პატიმრებს ციხეში კომპიუტერის შეტანის უფლებას მისცემენ
თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის მოსამართლემ ნინო ონიანმა პატიმარ გია ფაცურიას სარჩელი დააკმაყოფილა და სასჯელაღსრულების დეპარტამენტს დაავალა უზრუნველყოს პატიმარი საბეჭდი საშუალებით. პატიმრობის შესახებ კანონის შესაბამისად პატიმარს უფლება აქვს ისარგებლოს საბეჭდი საშუალებით და ეწეოდეს ინდივიდუალურ საქმიანობას.
გია ფაცურიას ინტერესებს სასამართლოში ორგანიზაცია „კონსტიტუციის 42-ე მუხლის” გამგეობის თავმჯდომარე, ადვოკატი მანანა კობახიძე წარმოადგენდა. ადვოკატის განცხადებით, „ფაცურიას მოთხოვნა პატიმრობის კანონის იმ ნორმას ეფუძნებოდა, რომლის საფუძველზეც მას უფლება აქვს საკანში იქონიოს კომპიუტერი და პრინტერი, მაგრამ  სასჯელაღსრულებითი დეპარტამენტისგან მან მიიღო უარი შესაბამისი  აღმჭურველი  ადმინისტრაციული აქტის  გამოცემაზე. დეპარტამენტმა  არ დაასაბუთა კონკრეტულად რა საფუძველით უთხრა პატიმარს უარი კომპიუტერით  სარგებლობაზე. სწორედ ეს უარი გასაჩივრდა სასამართლოში და  12 ნოემბერს მოსამართლემ გია ფაცურიას სარჩელი დააკმაყოფილა“.
მსჯავრდებულმა სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარეს მიმდინარე წლის აგვისტოში მიმართა განცხადებით და მოითხოვა  ნებართვა რუსთავის  #1 დაწესებულებაში კომპიუტერისა და პრინტერის შეტანის თაობაზე (ინტერნეტში ჩართვის გარეშე). გია ფაცურია პროფესიით ჟურნალისტია და ციხის პირობებშიც ეწევა აქტიურ საქმიანობას და წერს პუბლიცისტურ წერილებს.

Prisoners will be Allowed to Bring Computers to Jail
Nino Oniani, a judge of the Administrative Department of Tbilisi Municipal Court, satisfied the request of prisoner Gia Patsuria and ordered the Penitentiary Department of Georgia to provide the prisoner with a printing machine. According to the Law on Imprisonment a prisoner is allowed to use a printing machine and carry out individual activities.
Gia Patsuria’s lawyer was Manana Kobakhidze, the chairwoman of the board of “Article 42 of the Constitution”, a union. According to the lawyer: “Patsuria’s demand was based on the Law on Imprisonment which provides that he has the right to have a computer and a printer in his cell, but the Penitentiary Department refused to implement this administrative act. The Department did not provide any grounds for the decision to refuse the prisoner the use of a computer. Exactly this refusal was appealed to before the court and on 12th November the judge satisfied Gia Patsuria’s appeal”.
The prisoner filed an application with the chief of the Penitentiary Department in August of the this year asking him for permission to bring a computer and printer (without an internet cable) into the Rustavi №1 Jail. Gia Patsuria is a journalist and even writes the articles from prison.