ქუთაისელი დევნილები გენერალურ პროკურორს წერილს უგზავნიან
ქუთაისში მცხოვრებმა დევნილებმა გენერალურ პროკურატურას წერილით მიმართეს. ისინი ზურაბ ადეიშვილს თხოვნით მიმართავენ ჩატარდეს სათანადო გამოძიება აფხაზეთის ომში მონაწილე პირებისთვის გაცემულ პენსიებთან დაკავშირებით, რომელსაც ხელისუფლება უკანონოდ მიიჩნევს და უკან დაბრუნებას ითხოვს.
აღნიშნულთან დაკავშირებით, ქუთაისის რაიონულ პროკურატურაში, მთელი მიმდინარე თვის მანძილზე დევნილთა გამოძახება და თანხის გამოთხოვა ხდებოდა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მათ წინასწარ პატიმრობას უფარდებდნენ. ამ ფაქტს ქუთაისში პერმანენტული საპროტესტო აქციები მოჰყვა.
„მართალია, დევნილთა პროკურატურაში დაბარების პროცესი დროებით შეჩერებულია, თუმცა, მათთვის წერილების გაგზავნა მაინც მიმდინარეობს, რათა ნებაყოფლობით დაფარონ ე.წ. უკანონოდ მიღებული სახელმწიფო დახმარება. ჩვენ მოვითხოვთ, გენპროკურატურამ გამოიძიოს და დააყენოს არა დევნილთა, არამედ იმ ჩინოვნიკთა პასუხიმგებლობის საკითხი, რომელთა გადაწყვეტილებითაც ეს გაუგებრობა წარმოიშვა,“ - აცხადებს დევნილთა უფლებების დაცვის  ორგანიზაცია „საჩინოს“ ხელმძღვანელი ზურაბ ხურციძე.

IDPs, who reside in Kutaisi, petitioned the Prosecutor General. They urged Zurab Adeishvili to carry out a full investigation concerning the pension granted to people who had participated in Abkhazian Civil War. The government considers the pension illegal and demands the IDPs return that money to the budget.
Regarding the situation IDPs were invited to the Kutaisi District Prosecutor’s Office, where they were interrogated and demanded the money back. Unless they returned the money, the IDPs were sentenced to pre-trial detention. The event was followed with permanent demonstrations in Kutaisi.
“Although, IDPs are no longer invited to the prosecutor’s, they are still sent letters to where they are warned to cover at least part of the state debt. We demand the prosecutor’s general investigated the situation and file criminal charges against some high-ranking officials. The misunderstanding had been originated from their orders,” said Zurab Khurtsidze, the head of the “Sachino”, organization for IDP’s rights.