ყაჩაღური თავდასხმა თუ დაგეგმილი პროვოკაცია?!
გალის რაიონში აფხაზეთის დე-ფაქტო პრეზიდენტის, სერგეი ბაღაფშის პირადი წარმომადგენლის, რუსლან ქიშმარიას განცხადებებზე დაყრდნობით, 20 სექტემბერს, ენგურის ცენტრალურ ხიდთან მომხდარი შეიარაღებული თავდასხმის დროს გალის ტელესტუდიისათვის განკუთვნილი ტექნიკური აღჭურვილობა გაიტაცეს. აფხაზური მხარის ინფორმაციით, ინციდენტი სოფელ რუხში, საქართველოს შ.ს. სამინისტროს გამშვები პუნქტის მიმდებარე ტერიტორიასთან მოხდა. რუსლან ქიშმარიას განმარტებით, ოთხი ნიღბიანი შეიარაღებული პირი თავს დაესხა ავტომანქანას, რომელიც ზუგდიდის რაიონიდან აფხაზეთის მიმართულებით გადაადგილდებოდა და სადაც ტელეაპარატურა იყო მოთავსებული. ყაჩაღებმა ჯერ მანქანაში მსხდომი პირები ავტომატური იარაღის მუქარით გადმოსხეს, მობილურები წაართვეს, ხოლო შემდეგ მიწაზე დაწოლა აიძულეს, აპარატურა კი საკუთარ მანქანაში გადატვირთეს და შემთხვევის ადგილიდან გაუჩინარდნენ.
ქიშმარიას თქმით, ტექნიკური მოწყობილობის ღირებულება 6 000 აშშ დოლარია და გალის ტელევიზიისათვის ბრიტანულმა არასამთავრობო ორგანიზაცია - "შერიგების რესურსებმა” გამოყო. "ბანდიტური თავდასხმა მოძრავ ავტოტრასაზე დღის საათებში მოხდა, თუმცა იმ დროს ავტომანქანები აღარ მოძრაობდნენ. მოძრაობა, რატომღაც, გატაცების შემდეგ განახლდა. ეჭვიც არ მეპარება იმაში, რომ დანაშაული ქართულმა სპეცსამსახურებმა განახორციელეს, რადგან საქართველოს ხელისუფლებას არ სურს მთელს რეგიონში აფხაზური მაუწყებლობის გავრცელება, მიმდინარე მოვლენებზე ობიექტური ინფორმაციის მიღება. ოფიციალურ თბილისს განსაკუთრებით ის ფაქტი აღიზიანებს, რომ საინფორმაციო გამოშვება ეთერში მეგრულ ენაზეც გავა"- აცხადებს ბაღაფშის პირადი წარმომადგენელი.
რუსლან ქიშმარია იმ პირების ვინაობას დღემდე არ ასახელებს, ვინც ავტომანქანაში იჯდა და ვისაც ტვირთი აფხაზეთში გადაჰქონდა. იგი მიიჩნევს, რომ ქართველმა ძალოვანებმა ორგანიზებული ძალადობრივი აქცია მიზანმიმართულად განახორციელეს. "ის ადამიანები, რომლებიც აპარატურის გადმოტანაში გვეხმარებოდნენ, ქართველმა სამართალდამცავებმა სამშობლოს ღალატში დაადანაშაულეს. მიუხედავად ამისა, ტელემაუწყებლობა ყველა შემთხვევაში დაიწყებს მუშაობას".
გალის ტელევიზიას ჯერჯერობით ოფიციალური სახელწოდება არა აქვს, თუმცა მაუწყებლობა 24 სექტემბერს უკვე დაიწყო. სატელევიზიო ეთერში კინოფილმები და ვიდეორგოლები უკვე გამოჩნდა. რუსულ, აფხაზურ და მეგრულ ენებზე საინფორმაციო გამოშვებების გავრცელება 27 სექტემბრიდან იგეგმება.
საქართველოს შ.ს. სამინისტროს სამეგრელო-ზემო-სვანეთის სამხარეო პოლიციის მთავარ სამმართველოში ყაჩაღური თავდასხმის ფაქტს არ ადასტურებენ. სამმართველოს უფროსის თენგიზ გუნავას განცხადებით, არც თავდასხმა და არც აპარატურის გატაცება ზუგდიდის რაიონის ტერიტორიაზე არ მომხდარა. საქართველოს შ.ს. სამინისტროს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის აფხაზეთის განყოფილებაში კი სეპარატისტული მთავრობის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას მორიგ პროვოკაციად აფასებენ.

Criminal Attack or Premeditated Provocation?!
Based on Ruslan Kishmaria’s statement, personal representative of Abkhazian De-facto President, Sergei Bagafsh, in Gali District, on September 20 armed people attacked the car at Enguri River and seized technical equipment for Gali TV Studio. According to Abkhazian side, the incident occurred in the village of Rukhi near the block post controlled by the Georgian Internal Ministry. Ruslan Kishmaria stated that four masked people attacked the car that was driving from Zugdidi in the direction of Abkhazia. There were TV equipments in the car. The robbers initially pushed out people from the car, seized their mobile phones, then ordered them to lie on the ground and moved all the equipments in their cars.
Kishmaria said that the total price of the apparatus was 6 000 USD and British non-governmental organization “Reconciliation Resources” apportioned that money for them. “The attack occurred by day-time on the crowded motor-way. However, no cars were moving along the road during the accident and they appeared only after everything had already finished. I do not doubt that the robbery was arranged by Georgian Special Forces because Georgian government does not want to have Abkhazian TV in the region that will spread unbiased information about current events. Officials from Tbilisi are particularly concerned about the fact that the news program will be presented in Megrelian language,” said Bagafsh’s personal representative.
Ruslan Kishmaria cannot tell the names of the people who were in the car and were transporting the equipment to Abkhazia. He considers that Georgian law enforcers carried out organized violent demonstration against them. “Those people who helped us to transport the equipment were blamed for High Treason by Georgian law enforcers. Despite the fact, TV Company will start its activities.”
Gali TV Company does not have any official name yet; though it started its activities on September 24. They have already shown some movies and video-items. News programs will be presented in Russian, Abkhazian and Megrelian languages from September 27.
Officials from the Samegrelo-Zemo-Svaneti Regional Police Department do not confirm the information. Tengiz Gunava, the head of the department, stated that neither attack nor robbery has taken place in Zugdidi district recently. Abkhazian Division of the Department for Constitutional Security within the Georgian Internal Ministry stated that the information was next provocation from Abkhazian side.