ბაღაფში დაკავებული ქართველი სტუდენტების გათავისუფლებას არ აპირებს
აფხაზეთის დე-ფაქტო პრეზიდენტის ბაღაფშის განცხადებით, „საპარლამენტო არჩევნების“ ჩაშლის მიზნით „ქვეყნის“ ტერიტორიაზე უკანონოდ გადასულ სამ ქართველ სტუდენტს აფხაზეთის სასამართლო გაასამართლებს და ისინი უმკაცრესად დაისჯებიან.
„თუკი ქართული მხარე თანახმა იქნება, სტუდენტების გათავისუფლების სანაცვლოდ გალის რაიონის სოფელ ბარღების გამგებელი ფრიდონ ჩაკაბერია და იმავე რაიონის ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე დავით სიგუა გადმოგვცეს, ჩვენ ამ წინადადებას აუცილებლად მივიღებთ,“ - აღნიშნა სერგეი ბაღაფშმა.
ცნობისათვის: სამი ქართველი ახალგაზრდა აფხაზმა სეპარატისტებმა 1 მარტს სოფელ შამგონასა და თაგილონთან მომხდარი ინციდენტის დროს დაატყვევეს. მათ აფხაზეთის „საზღვრის“ უკანონოდ გადაკვეთა ედებათ ბრალად, თუმცა სასამართლო პროცესი დღემდე არ გამართულა.

Baghafsh Is Not Going To Release Detained Georgian Students
DE-fact President of Abkhazia, Baghafsh, stated that the Abkhazian Court will try the three Georgian Students who had crossed the border of their ‘country’ illegally in order to ‘provoke the parliamentary elections.’ He said that those students will be severely punished.
“If Georgian side agrees to release Frdion Chakaberia, a governor of the village of Barghebi and Davit Sigua, the chairman of the central election commission of the same village, in exchange of the students, we would accept such an offer by all means,” said Sergei Baghafsh.
The three Georgian young men were detained on March 1 during the incident at the villages of Shamgona and Taligoni. They were blamed for having crossed the border illegally. However, the court hearing has not been conducted yet.