მომჩივან გლეხებს ყურძნის ფული გადაუხადეს
გურჯაანში მდებარე შპს “სენაკურის” ღვინის ქარხნის ხელმძღვანელობამ, რამდენიმე გლეხს, გასული წლის სექტემბერში ჩაბარებული ყურძნის ფული გადაუხადა.
კახეთის სხვადასხვა რაიონების სოფლებიდან ჩამოსული ადამიანები საწარმოს დირექტორისგან 6 თვის განმავლობაში თანხის მიღებას ვერ ახერხებდნენ. ამ ხნის მანძილზე მათ არაერთხელ გამართეს საპროტესტო აქცია, მიმართეს ადგილობრივ ხელისუფლებას, ქარხნის კართან ღამეებიც გაათიეს, მაგრამ უშედეგოდ.
ორი კვირის წინ, რამდენიმე გლეხმა დახმარებისათვის “ადამიანის უფლებათა ცენტრის” კახეთის ოფისს მიმართა. ორგანიზაციის იურისტებმა დაზარალებულებს სასამართლოში შესატანად სარჩელი მოუმზადეს. სარჩელით გლეხები კუთვნილ თანხასთან ერთად, დამატებით, მორალური და მატერიალური კომპენსაციის მიღებასაც ითხოვდნენ. “სენაკურის” ხელმძღვანელმა მომჩივან გლეხებს ჩაბარებული ყურძნის საფასური სასამართლოს მიერ განცხადების განხილვამდე აუნაზღაურა.

Suitor Peasants Were Paid Money for Grapes
The board of the Gurjaani based wine-factory, Senakuri Ltd, paid several peasants the money for the grapes the factory bought in September.
Villagers, having arrived from the various villages in the Kakheti region, demanded the director of the factory to pay money for their grape during six months. They held protest demonstrations several times. They also applied to the local authority and spent nights at the factory gate, in vain.
Two weeks ago, several peasants applied to the Human Rights Center’s Kakheti Office and lawyers for the center prepared a suit for them to appeal to the court. The peasants were demanding the money for their grape as well as a compensation for their moral and material damage. The director of the Senakuri factory paid villagers the money before the court discussed the case.