უფლისციხის მუზეუმის თანამშრომლები გაყინულ ხელფასებს ითხოვენ
უფლისციხის ისტორიული მუზეუმის თანამშრომლები უკვე სამი წელია გაყინული ხელფასების მიღებას ითხოვენ. მათ დახმარებისათვის ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის" გორის ორგანიზაციას მიმართეს.
როგორც ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის" გორის ორგანიზაციამ გაარკვია, უფლისციხის მუზეუმის თანამშრომლებს 1993-2003 წლებში არა აქვთ აღებული კუთვნილი ხელფასი. თანამშრომლები აცხადებენ, რომ წლების განმავლობაში საკუთარი სახსრებით მოახერხეს ძეგლის შენახვა.
გაყინული ხელფასების თაობაზე წერილი 2003 წელს პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელს ნინო ბურჯანაძესაც მისწერეს. ბურჯანაძემ წერილი ფინანსთა სამინისტროს გადაუგზავნა. ფინინასთა მინისტრის მოადგილემ კი მუზეუმის თანამშრომლებს აცნობა, რომ იმ ეტაპისათვის ბიუჯეტში მათი თანხები არ იყო გათვალისწინებული. მას მერე სახელმწიფომ სამი ბიუჯეტი მიიღო, თუმცა არც ცენტრალურ, არც ტერიტორიულ და არც ადგილობრივ ბიუჯეტში უფლისციხის დაფინანსების წყაროები არ გაზრდილა.
შიდა ქართლის კულტურის სამმართველოს უფროსის რობერტ მაღლაკელიძის განცხადებით, მან აღნიშნულთან დაკავშირებით არაფერი იცოდა და სიტუაციაში გასარკვევად კულტურის სამინისტროში გაგვაგზავნა...
ანალოგიური პასუხი გაგვცა შიდა ქართლის გუბერნატორის მოადგილემ მაია აზმაიფარაშვილმა, რომელმაც ასევე კულტურის სამინისტროში გაგვგზავნა, თუმცა შეგვპირდა, რომ კულტურის სამინისტროს თავადაც დაუკავშირდებოდა...
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის" გორის ორგანიზაცია მუზეუმის თანამშრომლებს იურიდიულ დახმრებას სასამართლოში გაუწევს.

Employees of the Uflistsikhe Museum Demand the Frozen Salaries
Employees of the Uflistsikhe Historical Museum demand their salaries that they have not received for three years. They applied to the Human Rights Center’s Gori Office for help.
The human Rights Center’s Gori office found out that these people did not receive their salaries in 1993-2003. The employees of the museum said that they managed to keep the museum with their own expenses during the years.
In 2003, the museum employees petitioned to the Interim President Nino Burjanadze. The later forwarded the petition to the Ministry of Finances. The Deputy Minister of Finances replied that that time budget did not have any funds to pay their salaries. Though the state has adopted three budgets since that time, none of the budgets -central, territorial or local- envisaged the sources to increase the funds for the museum.
Robert Maghlakelidze, the chief of the Shida Kartli Cultural Department, does not have any information regarding the situation and sent us to the Ministry of Culture…
Maia Azmaifarashvili, the Deputy Governor of Shida Kartli, gave us the same answer and sent us to the Ministry of Culture; however she said she would get in touch with the Ministry herself too…