ქუჩის ბავშვების 33 პროცენტი ქართველია
„ბავშვების ქუჩაში გასვლის უმთავრესი და არა ერთადერთი მიზეზი მათ ოჯახებში არსებული მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობაა,“  - ასეთი შედეგი აჩვენა საერთაშორისო ორგანიზაცია „ვორლდ ვიჟენ-საქართველოს“ პროექტის ‘Coming From the Street” ფარგლებში ჩატარებულმა კვლევამ, რომლის შედეგები პროექტის ავტორებმა დღეს სასტუმრო „თბილისი მარიოტში“ გამართულ პრეზენტაციაზე გამოაქვეყნეს.
2006 წლის ივნისიდან 2007 წლის მარტამდე ორგანიზაციის წევრებმა 285 ბავშვი გამოკითხეს, აქედან 88-ს  სიღრმისეული კვლევა ჩაუტარდა. როგორც პრეზენტაციაზე პროექტის მენეჯერმა შოთა შუბლაძემ  აღნიშნა, კვლევის მთავარი მიზანი თბილისში ბავშვთა შრომასთან დაკავშირებით  არსებული სიტუაციის შესწავლა, ე.წ. ქუჩის ბავშვების ცხოვრების წესისა და იმ პრობლემების იდენტიფიკაცია იყო, რამაც მათი ქუჩაში გამოსვლა განაპირობა. დაკვირვების შედეგად თბილისში “ქუჩის ბავშვების” კომპაქტური თავშეყრის ადგილები გამოიკვეთა.
კვლევის მონაცემების თანახმად, ქუჩის ბავშვების 75 პროცენტი მამრობითი სქესისაა. აღსანიშნავია, რომ აღწერილი ბავშვებიდან მხოლოდ შვიდია უდედმამო. ბავშვების ძირითადი საქმიანობა მათხოვრობა-მაწანწალობა და ფიზიკური სამუშაოა. რამდენიმე მათგანი კი წვრილმან ქურდობასა და ხულიგნობაშიც არის შემჩნეული.
რაც შეეხება ეროვნულ კუთვნილებას, ბავშვების 62 პროცენტი ბოშაა, 33 პროცენტი ქართველი, დანარჩენი 5 პროცენტი კი სხვადასხვა ეროვნებებზე მოდის.
შოთა შუბლაძის თქმით, კვლევამ აჩვენა, რომ სახელმწიფო საკანონომდებლო სისტემაში მრავლად გაბნეული ბავშვთა უფლებების დამცველი მუხლების მიუხედავად, არ არსებობს კონკრეტული მექანიზმები, რომლებიც არსებული კანონმდებლობის აღსრულების გარანტი გახდება.
კვლევის შედეგად გამოვლენილი პრობლემების გადასაჭრელად პროექტის ავტორებმა რამდენიმე რეკომენდაცია შეიმუშავეს, მათ შორის არასრულწლოვანთა, განსაკუთრებით კი, ჩვილ ბავშვთა სამათხოვროდ გამოყენების აკრძალვა, ფსიქოსოციალური მომსახურების ქსელის შექმნა, ქუჩის ბავშვებისა და მათი ოჯახის წევრების პირადობის დადგენისა და რეგისტრაციის პროცესის გამარტივება და სხვა.

Thirty-three % of Street Children Is Georgian
“One of the main reasons for children to go out into the street to beg is hard socio-economical conditions at their families,’ this is the conclusion of the International Organization “World Vision-Georgia’ that carried out a survey within the framework of the project “Coming from the Street.” The results of the survey were represented today by the project authors at the press-conference held at the hotel Tbilisi Marriott.
Since June of 2006 till March of 2007 the organization members questioned 285 children, 88 out of whom were seriously investigated. Shota Shubladze, the project manager, pointed out that the aim of the survey was to estimate the real situation regarding the children’s labor in Tbilisi; they wanted to identify the life style and problems of the so-called street children who encouraged them to go out into the street to beg. The survey figured out the places where such children gather in Tbilisi.
According to the survey results, 75 % of the street children are male. It must also be pointed out that only seven out of them are orphan with both parents. The main occupation for those children is begging and hard physical work. Some of them were suspected for tiny thievery and hooliganism.
As for their ethnicity, 62 % of the children are gipsy, 33 % is Georgian and the rest 5% belongs to various nationalities.
Shubladze said that the survey showed the lack of the concrete mechanisms that would guarantee the execution of corresponding legislation despite the numerous articles in the state legislation that should protect children’s rights.
The authors of the project worked out some recommendations in order to resolve the problems that emerged during the survey. One of the recommendations envisages the prohibition of juvenile’s beggary, particularly of the infants; a network of the psycho-social service should be set up, to simplify the registration and identification process of the street children and their families, etc.