სახალხო დამცველის განცხადება
საქართველოს სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი შეშფოთებულია იმ ფაქტით, რომ 7 ნოემბრის სასტიკი დარბევის შემდეგ გრძელდება ტერორი და დევნა იმ მოქალაქეებისა, რომელთაც ხელისუფლებისაგან განსხვავებული აზრი აქვთ, გრძელდება ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენელთა, სამოქალაქო საზოგადოების აქტივისტებისა და უბრალოდ აქციებში მონაწილე რიგითი ადამიანების დევნა.
7 ნოემბრის შემდეგ სახალხო დამცველის აპარატმა ძალიან ბევრი საქმე შეისწავლა, რომლებიც ამ დევნის ფაქტებს ასახავს.
სახალხო დამცველი რეკომენდაციით მიმართავს საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრს და საქართველოს გენერალურ პროკურორს სასწრაფოდ შეისწავლონ აღნიშნული ფაქტები და მოახდინონ შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება. თუმცა, სახალხო დამცველს არ აქვს იმედი, რომ ამ ფაქტების ობიექტურად გამოიძიებენ და ამიტომ, უპირველეს ყოვლისა, მიმართავს საქართველოს პრეზიდენტს მიხეილ სააკაშვილს და საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს ნინო ბურჯანაძეს სასწრაფოდ შეწყდეს განსხვავებული პოლიტიკური შეხედულებებეის გამო ადამიანების დევნა და მოქალაქეების მიმართ განხორციელებული ტერორი.
ამავე დროს სახალხო დამცველი მიმართავს საქართველოში აკრედიტებულ დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებსა და ადამიანის უფლებათა დამცველ საერთაშორისო ორგანიზაციებს, მიაწვდინონ ხმა საქართველოს ხელისუფლებას, რათა საქართველოში შეწყდეს განსხვავებული აზრის გამო ადამიანები დევნა.
ამავდროულად, საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას სასწრაფოდ აღდგეს იმ რადიო და ტელეკომპანიების საქმიანობა, რომელთაც უკანონოდ შეუწყდათ მაუწყებლობა, ესენია: რადიო და ტელეკომპანია “იმედი”, ტელეკომპანია “კავკასია”, ტელეკომპანია “25-ე არხი” (ბათუმი).
გოჩა ბაძგარაძის საქმე
გოჩა ბაძგარაძე თანასწორობის ინსტიტუტის იმერეთის ბიუროს თავმჯდომარეა. 2007 წლის 9 ნოემბერს მან ახსნა-განმარტება მისცა სახალხო დამცველის რწმუნებულებს. მის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, 8 ნოემბერს, დილის დაახლოებით 9:30 საათზე მის წინ გაჩერდა რენოს მარკის მოწითალო ფერის ავტომობილი, საიდანაც გადმოვიდა სამხედრო ფორმაში ჩაცმული ოთხი ნიღბიანი პირი. მათ ყოველგვარი გაფრთხილების გარეშე, ძალის გამოყენებით გოჩა ბაძგარაძე ჩასვეს ავტომობილში. მერე კი დაახრევინეს თავი, რათა ვერ გაეგო, თუ რა მიმართულებით მიჰყავდათ. მას სცემდნენ და ფიზიკური განადგურებით ემუქრებოდნენ. ეუბნებოდნენ, რომ თუ პოლიტიკურ აქტიურობასა და ხელისუფლების წინააღმდეგ გამოსვლებს გააგრძელებდა, აუცილებლად მოკლავდნენ. ცოტა ხნის შემდეგ, ის ხელფეხშეკრული დატოვეს მისთვის უცნობ ადგილას.
რამდენიმე ხნის შემდეგ გოჩა ბაძგარაძემ მოახერხა ხელ-ფეხის გახსნა და წამოდგა. ის იმყოფებოდა წყალტუბო-ქუთაისის გზაზე მდებარე სასაფლაოს ტერიტორიაზე.
შორენა შელიას საქმე
დროებითი მოთავსების იზოლატორების მონიტორინგისას სახალხო დამცველის რწმუნებულები შეხვდნენ და ესაუბრნენ ერთ-ერთ დაკავებულ ქალბატონს, შორენა შელიას. მისი განმარტებით, 2007 წლის 8 ნოემბერს იმყოფებოდა ქ.თბილისში, ქიზიყის ქ.7ა-ში მდებარე ჯიხურში, სადაც იგი მუშაობს გამყიდველად. შუადღისას მასთან მივიდა უბნის ორი ინსპექტორი, რომლებმაც უთხრეს, რომ ჯარიმა, რომელიც ადრე ჰქონდა დაკისრებული და გადახდილი, ბანკის მიერ არ ფიქსირდებოდა და საკითხის გასარკვევად უნდა გაყოლოდა მათ პოლიციის განყოფილებაში.
ის მივიდა პოლიციის განყოფილებაში, სადაც გაიგო, რომ იყო დაკავებული, ვინაიდან 2007 წლის 7 ნოემბერს მიტინგზე დააფიქსირეს კამერებმა. შედგა მისი დაკავების ოქმი, ხოლო თავად გადაყვანილ იქნა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადმინისტრაციის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და მონიტორინგის მთავარი სამმართველოს ქ.თბილისის 2 იზოლატორში.
ოთარ მუჯირიშვილისა და ლევან მოსაშვილის საქმე
2007 წლის 8 ნოემბერს სახალხო დამცველის რწმუნებულები იმყოფებოდნენ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადმინისტრაციის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და მონიტორინგის მთავარი სამმართველოს ქ.თბილისის 2 დროებითი მოთავსების იზოლატორში, სადაც ახსნა-განმარტებები ჩამოართვეს იქ განთავსებულ დაკავებულებს: ოთარ მუჯირიშვილს და ლევან მოსაშვილს.
ოთარ მუჯირიშვილის განმარტებით, 2007 წლის 7 ნოემბერს იგი უნდა შეხვედროდა მეგობარს დიღომში. ვინაიდან გზა იყო გადაკეტილი, ჩამოვიდა ტაქსიდან დიღმის მასივის ტერიტორიაზე და გადაწყვიტა ფეხით წასულიყო. მისი განმარტებით, საავადმყოფოებთან მას თავს დაესხნენ სპეციალური დანიშნულების რაზმის თანამშრომლები და დაუწყეს ცემა, შემდეგ გაათრიეს ტელეკომპანია იმედის ტერიტორიაზე და იქ გააგრძელეს მისთვის ფიზიკური შეურაცხყოფის მიყენება. ო.მუჯირიშვილი აღნიშნავს, რომ მას ერთ-ერთმა სპეც.რაზმელმა ჰკითხა, ჰქონდა თუ არა მას დანა, ხოლო მუჯირიშვილის უარყოფითი პასუხის შემდეგ, უთხრა - ”მე რაც მომინდება, შენ ჯიბეში ის იქნება“. იგი ხელბორკილით მიაბეს უცნობ პიროვნებას, რომელთან ერთადაც თითქოს მან ჩაიდინა დანაშაული. ამის შემდეგ ჩასვეს მანქანაში, მიიყვანეს დამტვრეულ მანქანასთან და ერთმანეთთან საუბრის შემდეგ წაიყვანეს დიდუბე-ჩუღურეთის პოლიციის განყოფილებაში.
დაკავებულ ო.მუჯირიშვილს ვიზუალურად აღენიშნებოდა დაზიანებები, კერძოდ: შუბლზე მარცხენა მხარეს სიწითლე, მარჯვენა თვალთან სიწითლე და შელურჯება, თავზე სისხლნაჟღენთი, ზურგის არეში სიწითლე ზოლების სახით.
ლევან მოსაშვილის განმარტებით, 2007 წლის 7 ნოემბერს იგი იმყოფებოდა მის კუთვნილ ბინაში (ქ.თბილისი, დიღმის მასივი, მე-4 კვ. კორპ. 5ა), დაახლოებით 23 საათზე მას შემოესმა ხმაური, გადაიხედა აივნიდან და დაინახა გარკვეული რაოდენობის ადამიანები (დაახლოებით 150-200), რომლებიც სკანდირებდნენ სიტყვას “საქართველო”, იგი ჩამოვიდა ეზოში, სადაც იყვნენ ახალგაზრდები, რომლებსაც ეჭირათ ბოთლები, ქვები და იმუქრებოდნენ პატრულის ა/მანქანების დაზიანებით. მისი განმარტებით, მან მოახერხა, რომ ამ ახალგაზრდებს გადაეყარათ აღნიშნული ნივთები. დაახლოებით 5-7 წუთის შემდეგ, ტელევიზიის მხრიდან გამოჩნდნენ სპეციალური დანიშნულების რაზმის თანამშრომლები, მომიტინგეების მხარეს ისროლეს ცრემლსადენი ყუმბარები, რის შემდეგაც მომიტინგეები დაიშალნენ. იგი აღნიშნავს, რომ რამდენიმე მეზობელთან ერთად დარჩა ეზოში, რა დროსაც მათ მიუახლოვდნენ სპეციალური დანიშნულების რაზმის თანამშრომლები და დაუწყეს ცემა ხელკეტებით. იგი უხსნიდა, რომ იყო უშიშროების ყოფილი თანამშრომელი, რამაც სპეც.რაზმის თანამშრომლები უფრო გააღიზიანა, დაადეს ხელბორკილები და პატრულის მეშვეობით გადაიყვანეს დროებითი მოთავსების იზოლატორში.
ვლადიმერ ხუციშვილის საქმე
სახალხო დამცველის აპარატის რწმუნებულები 2007 წლის 12 ნოემბერს იმყოფებოდნენ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადმინისტრაციის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და მონიტორინგის მთავარი სამმართველოს ქ.თბილისის ¹2 დროებითი მოთავსების იზოლატორში, სადაც ახსნა-განმარტებები ჩამოართვეს იქ განთავსებულ ვლადიმერ ხუციშვილს.
ვლადიმერ ხუციშვილის განმარტებით, იგი მიიყვანეს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სავარაუდოდ მეოთხე ან მეხუთე სართულის ერთ-ერთ ოთახში. პოლიციის თანამშრომლებმა 7 ნოემბერს რიყეზე მიმდინარე მოვლენების ამსახველი ვიდეო ფირი ჩართეს. ჩანაწერში დაფიქსირებულია ვლადიმერ ხუციშვილი რეზინის ხელკეტით. მისი განმატებით, აღნიშნული ხელკეტი მან აქციის დარბევის დროს ერთ-ერთ ნიღბიან სპეცრაზმელს წაართვა, რომელიც მოქალაქეებს სცემდა. დაახლოებით 5-6 პოლიციელი მას 5 წუთის განმავლობაში აყენებდა ფიზიკურ შეურაცხყოფას. კერძოდ, მთელ სხეულზე ხელებით და ფეხებით სცემდნენ, რის გამოც სხვა ფიზიკურ დაზიანებებთან ერთად, ჩაემტვრა რამდენიმე კბილი. ცემისას პოლიციელები მოითხოვდნენ ეთქვა ვისთან ერთად იყო აქციაზე. ამის შემდეგ ერთ-ერთმა პოლიციელმა უბრძანა დანარჩენებს შეეწყვიტათ მისი ცემა. ვლადიმერ ხუციშვილის განმარტებით, მან თავი დაარტყა ოთახში მდგარ მინის მაგიდას, რის შემდეგაც სამმა პოლიციელმა იგი ჩაიყვანა ფოიეში, ჩასვეს ავტომანქანაში და წაიყვანეს თბილისის შს მთავარ სამმართველოში.
ელიზბარ ბასიშვილის საქმე
2007 წლის 7 ნოემბერს სახალხო დამცველის რწმუნებულები იმყოფებოდნენ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საექსპერტო კრიმინალისტიკური მთავარი სამმართველოს ნარკოლოგიური შემოწმების კაბინეტში, სადაც გაესაუბრნენ და შესაბამისი ახსნა-განმარტება ჩამოართვეს დაკავებულ ელიზბარ (კახა) ბასიშვილს. მისი თქმით, ამა წლის 7 ნოემბერს, დილის 8:00 საათისათვის იმყოფებოდა პარლამენტს შენობის წინ გამართულ მშვიდობიან აქციაზე, მოშიმშილეებთან ერთად. ის თავადაც შიმშილობდა სამი დღის განმავლობაში. ამ დროს გამოჩნდნენ სამართლადამცავი ორგანოების თანამშრომლები, რომლებმაც დაიწყეს აქციისა და მოშიმშილეების დარბევა და ცემა. დაკავებულის განმარტებით, პოლიციელებმა ის დააგდეს ასფალტზე და ცემეს, რა დროსაც მიიღო დაზიანება მარცხენა ფეხის კოჭთან. მარცხენა ქვედა კიდურზე მას აღენიშნება შეშუპება. მისი განცხადებით, პოლიციელები მას ხელებითა და ფეხებით ურტყამდნენ თავის არეშიც. ელიზბარ ბასიშვილის თქმით, მისი და აქციის დანარჩენი მონაწილეების მხრიდან პოლიციელების მიმართ წინააღმდეგობის გაწევას ადგილი არ ჰქონია. ის ძალის გამოყენებით გაიყვანეს რუსთაველის გამზირზე, ჩასვეს საპატრულო პოლიციის მანქანაში და გადაიყვანეს ნარკოლოგიურ განყოფილებაში. ელიზბარ ბასიშვილმა უარი განაცხადა შარდის ჩაბარებაზე, რის გამოც დაუდგინეს კლინიკურად ნარკოტიკული ზემოქმედება, რასაც აპროტესტებს.
დაჩი ბერიძის საქმე
სახალხო დამცველის აპარატის რწმუნებულები 2007 წლის 12 ნოემბერს იმყოფებოდნენ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადმინისტრაციის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და მონიტორინგის მთავარი სამმართველოს ქ.თბილისის ¹2 დროებითი მოთავსების იზოლატორში, სადაც ახსნა-განმარტებები ჩამოართვეს იქ განთავსებულ დაჩი ბერიძეს. მისი განმარტებით, ამა წლის 7 ნოემბერს, დაახლოებით 21:00 საათისათვის იმყოფებოდა მეტროსადგურ ”ავლაბრის“ წინ მდებარე გაჩერებასთან და ცდილობდა გაეჩერებინა ტაქსი. ამ დროს, იქვე მდგომი თეთრი ფერის ავტობუსიდან გადმოვიდნენ ყვითელ საწვიმრებში ჩაცმული პოლიციელები. დაჩი ბერიძის განმარტებით, ერთ-ერთმა მათგანმა მას თავში რეზინის ხელკეტი ჩაარტყა, რის შემდეგაც ირგვლივ შემოეხვივნენ დანარჩენები. დაკავებულის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, მას არ ახსოვს, თუ როგორ აღმოჩნდა თეთრი ფერის ავტობუსში. აღნიშნული ტრანსპორტით ის გადაყვანილ იქნა პარლამენტის შენობასთან, სადაც ის გადასვეს საპატრულო პოლიციის მანქანაში და წაიყვანეს ¹2 დროებითი მოთავსების იზოლატორში.
დაჩი ბერიძეს თავზე აღენიშნება სისხლნაჟღენთები და შეშუპება. პოლიციელთა განმარტებით, მისი დაკავების საფუძველია საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლის დარღვევა.

Georgian Public Defender’s Statement
November 14, 2007 The Georgian Public Defender, Sozar Subari, is deeply concerned over the fact that since the violent dispersal of the November 7 demonstration, people with different political views, representatives of opposition parties, activists of civil society and ordinary demonstrators have been persecuted.
Since November 7, the Public Defender’s office has studied many cases concerning the above-mentioned. The Public Defender recommended the Georgian Minister of Internal Affairs and the Georgian Prosecutor-General to investigate those cases immediately and to react on them according to the law. However, the Ombudsman fears that the cases will not be impartially investigated and consequently he appeals to the President Mikheil Saakashvili and the Chairwoman of the Georgian Parliament, Nino Burdjanadze, to stop persecuting and terrorizing people with different political views.
In parallel, the Public Defender appeals to the representatives of the diplomatic corps accredited to Georgia, as well as international NGOs to urge the Georgian government to stop the persecution of people with different political views in our country.
In addition, the Georgian Public Defender calls upon the Georgian Government to restore broadcasting of those TV and Radio companies whose activities were illegally ceased; these are TV-Radio company “Imedi” and TV company “Kaukasia” and TV company “Channel 25” (in Batumi). Case concerning Gocha Badzgaradze
Badzgaradze is the chairman of the Imereti office of the Egalitarian Institute. On November 9, 2007 he filed a report with a representatives of the Public Defender. According to his information, a red car stopped in front of him and four masked people, dressed in military uniforms, got out of the car and pushed him into the car without warning on November 8 at 9:30 AM. Then those people made him bow his head so that he could not see where the car was going. Badzgaradze was beaten and threatened with death unless he stopped his political activities and stopped expressing his protest against the government. Later he was left in a strange place with bounded hands and legs.
Some time later he managed to free himself and stood up. He found himself on the cemetery that is located alongside the Tskaltubo-Kutaisi motorway.
Case regarding Shorena Shelia
During the monitoring of pre-trial detention centers, the representatives of the Public Defender met and spoke with one of the female detainees, Shorena Shelia. She said that on November 8, 2007 she had been in a shopping booth in Kiziki Street 7a in Tbilisi where she worked as a salesperson. At midday, the two district supervisors visited her and asked her to follow them to the police station for interrogation because a fine she had received, which she had already paid, was not registered at the bank. Having arrived at the police station, Shelia learned that she was detained for having attended the demonstration on November 7, 2007; the cameras had recorded her. The policemen drew up a detention document and placed her in Tbilisi Prison # 2 of the Human Rights and Monitoring Division within the Ministry of Internal Affairs.
Case regarding Otar Mujirishvili and Levan Mosashvili
On November 8,2007 representatives of the Public Defender visited Tbilisi Prison # 2 of the Human Rights and Monitoring Division within the Ministry of Internal Affairs where they questioned detainees, Otar Mujiriashvili and Levan Mosashvili.
Otar Mujirishvili stated that on November 7, 2007 he had to meet his friend in Digomi (a district in Tbilisi). As the road was blocked he had to get off the taxi and decided to walk to his destination. He said that near the hospitals, riot policemen attacked him and started to beat him. Then they dragged him to the area surrounding TV company “Imedi” and went on beating him there. Mujirishvili said one of the policemen asked him whether he had a knife and he declined, but the harasser told him “you will have anything in your pocket that I wish you have.” He was handcuffed to a person unknown to him as if he had committed a crime together with him. Afterwards, he was placed in a car and taken to the Didube-Chugureti Police Department.
Mujirushvili had injuries on his body; more exactly: he had bruises on the right side of his forehead, his right eye, head and back. Levan Mosashvili said that on November 7, 2007 he was in his flat (Digomi Array, 5th quarter, App. 5a, Tbilisi). At about 11:00 PM he heard noise, went out on the balcony and saw a a large group of people (nearly 150-200) who were shouting “Sakartvelo” (Georgia). He went down into the yard where young people were holding bottles, stones and threatened to damage cars of the patrol police. He managed to persuade those people to do away with their stones. Five or seven minutes later the riot police appeared near of the TV Company ”Imedi”; they shot tear gas bullets in the direction of the demonstrators and consequently the people went away. Mosashvili said that he remained in the yard together with several of his neighbors when the riot policemen approached them and started to beat them. He was trying to explain them that he was a representative of the Security Service Department, but it only irritated the riot policemen more. They handcuffed him and took him to a temporary detention center. Case concerning Vladimer Khutsishvili
On November 12, 2007 representatives of the Public Defender’s office visited Tbilisi Prison # 2 of the Human Rights and Monitoring Division within the Ministry of Internal Affairs where they interrogated detainee Vladimer Khutsishvili.
Khutsishvili stated that he was taken to one of the rooms on the fifth or fourth floor of the Georgian Ministry of Internal Affairs. The policemen turned on the video recordings of the events that took place in Rike (an area in Tbilisi) on November 7. Vladimer Khutsishvili was recorded when he was holding a truncheon. The detainee explained that he had seized the truncheon from one of the riot policemen while the policeman was beating people. As a result, he was beaten for five minutes by five or six policemen  and received various injuries, including his several broken teeth. The attackers were demanding him to tell the names of the people with whom he had been at the demonstration. One of the policemen ordered the others to stop beating me and then hit his head on the glass table, as Khutsishvili recalled. Then, the other three policemen took him down to the hall, sat him in a car and took him to the Main Department of the Internal Affairs in Tbilisi. Case concerning Elizbar Basishvili
On November 7, 2007 representatives of the Public Defender visited the drug testing facility of the Criminal-Forensic Division within the Ministry of Internal Affairs where they spoke with detainee Elizbar (Kakha) Basishvili. He said that on November 7 at 8:00 AM he was at the peaceful demonstration in front of the Georgian Parliament building together with other people participating in the hunger strike. He had been on a hunger strike for three days. Law enforcers arrived on the scene and started to disperse the demonstrators. The detainee said that policemen pushed him down on the ground and beat him. He has an injury to his left ankle and a bruise on his left leg. Basishvili said that policemen kicked and beat his head. He and other demonstrators did not resist the law enforcers at all. He was dragged to Rustaveli Avenue, pushed into a police car and was taken to the drug testing facility. Basishvili refused to take a drug test and consequently the policemen concluded that he was under the influence of drugs supposedly based on a medical examination. Case concerning Dachi Beridze
On November 12, 2007 representatives of the Public Defender’s office visited Tbilisi Prison # 2 of the Human Rights and Monitoring Division within the Ministry of Internal Affairs where they interrogated detainee Dachi Beridze. He said that on November 7 at 9:00 PM he was at the bus station in front of underground station “Avlabari” and tried to stop a taxi. At that moment, policemen in yellow raincoats got out of a white bus that was parked nearby. Beridze said that one of them hit him with a truncheon. According to the detainee’s information he did not remember how he ended up in the white bus and was taken to the Parliament where he was transferred into a car of the patrol police; finally he was taken to temporary detention center # 2.
Dachi Beridze has bruises on his head. Policemen stated that the reason for his detention was a violation of Article 187 of the Georgian Administrative Criminal Code.