მკითხველთა 63% NDI-ს კვლევების შედეგებს არ ენდობა
გაზეთ „კვირის პალიტრის“ 2-5 აპრილის გამოკითხვის თემას – „ენდობით თუ არა NDI-ს კვლევების შედეგებს?“ – 482 მკითხველი გამოეხმაურა. შედეგები ასე გამოიყურება: 1. დიახ 8.9%; 2. არა 63.0%; 3. მიჭირს პასუხის გაცემა 28.1%.
აშშ–ის ეროვნულ–დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) დაკვეთით მარტში ჩატარებული საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვის თანახმად, მმართველი პარტია მნიშვნელოვნად უსწრებს ბიძინა ივანიშვილის ოპოზიციურ კოალიციას.
პოლიტიკური რეიტინგების შესახებ მონაცემები იმ უფრო ფართო საზოგადოებრივი აზრის კვლევის ნაწილია, რომელიც NDI-ის დაკვეთით კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრმა 22 თებერვლიდან 5 მარტის ჩათვლით ჩაატარა და რომელიც ასევე მოიცავს საზოგადოების დამოკიდებულებას სხვადასხვა შიდა თუ საგარეო პოლიტიკურ საკითხებზე.
27 მარტს საინფორმაციო სააგენტო „ინტერპრესნიუსმა“ NDI-ის დაკვეთით განხორციელებული კვლევის იმ ნაწილის შესახებ გაავრცელა ინფორმაცია, რომელიც პოლიტიკურ პარტიებს ეხება.
ამ ინფორმაციის უარყოფის შესახებ NDI-ის თბილისის ოფისს განცხადება არ გაუვრცელებია.
„ინტერპრესნიუსის“ ინფორმაციის თანახმად, რესპონდენტთა 47% აცხადებს, რომ ისინი მმართველ პარტიას მისცემდნენ ხმას ხვალ რომ საპარლამენტო არჩევნები ჩატარდეს; შემდეგ მოდის ივანიშვილის კოალიცია 10%–იანი მხარდაჭერით. ქრისტიან–დემოკრატიულ მოძრაობას მხოლოდ 3%–იანი მხარდაჭერა აქვს და საარჩევნო ბარიერის გადასალახავად 2% აკლდება.
იგივე კვლევის თანახმად, რომელიც Civil.ge-სთვისაც გახდა ხელმისაწვდომი, რესპონდენტთა 23% ამბობს, რომ არ იცის ვის მისცემდა ხმას; 10%–მა უარი თქვა პასუხის გაცემაზე, ხოლო 5%–მა განაცხადა, რომ ისინი არცერთ პარტიას არ მისცემენ ხმას.

63% of Readers Mistrust NDI Poll Results
482 readers participated in the April 2-5 polls of the newspaper Kviris-Palitra asking: Do you trust NDI poll results? and 8.9% answered the question with Yes; 63.0% said they do not trust and 28.1% could not answer the question.
Fragments of a new public opinion survey conducted by the US National Democratic Institute in March, leaked to the press, show ruling party, National Movement, with a wide lead over the opposition coalition led by billionaire Bidzina Ivanishvili.
Results of political ratings are part of a broader public opinion survey, fielded by Caucasus Resource Research Centers (CRRC) for U.S. National Democratic Institute (NDI) from February 22 to March 5, which also involves general public attitudes towards various domestic and foreign policy issues.
On March 27, the Georgian news agency, InterPressNews (IPN), reported segments of the NDI-commissioned survey dealing with political parties.
No statement from NDI Tbilisi office, refuting this report by IPN, followed.
According to this report 47% of respondents say they would vote for the ruling National Movement party if the parliamentary elections were held tomorrow, followed by Ivanishvili-led opposition coalition with 10%.Christian-Democratic Movement (CDM), a leading party in small parliamentary minority group, has 3% of support, a two percent short to clear threshold required for endorsing candidates to the Parliament under the party-list, proportional contest.
According to the same poll, also seen by Civil.ge, 23% of respondents are undecided, 10% refused to answer and 5% said they would vote for none of the parties.