„ქართული ოცნება“ შსს-ს სოლომონ ქიმერიძის დაღუპვის ფაქტზე დამოუკიდებელი ექსპერტიზის ჩატარებისკენ მოუწოდებს
პოლიტიკური კოალიცია „ქართული ოცნება“ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მოუწოდებს, ბოლომდე გამოიძიოს ბრალდებულ სოლომონ ქიმერიძის ტრაგიკულად დაღუპვის ფაქტის გარემოებები და დასაჯოს პასუხისმგებელი პირები.
როგორც კოალიციის განცხადებაშია აღნიშნული, მასმედიაში გავრცელებულ ფოტოებზე დაღუპულს სასტიკი ცემის კვალი ეტყობა, რაც ბრალდებულის გარდაცვალების შსს-სეულ ვერსიას ეჭვქვეშ აყენებს.
„ხელისუფლება მრავალი წელია იმით ტრაბახობს, რომ წარსულს ჩაბარდა დრო, როდესაც პატიმრები პოლიციის შენობიდან ცვიოდნენ და ამას თავის უმთავრეს დამსახურებად მიიწერს. ასე იყო 28 თებერვალს, როცა პრეზიდენტმა სააკაშვილმა პარლამენტში ყოველწლიური მოხსენებით გამოსვლისას კიდევ ერთხელ სიამაყით განაცხადა, რომ ახლა პატიმრები შსს-ს ფანჯრებიდან აღარ ვარდებიან. სწორედ ამ დროს, სოციალურ ქსელებში დაღუპული სოლომონ ქიმერიძის შემზარავი კადრები ვრცელდებოდა, შსს-ს პრესსამსახური კი ოფიციალურად აცხადებდა, რომ ბრალდებული პოლიციის შენობის კიბიდან გადმოვარდა“, - აცხადებენ „ქართულ ოცნებაში“.
კოალიციის წევრების აზრით, ნებისმიერ ქვეყანაში, რომელსაც დემოკრატიულობის პრეტენზია აქვს, ასეთ საეჭვო ვითარებაში პატიმრის დაღუპვას შესაბამისი თანამდებობის პირების პასუხისმგებლობის საკითხის დასმა მოჰყვებოდა.
„კოალიცია „ქართული ოცნება“ კატეგორიულად ითხოვს შინაგან საქმეთა სამინისტროსგან, ჩატარდეს დამოუკიდებელი ექსპერტიზა, ბოლომდე გამოიძიონ ეს საქმე და პასუხი აგოს ყველა დამნაშავე პირმა. გამოძიების დასრულებამდე კი, ხაშურის პოლიციის რაიონის სამმართველოს უფროსი გადააყენონ დაკავებული თანამდებობიდან“,- აღნიშნავენ კოალიციაში.
სოლომონ ქიმერიძის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით შსს-მ განცხადება გაავრცელა. შსს-ს ცნობით, ხაშურის რაიონულ სამმართველოში, 27 თებერვალს აღიძრა სისხლის სამართლის საქმე ბინის ქურდობის ფაქტზე. აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით, ხაშურის რაიონულ პოლიციაში ბრალდებულის სახით იკითხებოდა წარსულში ქურდობისთვის ნასამართლევი, 1965 წელს დაბადებული სოლომონ ქიმერიძე.
„დაკითხვის დროს ბრალდებული სოლომონ ქიმერიძე, ხაშურის რაიონული სამმართველოს ადმინისტრაციული შენობის მესამე სართულიდან მეორე სართულზე კიბეებზე ჩამოსვლისას კიბის მოაჯირიდან გადმოვარდა და დაეცა პირველი სართულის ფოიეში, რის შედეგადაც მიიღო სხეულის მრავლობითი დაზიანება. პოლიციის თანამშრომლების მიერ დაუყოვნებლივ გამოძახებული იქნა ადგილზე სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ბრიგადა და სოლომონ ქიმერიძე გადაყვანილი იქნა ხაშურის რაიონულ საავადმყოფოში. მიმდინარე წლის 28 თებერვალს სიცოცხლესთან შეუთავსებადი ტრამვების გამო, ბრალდებული სოლომონ ქიმერიძე გარდაიცვალა. მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე და მიმდინარეობს გამოძიება შიდა ქართლისა და მცხეთა-მთიანეთის საოლქო პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილში“, - აღნიშნულია შსს-ს განცხადებაში.

Georgian Dream Calls on MIA to Conduct Independent Expertise on Death of Solomon Kimeridze
Political coalition Georgian Dream calls on MIA (Ministry of Internal Affairs) to thoroughly investigate the facts of tragic death of suspect Solomon Kimeridze and punish the responsible individuals.
According to the statement of the Coalition, the photos disseminated in the mass media show the signs of severe torture of the deceased that raises doubts on the MIA’s version of his death.
“For many years the government has been boasting that the time when the prisoners fell from the police buildings is gone. The same happened on February 28th when the President Saakashvili once again proudly stated in the Parliament that the prisoners no longer fall from the windows of the MIA. The dreadful photos of Solomon Kimeridze are disseminated in the social networks meanwhile, the press service of MIA officially states that the suspect fell from the stairs inside the police building,” – Georgian Dream states.
According to the members of the coalition in any state which has a claim on democracy the death of a prisoner in such suspicious circumstances would have raised the responsibility of relevant officials.
Coalition Georgian Dream categorically requests from the MIA to conduct the independent expertise, to thoroughly investigate this case and raise the responsibility of all offenders. Before the end of the investigation, the head of Regional Agency of Khashuri Police must be resigned from his post,” – the Coalition states.
MIA disseminated a statement regarding the death of Solomon Kimeridze. According to MIA, on February 27th in Khashuri regional agency the criminal case was filed on the fact of theft. Regarding this case, Solomon Kimeridze a former convict in the theft case born in 1965 was being interrogated in the regional police of Khashuri.
“During the interrogation the suspect Solomon Kimeridze fell from the stairs of the third floor and while going down to the second floor. He fell in the entrance of the first floor and suffered numerous injuries. The police officials immediately called the ambulance brigade and Solomon Kimeridze was transferred to the regional hospital of Khashuri. On February 28th due to the traumas incompatible with life suspect Solomon Kimeridze died. The criminal case was filed regarding this fact and the investigation is underway in the investigative departments of Shida Kartli and Mtskheta-Mtianeti regional Office of Prosecutor,” – reads the statement of MIA.