ომბუდსმენმა ჟურნალისტის სახლიდან რედაქციების გამოსახლების გამო პროკურატურას მიმართა
თბილისი.21.08.07.მედიანიუსი. სახალხო დამცველი თბილისში, ჟურნალისტთა სახლიდან  რამდენიმე რედაქციის გამოსახლებას გამოეხმაურა.
ომბუდსმენის აპარატის ინფორმაციით, 20 აგვისტოს გაზეთ ,,ახალი 7 დღის“ რედაქტორმა ლია ტოკლიკიშვილმა სახალხო დამცველის აპარატს აცნობა, რომ სააღსრულებო პოლიცია მათი რედაქციის მიერ დაკავებული ფართიდან უკანონოდ ასახლებდა და დახმარება სთხოვა.
აღნიშნული ინფორმაციის საფუძველზე, სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლები ადგილზე მივიდნენ საკითხის გასარკვევად. აღმოჩნდა, რომ რამდენიმე ჟურნალ-გაზეთს აღნიშნული ფართი იჯარით აქვს აღებული, თუმცა საიჯარო ხელშეკრულებას უკანონოდ მიიჩნევს საქართველოს ჟურნალისტთა შემოქმედებითი კავშირის ადმინისტრაცია (რომლის ბალანსზეც ირიცხება სადავო ფართი), ვინაიდან ის დადებულია არაუფლებამოსილი პირის მიერ.
ადგილზე იმყოფებოდა სასამართლო აღმასრულებელი სააღსრულებო პოლიციასთან ერთად, რომელმაც წარადგინა სააღსრულებო ფურცელი, სადაც კრედიტორად მითითებულნი  არიან საქართველოს ჟურნალისტთა შემოქმედებითი კავშირის  თანათავმჯდომარეები ჰამლეტ გეგია და გიორგი ჟორჟოლიანი, ხოლო მოვალედ -  კერძო პირი, ვინმე მარინა ბასილაშვილი.
როგორც სახალხო დამცველის აპარატში აცხადებენ, სასამართლოს გადაწყვეტილებით, უნდა მომხდარიყო მარინა ბასილაშვილის უკანონო მფლობელობიდან უძრავი ნივთის გამოთხოვა იძულების წესით. სააღსრულებო ფურცელში სხვა პირები და ორგანიზაციები მითითებული არ ყოფილა. აქედან გამომდინარე, დაირღვა ,,სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“ საქართველოს კანონის 25-ე მუხლი, რომლის თანახმად, ,,აღსრულება შეიძლება დაიწყოს მხოლოდ მაშინ, თუ პირები, რომელთა სასარგებლოდ და საწინააღმდეგოდ უნდა მოხდეს აღსრულება, კონკრეტულად არიან დასახელებულნი სააღსრულებო ფურცელში და სასამართლო სააღსრულებო ფურცელს მისცემს კრედიტორს.“
სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებმა, სასამართლო აღმასრულებელს მიუთითეს, რომ სააღსრულებო საქმის წარმოება მიმდინარეობდა კანონის მოთხოვნათა დარღვევით, რის გამოც ის უნდა შეჩერებულიყო საკითხის გარკვევამდე. სახალხო დამცველის აპარატის მონიტორინგისა და გამოძიების დეპარტამენტის უფროსმა, გიგა გიორგაძე აღნიშნულ საკითხზე, აგრეთვე, ტელეფონით ესაუბრა სააღსრულებო დეპარტამენტის თავმჯდომარეს ს. ელისაბედაშვილს, რომელსაც განუმარტა საქმის ვითარება. მიუხედავად ამისა, აღსრულების პროცესი არ შეჩერებულა.
ვინაიდან,  ადგილი ჰქონდა კანონდარღვევას და სააღსრულებო პოლიციის მიერ უფლებამოსილების გადამეტებას, სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებმა დანაშაულებრივი ქმედების შესახებ თბილისის პროკურატურას აცნობეს.

Ombudsman Applied to the Prosecutor’s Office regarding the Eviction of Editorial Offices from the Journalists’ House
Tbilisi.21.08.07.Medianews. Public Defender reacted on the eviction of several editorial offices from the Journalists’ House in Tbilisi.
According to Public Defender’s Office, on August 20 Lia Toklikishvili, editor of the newspaper “Akhali 7 Dge” (New Seven Days), informed the Public Defender’s Office that Police Execution Department was illegally evicting their editorial office from the building and urged for help.
Based on the information, representatives of the Public Defender’s Office arrived at the place to find out the situation. They found out that several editorial offices had leased the space in the building; however, the administration of the Georgian Journalists Creative Union considers lease contracts illegal (the space is registered on the union). The contracts were signed by powerless person.
Court executor was on the place together with execution police who produced execution warrant where co-chairmen of the Georgian Journalists Creative Union, Hamlet Gegia and Giorgi Zhorzholiani, are mentioned as creditors. Certain private person, Marina Basilashvili is mentioned as debtor.
Representatives of the Public Defender’s Office state that estate should have been withdrawn from illegal possession of Marina Basilashvili according to court decision. Executive warrant does not mention any other people or organizations. Consequently, according to the Georgian Law on Execution, Article 25 “execution can be carried out when concrete names of people, in favor of or against whom the execution must be implemented, are introduced in the execution warrant and court shall issue the warrant to the creditor.”
Members of the Public Defender’s Office pointed out to the court executor that the execution was carried out under the violation of law. Thus the process should have been ceased until it was found out. Giga Giorgadze, the head of the Monitoring and Investigation Department of the Public Defender’s Office, got in touch with S. Elisabedashvili, the chairman of the Executive Department, and explained the situation over the phone. Despite that the process was not dropped.
Since execution police violated the law and abused its power, representatives of the Public Defender informed the Tbilisi Prosecutor’s Office regarding the crime.