გარემოსთვის დამღუპველი ცვლილებები გარემოს დაცვის კანონში
არასამთავრობო ორგანიზაციები გარემოს დაცვის შესახებ კანონში ცვლილებების შეტანის წინააღმდეგ გამოდიან. მთავრობის ინიციატივით, კანონში შეტანილი ცვლილების შედეგად, საქართველოს ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს შორის, პრემიერ მინისტრის გადაწყვეტილების საფუძველზე, შეიძლება დაიდოს შეთანხმება განუსაზღვრელი ვადით გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობის სფეროში, რომლის მიხედვითაც, შეთანხმების მოქმედების პერიოდში დაინტერესებული პირის მიერ განხორციელებული ყველა ქმედება ჩაითვლება კანონიერად სახელმწიფოსთვის გადახდილი გარკვეული კომპენსაციის სანაცვლოდ.
აღნიშნულთან დაკავშირებით, ორჰუსის ცენტრმა გაავრცელა განცხადება, რომელშიც წერია: „შეთანხმების დადების დღიდან პირს არ დაეკისრება არანაირი სახის სამოქალაქო და ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა, რაც დაკავშირებულია მის არამართლზომიერ საქმიანობასთან გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობის სფეროში. კანონპროექტის მიხედვით, ასევე დაუშვებელია, პირის მიერ გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობის სფეროში განხორციელებული ქმედებების შემოწმება მაკონტროლებელი ორგანოების მხრიდან და რაიმე სახის ჯარიმისა თუ სხვა სახის პასუხისმგებლობის დაკისრება“.
როგორც ორჰუსის ცენტრი, ასევე სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციები აცხადებენ, რომ აღნიშნული ცვლილების შედეგად პირი აღარ მიეცემა პასუხისმგებლობაში ისეთი ადმინისტრაციული სამართალდარღვევებისათვის, როგორიცაა, მაგალითად:
• წყლის ობიექტის, სახელმწიფო ტყის ფონდის მიწის  (მათ შორის დაცული ტერიტორიების საზღვრებში) თვითნებური დაკავება;
.  მიწის დაცვის მოთხოვნათა შეუსრულებლობა და მიწის ნაყოფიერი ფენის მოხსნა;
• მიწის გაუვარგისება საწარმოო და სხვა ნარჩენებით და მისი ჩამდინარე წყლით დაბინძურება;
• დაცული ტერიტორიებისა და მათი ტერიტორიულ-ფუნქციონალური ზონების მიწების არამიზნობრივი გამოყენება და მათ საზღვრებში მერქნიან მცენარეთა უკანონო გაჩეხვა და დაზიანება;
• დაცული ტერიტორიების საზღვრების სამიჯნე ნიშნების მოსპობა; მაღალმთიან რეგიონებში სასარგებლო წიაღისეულით სარგებლობისას ნიადაგისა და წყლის გაუვარგისება;
• წიაღით სარგებლობა სათანადო ლიცენზიის გარეშე ან ლიცენზიის პირობების დარღვევით;
• სარგებლობის უსაფრთხოების წესებისა და ნორმების დარღვევა;
• წყლის დაცვის რეჟიმის დარღვევა და წყალსარგებლობის წესების დარღვევა;
• ზღვის დაბინძურება, მათ შორის შხამქიმიკატებითა და ნავთობით;
• ტყითსარგებლობის წესებისა და მოთხოვნების დარღვევა;
• ტყეებში სახანძრო უსაფრთხოების ან ტყის ხანძრისაგან დაცვის ღონისძიებათა დაგეგმვისა და განხორციელების მოთხოვნათა დარღვევა;
• ექსპორტის მიზნით სოჭის გირჩითა და ჩIთEშ-ის კონვენციის დანართებში შეტანილი თეთრყვავილას ბოლქვებით ან/და ყოჩივარდას გორგლებით სარგებლობის ლიცენზიის პირობების დარღვევა;
• გარემოს დაცვის ნორმების დარღვევა;
• ატმოსფერულ ჰაერში მავნე ნივთიერებათა გაფრქვევა ნორმების გადამეტებით;
• ქიმიურ საშუალებათა გარემოში გამოყენების ნორმების დარღვევა და მათი ტრანსპორტირების, შენახვისა და გამოყენების წესების დარღვევა;
• ტყვიაშემცველი ბენზინის იმპორტი და რეალიზაცია; საქმიანობის განხორციელება გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის გარეშე ან გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის ან ეკოლოგიური ექსპერტიზის დასკვნით გათვალისწინებული პირობების დარღვევა;
• გარემოსდაცვითი ტექნიკური რეგლამენტების მოთხოვნების დარღვევა;
• გარეულ ცხოველთა საბინადრო გარემოს, მათი გამრავლების არეალების დაცვის წესების დარღვევა, აგრეთვე გარეულ ცხოველთა თვითნებური გადასახლება და ჰიბრიდიზაცია;
• საქართველოს “წითელ ნუსხაში” შეტანილ გადაშენების საფრთხის წინაშე მყოფ გარეულ ცხოველთა მოსპობა ან მათი დატყვევება;
• უკანონოდ მოპოვებული ცხოველთა სამყაროს ობიექტებით ვაჭრობა; თევზჭერისა და ნადირობის წესების დარღვევა, სახელმწიფო ნაკრძალის ტერიტორიაზე ცეცხლსასროლი იარაღითა და ნებისმიერი სახის თევზსაჭერი საშუალებებით უკანონოდ შესვლა;
• ცხოველებისა და ფრინველებისადმი სასტიკი მოპყრობა;
• თვითმართველი ერთეულის ტერიტორიის კეთილმოწყობის წესების დარღვევა; თვითმართველი ერთეულის იერსახის დამახინჯება;
• კონტროლისა და ზედამხედველობის განხორციელებისთვის ხელის შეშლა და სხვა.
ზემოაღნიშნული ცვლილებები ეწინააღმდეგობა საქართველოს კონსტიტუციას, რომლის მიხედვითაც „ყველას აქვს უფლება, ცხოვრობდეს ჯანმრთელობისთვის უვნებელ გარემოში“ (მუხლი 37). გარდა ამისა, კანონპროექტი ეწინააღმდეგება საქართველოს მიერ საერთაშორისო ხელშეკრულებებით, მათ შორის - ორჰუსის კონვენციით ნაკისრ ვალდებულებებს. კერძოდ, გარემოზე ზემოქმედების ნებართვისა და გარემოზე ზემოქმედების შეფასების (რომელიც მოითხოვება გარემოზე ზემოქმედების ნებართვით) გარეშე საქმიანობის განხორციელების შემთხვევაში, ისპობა კონკრეტული საქმიანობების შესახებ გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღების პროცესში საზოგადოების  მონაწილეობის შესაძლებლობა და ამით ირღვევა ორჰუსის კონვენციის მე-6 მუხლი. ასევე ირღვევა ამავე კონვენციის გარემოსდაცვით ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის ვალდებულებაც, რადგან გარემოზე ზემოქმედების ნებართვისა და ჰაერში გაფრქვეული თუ წყალში ჩაშვებული ნივთიერებების შესახებ სტატისტიკური ანგარიშგებისაგან პირის გათავისუფლების შემთხვევაში, შეიზღუდება ინფორმაცია გარემოს მდგომარეობის შესახებ (მუხლი 4-5).
თავის მხრივ, ხელისუფლება აცხადებს, რომ არასამთავრობო სექტორმა კანონში შესატან ცვლილებებს არასწორი ინტერპრეტირება მისცა. ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრომ გაავრცელა  განცხადება, რომელშიც ნათქვამია: „კანონპროექტის თანახმად... „პირის მიერ გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობის სფეროში შეთანხმებით გათვალისწინებულ პერიოდში ჩადენილი/განხორციელებული ყველა ქმედება ითვლება კანონიერად“. ეს იმას ნიშნავს, რომ შეთანხმება ითვალისწინებს მის დადებამდე გასული დროის კონკრეტულ პერიოდს და ამ პერიოდში პირის მიერ განხორციელებული ქმედებების კანონიერად მიჩნევას. კიდევ ერთხელ აღვნიშნავთ, რომ კანონპროექტის დებულება არ მოიცავს სამომავლო პერიოდს და შეუძლებელია, პირს მიეცეს შეთანხმების დადების დღის შემდგომ პერიოდში უკანონოდ მოქმედების შესაძლებლობა“.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი თათული თოდუა ამბობს, რომ მიუხედავად მთავრობის მიერ წარმოდგენილი არგუმენტისა, უშუალოდ კანონში შესატანი ცვლილების ტექსტი არ იძლევა იმის საშუალებას, რომ ის მხოლოდ წარსულ დროში ჩადენილ უკანონო ქმედებებზე გავრცელდეს: „უკეთეს შემთხვევაში, შესაძლოა, გამოვიდეს მთავრობის დადგენილება, რომელშიც განიმარტება, რომ ეს კანონი წარსულ პერიოდს ეხება, მაგრამ ეს დადგენილება შეიძლება გამოსცენ, შეიძლება არა“.
მისივე თქმით, კანონში, რომელიც პარლამენტმა უკვე მესამე მოსმენით მიიღო, არსად არ არის მითითებული, რომ ის გასულ პერიოდს შეეხება.
არასამთავრობო ორგანიზაციებმა პრეზიდენტს მიმართეს თხოვნით, ვეტო დაადოს აღნიშნულ საკანონმდებლო ცვლილებებს. თუმცა, პრეზიდენტის მხრიდან ამ მიმართვაზე რეაგირება არ ყოფილა.

Amendments to Georgian Law on Environmental Protection Damage Environment
Georgian NGOs are opposing the draft amendments to Georgian Law on Environmental Protection. Pursuant to the scheduled amendments to the abovementioned laws, an agreement with unlimited period of time can be signed between an interested party and the Ministry of Energy and Natural Resources of Georgia in the field of environment protection and utilization of natural resources on the basis of a decision of the Prime Minister. In accordance with the agreement, all actions performed by the interested party throughout validity term of the agreement shall be considered legal in exchange of certain compensation payable to the State.
Aarhus Center disseminated statement regarding the amendment: “Upon commencement date of the agreement the party shall be exempted from any civil and administrative responsibility related to their actions in the field of environment protection and utilization of natural resources. At the same time the draft law excludes the possibility to inspect actions undertaken by the party in the field of environment protection and utilization of natural resources or impose any penalty or other type of liability on them.”
According to Aarhus Center and other NGOs, as a result of these amendments, the party shall be free from the responsibilities specified in the Code of Administrative Violations of Georgia for violation of a number of administrative regulations, such as:
• Unauthorized occupation of a water body and land of the State Forest Fund (including the land within protected areas)
• Noncompliance with the land protection requirements and removal of a fertile layer of the soil;
• Deterioration of land with industrial or other type of waste, pollution of land with waste water; Misusage of protected areas and the lands in their territorial and functional zones and illegal cutting and damaging the wood;
• Destruction of border signs of protected areas;
•  Deterioration of soil and water in highland regions while utilization of natural minerals;
• Extraction of minerals without an adequate license or via breaching the license conditions;
• Violation of security requirements while utilization of natural minerals;
• Violation of the regulations of water protection and the norms of water usage;
• Pollution of the sea including with chemicals and oil; Violation of forestry regulations and the requirements for fire security or planning and undertaking measures of protection of forests against fire;
• Violation of the terms of license in respect with exportation of Galanthus bulbs and Cyclamen root balls stipulated in Attachments of CITES Convention and silver-fir cone;
• Violation of the norms of environment protection; Emission of harmful substances in the air above the norms:
• Violation of the norms of application of chemicals in the environment and violation of the rules of their transportation, storage and usage;
• Importing and selling lead containing gasoline;
• Undertaking an activity without an Environment Impact Permit or violating the conditions specified in a Permit or in a decision of the ecological expertise; Violation of environmental technical regulations;
• Violation of regulation of protecting wild life habitats as well as voluntary resettlement and hybridization of wild animals;
• extermination or capture of endangered wild species that are enlisted in the “Red List” of Georgia;
• Trade with illegally obtained objects of wild life; Violation of fishing and hunting regulations;
• Illegal entry on the territories of natural reserves with guns and any type of fishing facilities;
• Maltreatment of animals and birds;
• Disfiguration of the face of a self-governing unit;
• Impede accomplishment of State supervision and surveillance, etc.
These amendments contradict the Georgian Constitution according to which “Everyone has the right to live in the healthy environment” (Article 37). In addition the draft law is not in compliance with obligations undertaken by the Government of Georgia under the different international treaties including the Aarhus Convention. Specifically, undertaking an activity without an Environmental Impact Permit and Environmental Impact Assessment (required by Permit procedures) undermines possibility of public participation in environmental decision making process which violates Article 6 of the Aarhus Convention. Obligation on ensuring access to information stipulated by the Articles 4 and 5 of the Convention is also violated so that exempting the interested party from the Environmental Impact Assessment procedures and the obligations of statistical reporting on emissions and discharges will lead to limiting information on state of the environment.
The government states that NGO sector interpreted the amendments wrongly. The Ministry of Energy and Natural Resources disseminated a statement which stated: “Corresponding to the legislative action “...In the period of a person’s environment and natural resources utilization all the committed/ carried out actions is considered to be legally”. First of all it should be designated that the agreement, foreseen by the legislative action, is reached not for the future period but for the past period. According to the legislative action, agreement is spread not on the future action of the person, but on the actions implemented in the past period, - the Ministry states.
Lawyer of Georgian Young Lawyers Association (GYLA) Tatuli Todua states that despite the argument presented by the government, the text of the draft law does not give opportunity to apply it only towards the illegal acts committed in the past: “In the best scenario, the government might issue a decree which explains that this law applies the past period but we do not know for sure whether or not this happens.”
According to her, the law which is already adopted through the third hearing does not indicate anywhere that it regards only the past period.