სუბარი ელექტროშოკის გამოყენებისთვის პატრულის თანამშრომელთა დასჯას ითხოვს
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი საპატრულო პოლიციის თანამშრომლების მიერ ელექტროშოკის ხშირ გამოყენებას აპროტესტებს. სოზარ სუბარის აპარატმა გორის საავადმყოფოს ტრავმული ჟურნალის შემოწმებისას აღმოაჩინა, რომ როდესაც მიმღებ განყოფილებაში დაკავებული მანანა შახვერდოვი მიიყვანეს, ის აცხადებდა, რომ პატრულის თანამშრომელმა მის მიმართ ელექტროშოკი გამოიყენა.
როგორც სახალხო დამცველის წარმომადგენელმა გაარკვია, დაზარალებული ადგილობრივი გარემოვაჭრე აღმოჩნდა, რომელსაც პატრულის თანამშრომელმა სავაჭრო ნივთები ჩამოართვა და ვაჭრობა აუკრძალა. შახვერდოვის თხოვნის მიუხედავად, პატრულმა მას ნივთები არ დაუბრუნა და თვითმხილველთა გადმოცემით, მას ელექტროშოკი დაადო.
სოზარ სუბარის განცხადებით, ამ მოწყობილობის გამოყენება მხოლოდ თავდასხმის მოგერიების შემთხვევაში ხდება. პატრულის თანამშრომლების საქციელი კი სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტებით აიხსნება. სახალხო დამცველმა მასალა გენერალური პროკურორის მოადგილეს, გიორგი ლაცაბიძეს, შსს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის უფროსს, გიორგი გრიგალაშვილს და გენპროკურატურის ადამიანის უფლებათა დაცვის სამმართველოს უფროსის მოვალეობის შემსრულებელს, არჩილ გიორგაძეს გადაუგზავნა.

Subari Demands to Punish Patrol Policemen for Having Used Electroshock
The Georgian Public Defender’s Office protests the frequent usage of electroshock by the patrol policemen. Sozar Subari’s representatives, having checked the trauma journal of the Gori District Hospital, found out that Manana Shakhverdov stated at arriving at the hospital that patrol policeman had used electroshock on her.
The representative of the Public Defender said that the victim was a local outdoor trader. Patrol policeman seized her goods and banned to continue trading in the area. Despite Shalhverdovi’s urge, the patrol did not return her goods and as the witnesses said he put an electroshock on her.
According to Subari, shock can only be used to escape the attack. In this particular case, patrol policemen abused their power. The Public Defender sent the materials to the Deputy Prosecutor General, Giorgi Grigalashvili and Interim Chief of the Human Rights Department within the Prosecutor General’s Office, Archil Gorgadze.