გაიმართა სამართალდამცავთა უკანონო ქმედებებზე გადაღებული დოკუმენტური ფილმის პრეზენტაცია
სტუდია „მონიტორის“ მიერ სამართალდამცავი ორგანოების თანამშრომელთა კანონსაწინააღმდეგო ქმედების შესახებ გადაღებული ფილმის პრეზენტაცია გუშინ, „კინოს სახლში“ გაიმართა.
22  წუთიანი ფილმის ავტორები არიან ჟურნალისტები ნინო ზურიაშვილი და ალექსანდრე კვატაშიძე.
ფილმი შს სამინისტროს სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტის ხელმძღვანელს ირაკლი კოდუას ყალბი ბრალდებებით  სამი ადამიანის დაპატიმრებაში  ამხელს. ჟურნალისტური გამოძიებით დადგინდა,  რომ დაკავებულები აწამეს და  ბრალდებები ისე გამოსძალეს.
ამ სკანდალში ფიგურირებს ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის ყოფილი ჟურნალისტი და ამჟამად ნატოს საინფორმაციო ცენტრის ხელმძღვანელი ნანუკა ჟორჟოლიანი.
ფილმის მიხედვით, კოდუამ ლაშა ხორგუანი და კიდევ ორი ახალგაზრდა  პირადი შურისძიების მიზნით დააპატიმრა.
ფილმის პრეზენტაციამდე, 22 მაისს, ამ საქმესთან დაკავშირებით,  სახალხო დამცველმა სპეციალური განცხადება გაავრცელა, რომლის თანახმად,  „შესწავლილი მასალებისა და გამოვლენილი გარემოებების შედეგად, სოდის ხელმძღვანელისა და თანამშრომლების, ასევე საქართველოს პროკურატურის თანამშრომელთა  მხრიდან დანაშაულის ნიშნები იკვეთება“.
ფილმის პრეზენტაციას ოპოზიციური პარტიის ლიდერები, პარლამენტარები და სახალხო დამცველის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
პრეზენტაციის შემდეგ პარლამენტის ფრაქცია „დემოკრატიული ფრონტის“ ლიდერმა  დავით ზურაბიშვილმა  განცხადა, რომ  საკმარისზე მეტი მასალა არსებობს ირაკლი კოდუას დაპატიმრებისა და პასუხისგებაში  მიცემისთვის. რაც შეეხება ნანუკა ჟორჟოლიანს, თუ ის დანაშაულის თანამონაწილე არ არის, მინიმუმ,  რაც მან უნდა გააკეთოს, ნატოს საინფორმაციო ცენტრის ხელმძღვანელის თანამდებობა უნდა დატოვოს, ფიქრობს ზურაბიშვილი.
ფრაქციის ლიდერის განცხადებით, ოპოზიცია აპირებს ამ საქმეს.ფართო რეზონანსი მისცეს.
ოპოზიციურმა საპარლამენტო ფრაქციებმა, გუშინვე, საკანონმდებლო ორგანოში,  ერთობლივი პრესკონფერენციაც გამართეს, სადაც  სამართალდამცავებისგან საქმის ობიექტურად გამოძიება მოითხოვეს. ოპოზიციამ  თხოვნით  მიმართა პრესას ფართოდ გააშუქოს ეს ისტორია.

Presentation of Documentary on Law Enforcers’ Illegal Activities Held
On May 24 the presentation of the movie on illegal activities of law enforcement bodies produced by Studio Monitor was held at “Kinos Sakhli”.
Nino Zuriashvili and Alxandre Kvatashidze are the authors of a 22-minute movie.
The movie reveals Irakli Kodua, chief of the Ministry of Internal Affairs' Special Operations Department (SOD), having arrested three people through unjust accusations. Due to the journalism investigation the detained men were tortured to obtain convictions.
Nanuka Zhorzholiani, former reporter at TV Company Rustavi 2 and present head of Information Center on NATO, is involved in the scandal.
In accordance with the movie a personal revenge motivated Irakli Kodua to arrest Lasha Khorguani and two more young men.
Before the presentation, on May 22, the public defender spread a special statement according to which “as a result of materials studied and circumstances revealed, the signs of crime from the side of SOD chief and staff are undisguised”.
The presentation of the movie was attended by the opposition party leaders, MPs, Public Defender’s Office representatives.
After the presentation David Zurabishvili, Chairman of the opposition parliament faction - Democratic Front commented that there is more than enough evidence for charging Kodua.
As regards Nanuka Zhorzholiani, unless being the accomplice of the crime, she is supposed to leave her position at least.
“It is inconceivable the head of Information Centre on NATO were sacrificing people to her own caprice” – Zurabishvili stated.
The opposition, according to the leader of the faction, intends to give deep resonance to the case.
On May 24 the opposition parliament factions held a joint press conference at the legislative body and demanded on thorough and objective investigation of the case. The opposition appealed to the press to cover this fact to the highest extent.