kilowatts were free for them.
The veterans said that their allowances have been abolished since January 1, 2007. As for the gas and electricity bills, they will receive 8 and 14 laris a month to pay bills.  However, the veterans said that that money will not be enough because of the increased price on gas and electricity.
Nodar Tsotniashvili, representatives of the Coordinative HQ, informed the Media News that they have petitioned the president Saakashvili on January 18. They urged to renew the allowances and also asked the president to meet them. However, they did not receive any reply yet. “If our demands are not satisfied, we will start permanent demonstrations tomorrow. We have to persuade the government that our demands are just,” said Tsotniashvili.