საგარეო უწყება სოხუმის მთავრობის მიერ სტუდენტების დაპატიმრებას ადამიანის ძირითადი უფლებების დარღვევად აფასებს
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო აფხაზეთის არაღიარებული რესპუბლიკის ხელისუფლების მიერ პირველ მარტს სამი სტუდენტის დაპატიმრების ფაქტს აზრის გამოხატვის, მშვიდობიანი შეკრების, პირადი ხელშეუხებლობის და თავისუფლების უკანონო  აღკვეთის დაუშვებლობის შესახებ, ადამინის ძირითადი უფლებების დარღვევად აფასებს.
„საქართველოს დიპლომატიური უწყება უკიდურესადაა შეშფოთებული უსაფრთხოების ზონაში  ქართველი და აფხაზი სტუდენტების მშვიდობიანი აქციის ძალადობრივი დარბევის შემდგომ, აფხაზეთის სეპარატისტული რეჟიმის ე.წ. სამართალდამცავების მიერ აქციის მონაწილე სამი მშვიდობიანი მოქალაქის გატაცებისა და უკანონო პატიმრობაში ყოფნასთან დაკავშირებით,“ - ნათქვამია საქართველოს საგარეო სამინისტროს განცხადებაში, რომელიც ამავე უწყების  ვებ-გვერდზეა განთავსებული.
საგარეო უწყება მოუწოდებს საერთაშორისო საზოგადოებას, ადამიანის უფლებების სფეროში მოქმედ ყველა საერთაშორისო ორგანიზაციას, განსაკუთრებით, გაეროს ადამიანის უფლებების უმაღლეს კომისარს, ადამიანის უფლებების საკითხებში ევროპის საბჭოს უმაღლეს  კომისარს და საქართველოში გაეროს დამკვირვებელთა მისიის ადამიანის უფლებების ოფისს აფხაზეთში, გამოიყენონ მათ ხელთ არსებული ზეწოლის ყველა საშუალება იმისათვის, რომ „აიძულონ სეპარატისტული რეჟიმი, დაუყოვნებლივ გაათავისუფლოს უკანონოდ დაკავებული სამი მოქალაქე საქართველოს მხარისათვის ნებისმიერი პირობების წაყენების გარეშე“.

Foreign Affairs Ministry Estimates the Detention of Students by the Sokhumi Government as a Violation of Fundamental Human Rights
Georgian Ministry of Foreign Affairs estimated the detention of three students by the authority of the self-proclaimed Abkhazian Republic as a violation of the fundamental human rights. These people were detained through violation of the right to free expression, peaceful gathering, and personal integrity as well as through illegal restriction of freedom.
“Georgian diplomatic office is deeply concerned regarding the detention of three peaceful students while they were holding a demonstration against the Abkhazian Separatist government. The demonstration of Georgian and Abkhazian students was dispersed by the Sokhumi authority in the neutral zone,” reads the statement of the Georgian Foreign Affairs Ministry that can b seen on the website of the ministry.
The Ministry calls upon the international society, all human rights international organizations, particularly UN High Commissioner for Human Rights and Human Rights Office of UN Mission to Georgia, to use all their power to make the “Separatist regime release illegally detained three citizens without any conditions offered to the Georgian side.”