სახელმწიფო დევნილებისგან ვალის დაბრუნებას ითხოვს
ქუთაისში, სასტუმრო „მთის ბროლში“ მცხოვრები დევნილები მესამე დღეა ქუჩაში დგანან და ცენტრალური ხელისუფლების გადაწყვეტილებას საჯაროდ აპროტესტებენ. სახელმწიფო მათგან ვალის გადახდას ითხოვს. ვალად კი ის თანხა სახელდება, რომელსაც დევნილები 1999-2004 წლებში, აფხაზეთის ომში მონაწილეობისათვის იღებდნენ. დღეს ქვეყნის ხელისუფლება მიიჩნევს, რომ ომში მონაწილე ან მათთან გათანაბრებული პირები წლების მანძილზე აღნიშნულ თანხას, პენსიის სახით, უკანონოდ იღებდნენ.
„რას მოითხოვს ეს მთავრობა ჩვენგან, გაუგებარია. იძახიან, რომ ქვეყნის ბიუჯეტს ზარალი მივაყენეთ. არადა, პირიქითაა. ზარალი ჩვენ მოგვაყენეს და შარა-გზაზე დაგვტოვეს. შეგვხედეთ ერთი, რას დავემსგავსეთ. აღელვებს ვინმეს ჩვენი მდგომარეობა? აგვინაზღაუროს მთავრობამ ქონების საფასური, რომელიც აფხაზეთში დავკარგეთ და დანარჩენზე მერე გველაპარაკოს,“ - აცხადებს აფხაზეთიდან დევნილი, ინვალიდი შორენა ჭანკვეტაძე, რომელსაც ომის დროს ტრავმირებული ქვედა კიდურები საშუალებას არ აძლევს იმუშაოს და ოჯახი გამოკვებოს.
ორი დღის წინ ინვალიდი ქალბატონი, სხვა დევნილებთან ერთად, დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურაში დაიბარეს და 3000 ლარის გადახდა მოსთხოვეს. თან განუმარტეს, რომ თუკი ვალს არ დაფარავდნენ, საპროცესო გარიგების თანახმად, წინასწარ ორთვიან პატიმრობას შეუფარდებდნენ.
გავრცელებული ინფორმაციით, საოლქო პროკურატურაში იმ 265 კაცის სია დევს, ვისაც სახელმწიფოს ვალი მართებს. თუმცა, ამის თაობაზე პროკურატურაში კომენტარს არავინ აკეთებს. დევნილები ამბობენ, რომ მათგან აღნიშნულ თანხას, სავარაუდოდ, თავდაცვის სამინისტრო ითხოვს.
„აბსოლუტურად გაუგებარია, რას მოითხოვს ხელისუფლება ამ ხალხისგან. ვერანაირ უკანონობას აქ ვერ ვხედავ. მნიშვნელობა არა აქვს, რომელმა ხელისუფლებამ დაუნიშნა დევნილებს ეს დახმარება. ხელისუფლებაში არსებობს სამართალმემკვიდრეობის წესი და დღევანდელი ხელისუფლება ანგარიშვალდებული და პასუხისმგებელია იმ გადაწყვეტილებაზე, რომლის თანახმადაც, დევნილები აღნიშნულ თანხას იღებდნენ,“ - აცხადებს ქუთაისის საკრებულოს წევრი, „რესპუბლიკელი“ ვლადიმერ ნაკაშიძე.
თანხა, რომელსაც გარკვეული კატეგორიის დევნილები, პენსიის სახით, გარკვეული ხნის მანძილზე იღებდნენ, თვეში 12 ლარს შეადგენდა. „არანაირი გაანგარიშებით ეს თანხა არ შეიძლება იყოს 3000 ლარი. თუ დახმარებას  უკანონოდ ვიღებდით, ის ხალხი დაისაჯოს, ვინც ეს გადაწყვეტილება თავის დროზე მიიღო. ჩვენ რა შუაში ვართ?“ - აცხადებენ დევნილები და აღნიშნული თანხის გადახდას არ აპირებენ. ისინი, საკუთარი უფლებების დასაცავად, საპროტესტო აქციების გამართვას დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურის წინ გეგმავენ.

The State Demands the Lawn Back from IDPs
The IDPs, residing in the Kutaisi based hotel, “Mtis Broli”, have been standing in the street for the third day to protest the decision made by the central government. The government demanded them to pay the lawn back. The lawn is made up of allowances IDPs received in 1999-2004 for their participation in the Abkhazian War. Today, the government considers that the war participants or the people with equal status received the allowances illegally.
“We cannot understand what the government demands from us. They say that we have damaged the state budget. However, just the opposite - we were damaged and left out homeless in the street. Look at us, what are we looking like? Let the government reimburse our loss in Abkhazia and then they will speak about the lawns,” said disabled Shorena Chankvetadze, an IDP from Abkhazia. During the war she received a trauma on her legs and since that time she has not been able to work or keep family.
Two days ago, the disabled woman, together with other IDPs, was invited to the regional Prosecutor’s Office of the Western Georgia, where she was demanded to pay 3 000 GEL. The officials defined her that unless she paid the money, the court would sentence her to two-month pre-trial imprisonment according to plea bargain.
According to the spread information, there is a list of 265 people at the Prosecutor’s Office who have debt to the state. However, nobody comments on the fact at the Prosecutor’s Office. The IDPs doubt that the Defense Ministry demands the money from them.
“It is absolutely strange what the government is demanding from these people? I cannot observe any violations in the situation. It does not matter which government granted the IDPs with the allowances. The government acts under the law on legal heritage and consequently, it is accountable and responsible for the decisions under which the IDPs were granted with those allowances,” said Vladimer Nakashidze, member of the Kutaisi Municipality from the Republican Party.
The allowances, IDPs of some categories received amounted 12 lari a month. “This money cannot reach 3 000 GEL. If we were granted with those allowances illegally, let them punish the people who have decided that. We have nothing to do with that,’ said the IDPs and are not going to pay the money back. They are planning to hold protest demonstrations to protect their rights in front of the building of the Regional Prosecutor’s Office of Western Georgia.