ოპოზიციის საპროტესტო აქციაზე ღვინით მოიწამლნენ
კონსერვატიული პარტიის წევრის პარლამენტარ გიგა ბუკიას განცხადებით, პარლამენტის შენობის წინ მიმდინრე აქციის მონაწილე 30-ზე მეტი მოქალაქე ღვინით მოიწამლა.
როგორც გიგა ბუკიამ დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, 100 ლიტრზე მეტი ჩამოსასხმელი ღვინო პარლამენტის წინ გამთენიისას ვინმე გიორგი გვენცაძემ წითელი ჯიპით შეიტანა. იგი მომიტინგეებს ადგილობრივ მკვიდრად გაეცნო, რომელსაც ღვინო სოფლიდან ჩამოჰქონდა. ღვინოს ჯარჯი ჯავახიშვილი არიგებდა. გიგა ბუკიას განცხადებით, დაახლოებით დილის შვიდი საათიდან მომიტინგეებს მოწამვლის ნიშნები აღმოაჩნდათ, კერძოდ, მათ დაეწყოთ უეცარი კრუნჩხვები და გონების დაკარგვა.
გიგა ბუკიას თქმით, მან გიორგი გვენცაძეს პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა იძულების წესით გამოართვა. როგორც გაირკვა, იგი პოლიციის მაღალჩინოსანი, ვიცე–პოლკოვნიკია.
დეპუტატის განცხადებითვე, ამ დილით გვენცაძე მან პატრულის ავტომობილში შენიშნა. რაც შეეხება ჯარჯი ჯავახიშვილს, იგი ოპოზიციის წარმომადგენლებმა პარლამენტის დაცვას ჩააბარეს.
გიგა ბუკია ვარაუდობს, რომ ეს ქმედება ხელისუფლებასთან შეთანხებით მოხდა. წითელი ჯიპი საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა იმ ტერიტორიაზე დაუბრკოლებლად გაატარეს, სადაც თვით პარლამენტის წევრებსაც არ უშვებენ.
ოპოზიციონერი პარლამენტარი მოუწოდებს ყველა მომიტინგეს, რომელმაც თუნდაც ერთი ჭიქა ღვინო დალია, დაუყოვნებლივ მიმართონ ექიმს. მისივე განცხადებით, ღვინის დარიგების პროცესი ფირზეა აღბეჭდილი და ამავე ღვინოს ექსპერტიზაც ჩაუტარდება.

People were Poisoned by Wine during the Demonstration of the Opposition
According to a Member of Parliament of the Conservative Party, Giga Bukia, more than 30 participants of the demonstration in front of the Parliament building were poisoned by wine. According to unreliable information, a 15-year-old juvenile died as a result of poisoning.
As Giga Bukia said during the press-conference held today, Giorgi Gventsadze brought more than 100 liters of wine on tap to Parliament with a red Jeep. He introduced himself to the demonstrators as a local resident and told them that he had been bringing wine from the countryside. Jarji Javakhishvili was handing out the wine. According to Giga Bukia, the poisoning symptoms appeared on demonstrators in the morning after about 7 a.m., in particular they had a cramp and they lost consciousness.
According to Giga Bukia, he took Giorgi Gventsadze’s identity card from him by force. It turned out he is a high-ranking official within the police; he is a vice-colonel.
According to the MP, he saw Gventsadze in the patrol police car this morning. As for Jarji Javakhishvili, the opposition representatives brought him to the Parliament’s security department.
Giga Bukia supposes that it was arranged by the government. The red Jeep was allowed to enter the restricted area without any checks by patrol police officials when even MP’s were not allowed to pass.
The MP of the opposition recommends every demonstrator who drank at least one glass of wine to go to the doctor immediately. According to him, the handing out of wine has been recorded on tape and this wine will be examined.