შინაგან საქმეთა სამინისტრომ სახალხო დამცველის მიმართვა უპასუხოდ დატოვა
თბილისი.10.08.07.მედიანიუსი. საქართველოს სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი შინაგან საქმეთა სამინისტროს საქართველოს მოქმედი კანონმდებლობის უხეშ დარღვევაში ადანაშაულებს. კერძოდ, სახალხო დამცველმა 13 აპრილს სამინისტროს ადმინისტრაციის უფროს შოთა ხიზანიშვილს წერილობით მიმართა და სთხოვა, ეცნობებინა თუ რამდენად ინფორმირებულია საზოგადოება სათვალთვალო კამერების მეთვალყურეობის ობიექტების შესახებ და არსებობს თუ არა დამოუკიდებელი ორგანო, რომელიც სათვალთვალო კამერების დამონტაჟების კანონიერების საკითხს ადგენს.
სახალხო დამცველის განცხადებით, სამინისტრომ აღნიშნული წერილობით მიმართვა უპასუხოდ დატოვა. "სახალხო დამცველის შესახებ" ორგანული კანონის 23-ე მუხლის მე-3 ნაწილის თანახმად, `მასალები, საბუთები, სხვა ინფორმაცია და ახსნა-განმარტება საქართველოს სახალხო დამცველს მოთხოვნის მიღებიდან 15 დღის ვადაში უნდა გადაეცეს. ამ მოთხოვნის შეუსრულებლობა შრომის ანაზღაურების 20-დან 50-მდე მინიმალური ოდენობის თანხით ჯარიმდება, - განმარტავენ სახალხო დამცველის აპარატში.
გარდა ამისა, სახალხო დამცველი აღნიშნავს, რომ პირადი ცხოვრების პატივისცემის უფლება საქართველოს კონსტიტუციის მე-20 მუხლითაა გარანტირებული. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს  სტანდარტის მიხედვით, საზოგადოებრივი სარგებლობის ადგილზე დამონტაჟებული სათვალთვალო კამერების ადგილმდებარეობის შესახებ საზოგადოებამ აუცილებლად უნდა იცოდეს.
სუბარის განცხადებით, ვიდეოთვალთვალის სისტემის გამოყენება ხელისუფლების დამოუკიდებელი ორგანოს ზედამხედველობის ქვეშ უნდა ხდებოდეს.

Ministry of Internal Affairs Did not Reply to Public Defender’s Appeal
Tbilisi.10.08.07.Medianews. Georgian Public Defender, Sozar Subari blames the Georgian Ministry of Internal Affairs for the violation of the legislation. More precisely, on April 13 Public Defender petitioned to Shota Khizanishvili, the head of the Ministry Administration and demanded to inform him how much the society is informed about the installment of watch cameras in the streets and whether there was any independent institution that will estimate the legality of the initiative
According to Public Defender, the Minister did not reply to his petition. Under the Georgian Organic Law on Public Defender, Article 23, Section III, “materials, documents and other information and explanations shall be delivered to the Public Defender within 15 days after the demand. If public official breaches the law, s/he shall be fined with the minimal amount of the salary,” clarified employees of the Public Defender’s Office.
In addition to that, Public Defender stated that respect to private life is guaranteed under the Georgian Constitution, Article 20. According to the standards of Human Rights European Court, society should know about the exact place of the installed watch cameras.