ყოფილ ფეხბურთელს ოთხი წელი მიუსაჯეს
ბათუმის „დინამოს“ ყოფილ ფეხბურთელ კახა კობიძეს ბათუმის საქალაქო სასამართლომ ოთხი წლითა და ორი თვით პატიმრობა მიუსაჯა. მას ბრალი გამოძიების მასალების მიხედვით, დაზარალებულის მიერ ამოცნობილი, ყურმოხეული ოცლარიანი კუპიურის გამო დასდეს.
კახა კობიძემ 22 აპრილს ჯიხურის მეპატრონეს ფულის სესხება სთხოვა, თუმცა უარი მიიღო. მეორე დღეს ჯიხურიდან ფული დაიკარგა, რის გამოც გამოძიებამ ეჭვი კობიძეზე მიიტანა. ჩხრეკისას მას აღმოაჩნდა დაზიანებული ოცლარიანი, რომელიც ამაშუკელმა თავის ოცლარიანს მიამსგავსა. თუმცა, „ერთადერთი მტკიცებულების ამოცნობა  კანონდარღვევით მოხდა, რადგან დაზარალებულს არ ჰყოლია თარჯიმანი, თვითონ კი ქართულ ენას არ ფლობს“, -  აცხადებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის აჭარის ბიუროს კოორდინატორი ლადო მგალობლიშვილი.
მსრჯავდებულის ადვოკატი, მერაბ ვარშანიძე ბრალდებას აბსურდულს უწოდებს. ამასთან სასამართლო პროცესზე დაზარალებულმა ნანა ამაშუკელმა აღნიშნა, რომ გამოძიებისთვის მიცემული ჩვენება არ წაუკითხავს და ხელი ისე მოაწერა. დაზარალებული ქართულ ენას ვერ ფლობს, თარჯიმანი კი არ ჰყოლია. თან სასამართლო პროცესზე, დაზარალებული დარწმუნებით ვერ ამტკიცებდა, რომ ეს სწორედ ის კუპიურა იყო, რომელიც მას ჯიხურიდან მოპარეს.
თვით დაზარალებულის მეუღლის დავით აზნაურიშვილის განცხადებით, გამოძიება არასწორად წარიმართა: „სხვისი მონაჭორით მიიტანეს ეჭვი მაგ პიროვნებაზე. ამ ამბავში კობიძის ხელი არ ურევია. გამომძიებელმა მარტო ერთზე აიღო ეჭვი და სხვა მხრივ გამოძიება არ უწარმოებია“.

Former Football Player Is Sentenced to Four-Year-Imprisonment
Batumi Civil Court sent Kakha Kobidze, former football player of Batumi Dinamo, to prison for four years and two months. According to investigation materials he was accused for having torn twenty lari note. The victim recognized him.
On April 22 Kakha Kobidze asked the owner of the booth to lend him some money but the latter refused. On the next day money disappeared from the booth and the investigator suspected Kobidze. Damaged twenty lari note was found on him as a result of search and Nana Amashukeli, the owner of the booth, recognized her money. However, “The recognition of the single proof in the case materials was carried out through violating the law. The victim does not know Georgian, though she did not have interpreter during the interrogation,” said Lado Mgaloblishvili, coordinator of the Human Rights Center’s Adjara Office.
Merab Varshanidze, lawyer for the accused, said that the accusations are groundless. Besides that Nana Amashukeli pointed out that she had signed her testimony without reading the document because she did not know Georgian. Moreover, the victim could not insist that the note discovered on the accused really was stolen from her booth.
Davit Aznaurishvili, husband of the victim, stated that the investigation was carried out incorrectly. “The law enforcers believed rumors and suspected that young man. Kobidze has no connection with the incident. The investigator suspected only him and did not carry out investigation in other directions.”