პატიმრის ადვოკატი დახმარებას ითხოვს
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ზუგდიდის ოფისს ზუგდიდის #4 საპყრობილის პატიმრის ადვოკატმა მებრძოლ ჭკადუამ დახმარებისათვის მიმართა. მიმართვის წერილში აღნიშნულია, რომ საპყრობილეში მადუღარის აფეთქების შედეგად პატიმარმა ზაზა ციმინტიამ ორივე თვალის არეში დაზიანება მიიღო. მოგვიანებით მისი მდგომარეობა გართულდა და იგი სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის რესპუბლიკურ სააცადმყოფოში გადაიყვანეს. 18 აპრილს მას ოპერაცია ქალაქის საავადმყოფოში გაუკეთდა, მას მარჯვენა თვალი ამოუღეს. ოპერაციის შემდეგ, პატიმარი იმავე დღეს საპყრობილის საავადმყოფოში დააბრუნეს.
მას ამჟამად მხედველობა მეორე თვალშიც დაკარგული აქვს და ექიმები მარცხენა თვალის ამოღებასაც არ გამორიცხავენ.
ზაზა ციმინტია ექიმ-სპეციალისტთა მუდმივ კონტროლს და მკურნალობას საჭიროებს, რისი განხორციელებაც საპყრობილეს საავადმყოფოს პირობებში შეუძლებელია. მის ჯანმრთელობასა და სიცოცხლეს საფრთხე ემუქრება.
„აღნიშნულიდან გამომდინარე, გთხოვთ თქვენს შუამდგომლობას სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ხელმძღვანელობის წინაშე, რათა პატიმარი ზაზა ციმინტია სასწრაფოდ იქნეს გადაყვანილი სპეციალურ სამკურნალო დაწეებულებაში, რათა მას კვალიფიციური მკურნალობა ჩაუტარდეს,“ - აცხადებს მებრძოლ ჭკადუა.

Prisoner’s Lawyer Urges for Help
Mebrzoli Chkadua, a lawyer for the prisoner at the Zugdidi Detention Setting # 4 applied to the Human Rights Center’s Zugdidi office for help. He stated that his client, Zaza Tsimintia, was badly injured in his both eyes after an electric boiler burst out in the cell. Later on his health conditions worsened and Tsimintia was taken to republic hospital within the Penitentiary Department. On April 18 he was operated on at the City Hospital. The doctors removed his right eye. Soon after the operation, on the same day the prisoner was taken back to the jail hospital.
At present, he lost sight in his left eye too and doctors speak about removing of the second eye as well.
Zaza Tsimentia needs permanent medical control and treatment; however it is impossible at the jail hospital. His health and life is in danger.
“Regarding the situation we urge you to mediate us to the board of the Penitentiary Department in order to take Tsimintia to special medical institution. The prisoner must take corresponding treatment,” said Chkadua.