გურამ ვახტანგაშვილი სანაკოევის ხელისუფლების ინიციატივას აპროტესტებს
თბილისი.09.09.07.მედიანიუსი. დიდი და პატარა ლიახვის ხეობის მაჟორიტარი დეპუტატის გურამ ვახტანგაშვილის განცხადებით, თუკი ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონაში, ქართული მხარის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე საქმეთა წარმოება ოსურ ენაზე დაიწყება, შედეგი `ძალიან ცუდი იქნება~, რასაც იგი აუცილებლად გააპროტესტებს.
როგორც "მედიანიუსს" გურამ ვახტანგაშვილმა განუცხადა, დროებითი ადმინისტრაციის წარმომადგენლის ურუზმაგ ქარქუსოვის ინიციატივა - საქმეთა წარმოებაში და სკოლებში ოსური ენის შემოღების შესახებ, ყოველგვარ საფუძველს მოკლებულია და მსგავსი ფაქტის დაშვება არ უნდა მოხდეს.
"ქარქუსოვის თქმით, ის ხალხი, რომლებსაც არ ეცოდინება ოსური ენა, სამსახურს ვერ მიიღებს. ეს კი ყოვლად დაუშვებელია. ბოლოს და ბოლოს, თავად ოსური მოსახლეობა რუსულ ენაზე საუბრობს", -განაცხადა გურამ ვახტანგაშვილმა.
მისივე თქმით,  დროებითი ადმინისტრაციის იურისდიქცია ვრცელდება დიდი და პატარა ლიახვის 21 სოფელზე, ფრონეს ხეობის ორ სოფელზე და ახალგორის რაიონის თითქმის 80 პროცენტზე.

Guram Vakhtangashvili Protests the Initiative of Sanakoev’s Authority
Tbilisi.09.09.07.Medianews. Guram Vakhtangashvili, majority deputy of the Didi and Patara Liakhvi Gorge, stated that administrative management is carried out in Ossetian language. Vakhtangishvili thinks that the situation will have negative output and he will not put up with it.
As Guram Vakhtangashvili said in his conversation with Medianews, the initiative of Uruzmag Karkusov, representative of temporary administration, on using Ossetian language in administrative management and schools, is groundless and similar fact must not take place at all.
“Karkusov said that people who do not know Ossetian language will not be employed. It is incredible. Even Ossetian population speaks in Russian,” said Vakhtangashvili.
The MP added that jurisdiction of temporary administration covers 21 villages in the Didi and Patara Liakhvi Gorge, as well as two villages in Frone Gorge and over 80 % of the Akhalgori District.