არასამთავრობოები კახეთში აქციას მართავენ
კახეთის რეგიონში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, 12 აპრილს, ხუთშაბათს, 12 საათზე გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობის შენობის წინ საპროტესტო აქციას გამართავენ.
პროტესტის მიზეზი არასამთავრობოებსა და ადგილობრივ ხელისუფლებას შორის არსებული დაპირისპირებაა, რომელიც საჯარო ინფორმაციის სისტემატურ დაბლოკვას უკავშირდება. ამ მხრივ ყველაზე მეტი განუკითხაობა გურჯაანში, თელავსა და სიღნაღში აღინიშნება. გურჯაანის საკრებულოს პრესსამსახურის ხელმძღვანელი თანამდებობიდან იმ მიზეზით გაათავისუფლეს, რომ დამოუკიდებელ მედიასთან თანამშრომლობდა.
აქციაში მონაწილეობას იღებენ „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“, „იურისტთა განვითარების ცენტრის“ და კახეთის არასამთავრობო ორგანიზაციათა კლუბის წარმომადგენლები. აქციის მონაწილეები კახეთის რეგიონის რაიონების საკრებულოს თავმჯდომარეებსა და გამგებლებს, ფოსტით, საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის იმ მუხლებს გაუგზავნიან, რომელიც ინფორმაციის თავისუფლებას ეხება.
აქციის მონაწილეები მხარს დაუჭერენ სახალხო დამცველის საკანონმდებლო ინიციატივას, საჯარო მოხელის მიმართ ინფორმაციის გაუცემლობის შემთხვევაში,  პასუხისმგებლობის დაკისრებასთან დაკავშირებით.

Non-Governmental Organizations Are Going to Hold Demonstration in Kakheti
On April 12, Thursday, at 12:00 AM, Representatives of the Kakheti region based NGOs are going to hold protest demonstration in front of the Gurjaani Municipality building.
The reason for the demonstration is the controversy between NGOs and local authority. The latter blocks the public information for NGOs. The worst is the situation in Gurjaani, Telavi and Sighnaghi districts. The head of the Gurjaani Municipality Press Service Department was fired from the work for having cooperated with the independent media.
Representatives of the Human Rights Center, Lawyers’ Development Center and Kakheti based NGOs Club will take part in the demonstration. Demonstrators will send the Kakheti region District Governors and heads of the Municipalities Articles form the Georgian Administrative Code that deal with the publicity of the information.
Demonstrators will support the legislative initiative of the Public Defender that envisages the liability of public official who does not give public information to journalists.