ადამიანის უფლებათა ცენტრი ეხმაურება სამხედრო დანახარჯების შესახებ გლობალური აქტივობის დღეს - 12 აპრილს და შეახსენებს ყველას, რომ სამხედრო დანახარჯების გაზრდით სახელმწიფო ვერც საქართველოს ტერიტორიაზე არსებულ კონფლიქტებს მოაგვარებს და ვერც უზარმაზარ აგრესორ სახელმწიფოს - რუსეთს დაამარცხებს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი დარწმუნებულია, რომ კონფლიქტების მოგვარება მხოლოდ მშვიდობიანი მეთოდებით არის შესაძლებელი. ხოლო რუსეთის აგრესიული პოლიტიკის თავიდან ასაცილებლად ქვეყანაში დემოკრატიული ინსტიტუტების განვითარება და საერთაშორისო თანამეგობრობის მხარდაჭერის მოპოვებაა საჭირო.
12 აპრილი სამხედრო დანახარჯების შესახებ გლობალური აქტივობის დღეა. ამ თარიღის აღნიშვნის ინიციატორია მშვიდობის საერთაშორისო ბიურო (IPB) და პოლიტიკური კლვევების ინსტიტუტი (IPS). ამ დღის აღნიშვნის მიზანია სამხედრო დანახარჯებთან დაკავშირებული პროლემების შესახებ საზოგადო ცნობიერების ხელშეწყობა. ასევე მისი მიზანია, რჩევა მისცეს შესაბამის ინსტიტუტებს, ეს თანხები ჰუმანური განვითარების ხელშეწყობისთვის დახარჯონ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი (HRIDC) საქართველოში მშვიდობის საერთაშორისო ბიუროს (IPB) წარმომადგენელი ორგანიზაციაა. IPB ერთმანეთს უპირისპირებს სამხედრო დანახარჯების მაღალ დონეს, მაგალითად, მილენიუმის განვითარების მიზნების შეუსრულებლობას. სტოქჰოლმის საერთაშორისო მშვიდობის კლვლევის ინსტიტუტის 2010 წლის მონაცემების მიხედვით, მსოფლიოში 1.531 მილიარდი დოლარი დაიხარჯა სამხედრო მიზნებისათვის.
IPB-ს მიაჩნია, რომ ძალადობრივი კონფლიქტების გამომწვევი მიზეზების კვლევა ნათელყოფს უამრავ ფაქტორს, მაგრამ არ მიანიშნებს, რომ ქვეყნის უსაფრთხოებისათვის გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს უფრო მრავალრიცხოვანი არმიების შექმნას. ფაქტობრივად, იარაღზე დახარჯულმა თანხებმა შეიძლება, გამოიწვიოს სოციალური, პოლიტიკური და ეკონომიკური განვითარებისთვის საჭირო რესურსების გაფლანგვა. საწინააღმდეგო შემთხვევაში, ეს რესურსები ხელს შეუწყობდა კონფლიქტების ძირეული მიზეზების აღმოფხვრას. მსგავსი ნეგატიური ეფექტები მოიცავს არა მარტო პირდაპირ ფულისა და რესურსების ხარჯვას იარაღზე (მაშინ, როცა ისინი შეიძლება გამოვიყენოთ ადამიანური განვითარებისათვის), არამედ ამასთან დაკავშირებულ უარყოფით გავლენას ადამიანების ჯანმრთელობაზე, რაც შეიძლება გამოიწვიოს მსგავსი იარაღების კვლევამ, განვითარებამ, ტესტირებამ და ასევე იარაღის უსაფრთხო გაუვნებელყოფამაც - განსაკუთრებით, როცა საქმე გვაქვს ატომურ, ბიოლოგიურ და ქიმიურ იარაღთან.
ცხადია, რაც უფრო დიდია სამხედრო ხარჯები მით უფრო მცირე თანხა რჩება სხვა მიმართულებებზე დასახარჯად, როგორიცაა - კომუნალური ხარჯები, ინფრასტრუქტურის მშენებლობა და შენახვა, ასევე განათლება და ჯანდაცვა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებულია საქართველოს პრეზიდენტის ბოლოდროინდელი მილიტარისტული განცხადებებით. შეშფოთების საფუძველს ისიც იძლევა, რომ პრეზიდენტ სააკაშვილის მსგავსი გამოსვლები წინ უძღოდა 2008 წლის აგვისტოს კონფლიქტს რუსეთთან, რასაც ქვეყნისთვის კატასტროფული შედეგები მოჰყვა.
11 აპრილს მიხეილ სააკაშვილი თავდაცვის სამინისტროს დაქვემდებარებაში არსებულ საწარმო „დელტას“ ესტუმრა. საწარმოს თანამშრომლებთან საუბრისას სააკაშვილმა განაცხადა, რომ „მშვიდობისათვის ძალიან მნიშვნელოვანია, საქართველოს ჰქონდეს საკუთარი სამხედრო წარმოება და განავითაროს ნებაყოფლობითი რეზერვის ახალი სისტემა.
„სახელმწიფომ აიღო ქარხანა მთლიანად კონტროლის ქვეშ – ეს და სხვა ქარხნები – და აღმოჩნდა, რომ ყუმბარმტყორცნების გამოშვებაც შეგვიძლია, ავტომატებისაც და ნაღმტყორცნებისაც... არავინ გვაძლევდა ანტისატანკო იარაღს 2008 წლამდე. ყველას ვეხვეწებოდით, რომ მოგვეცით. ახლა, სხვათაშორის, უფრო გაიხსნა ეს ბაზრები, მაგრამ ახლა არც გვჭირდება ყიდვა – ჩვენი გამოვუშვით, ჩვენი გვაქვს!.. დარწმუნებული ვარ, რომ კარგად ვიმუშავებთ, ავაწყობთ ანტისაჰაერო სისტემას“, - განაცხადა სააკაშვილმა და დასძინა, რომ მომავალი წლიდან საქართველოს ექნება განახლებული საფრენი აპარატები, რითაც შეძლებს იარაღის გადატანას ბევრად უფრო გრძელ მანძილზე და ბევრად უფრო ეფექტურად, ვიდრე ძველი რუსული „შტურმავიკები“.
სააკაშვილმა საწარმო „დელტას“ გახსნაზე სიტყვით გამოსვლისას 2008 წლის აგვისტოს მოვლენებიც გაიხსენა: „თქვენ ნახეთ ქარხანა, რომელიც იბომბებოდა. ქვეყანა, რომელიც გარდაცვლილად გამოაცხადეს. პრეზიდენტი, რომელიც, მათი ჭკუით, ცხედარია უკვე რამდენიმე წელიწადია და სხეულის ერთი ნაწილით უნდა ყოფილიყო დაკიდებული... ყველანი ერთად შევიკრიბეთ და ვუყურებთ ჩვენს „ლაზიკებს“, ჩვენს „დიდგორებს“, ჩვენს ყუმბარმტყორცნებს, ჩვენს უპილოტო საფრენ აპარატებს. მგონი ჩვენს მტერს ძალიან ცუდი სიზმარი ესიზმრება და ჯობია იბწკინოს და გამოიღვიძოს“.
პრეზიდენტ სააკაშვილის ასეთი რიტორიკა ადამიანის უფლებათა ცენტრს მხოლოდ ოთხი წლის წინანდელ ტრაგიკულ გამოცდილებას ახსენებს - გამოცდილებას, რომელმაც ვერც პრეზიდენტს და ვერც მთავრობას ვერაფერი ასწავლა. იმის ნაცვლად, რომ სახელმწიფო სახსრები სოციალურ პროექტებზე იყოს მობილიზებული და მოხმარდეს ჯანდაცვის, განათლებისა და ეკონომიკის სფეროებს, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსთვის ცენტრალური ბიუჯეტიდან გამოყოფილი თანცების მოცულობა 2001 წლიდან 2008 წლამდე 2.600.000 ლარიდან - 1.545.225.000 ლარამდე გაიზარდა. ამის შესახებ ადამიანის უფლებათა ცენტრი დაწვრილებით წერდა სპეციალურ ანგარიშში - „ფეთქებადი მილიარდი“. 2011 წლის ნოემბერში კი საქართველოს საპარლამენტო უმრავლესობამ სწრაფი ტემპით განიხილა და დაამტკიცა ცვლილება სახელმწიფო ბიუჯეტში, რითაც თავდაცვის სამინისტროს დაფინანსება 660 მილიონი ლარიდან 704,6 მილიონამდე გაიზარდა. ცენტრალური ბიუჯეტიდან დაფინანსების გარდა, თავდაცვისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროებს „დახმარების“ სახით ადგილობრივი თვითმმართველოების ბიუჯეტიდანაც ერიცხება სოლიდური თანხები. ეს თანხები, რეგიონებში, სავარაუდოდ, ნებაყოფლობითი რეზერვის მომზადებას უნდა მოხმარდეს. იმ დროს, როდესაც უამრავი ადამიანი სიღატაკეში ცხოვრობს, მუნიციპალიტეტების საკრებულოების ბიუჯეტებიდან თავდაცვის სამინისტროსთვის გაღებული „დახმარება“, უბრალოდ, უსინდისობაა და არაფერი აქვს საერთო არც მშვიდობის დაცვასთან, არც პატრიოტიზმთან და არც ზოგადად, გონივრულობასთან.
პრეზიდენტი სააკაშვილი ნებაყოფლობითი რეზერვის თემასაც გამოეხმაურა და აღნიშნა: „ჩვენ დავიწყეთ რეზერვისტთა სისტემის ხელახალი აწყობა და მივიღეთ ფენომენალური შედეგი – ჩვენს მტერს ეს ძალიან აღიზიანებს და მათ ქართველ აგენტებს, ე.წ. პოლიტიკოსებს ძალიან აღიზიანებთ რეზერვისტები, მაგრამ სოფლებში, სადაც თავდაცვის სამინისტრო შევიდა, ყველა ზრდასრული მამაკაცი ჩაეწერა რეზერვში – გამაოგნებელი შედეგია – ყველა საქართველოს მოქალაქე, მიუხედავად ეთნიკური წამორმავლობისა“.
პრეზიდენტის თქმით, ზაფხულისთვის 70 000 ნებაყოფლობითი რეზერვისტი იქნება გადამზადებული, ხოლო მომავალ წელს მათი რიცხვი 150 000 მიაღწევს.
„ეს ნიშნავს იმას, რომ ყველა სოფელს ეყოლება რაზმი თავდაცვისათვის და ეს არის ყველაზე მყარი გარანტია მშვიდობის“, – განაცხადა სააკაშვილმა და იქვე მოიყვანა ფაშისტური გერმანიის მაგალითი, რომელმაც „უარი თქვა შვეიცარიაში შესვლაზე იმიტომ, რომ შვეიცარია ერთადერთი ევროპული ქვეყანა იყო, რომელსაც აწყობილი ჰქონდა რეზერვისტთა სისტემა“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი წუხს, რომ ხან ფინეთის, ხანაც შვეიცარიის წარსულიდან მეტისმეტად უადგილო და შეუფერებელი მაგალითებით პრეზიდენტი სააკაშვილი კვლავ და კვლავ ცდილობს, გააღვივოს მილიტარისტული განწყობები ქვეყანაში და გააგრძელოს გამალებული შეიარაღება. ამავე დროს, ადამიანის უფლებათა ცენტრი იზიარებს ოპოზიციის ნაწილისა და სამოქალაქო საზოგადოების შეშფოთებას, რომ ხელისუფლებამ ნებაყოფლობითი რეზერვი, შესაძლოა, პოლიტიკური ოპონენტების მიერ მოწყობილი დემონსტრაციების დასაშლელად გამოიყენოს. ამ შეშფოთების საფუძველს იძლევა ცვლილებები კანონმდებლობაში, რომლის თანახმად, ნებაყოფლობით რეზევრში გაწვევის უფლება შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლებსაც მიეცათ. გაუგებარია, რატომ უნდა წავიდეს თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენელი ნებაყოფლობით რეზევრში, როდესაც მას ისედაც აქვს თავისი ვალდებულება ქვეყნის თავდაცვის წინაშე?!
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს საქართველოს პრეზიდენტს, მთავრობისა და პარლამენტის წევრებს, შეამცირონ შეიარაღების ხარჯები, მეტი დრო დაუთმონ მშვიდობიან დიპლომატიას და არ დაუშვან სხვადასხვა სახის კონფლიქტების გაღვივება საქართველოში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი, ასევე, მიმართავს სამოქალაქო საზოგადოებას, თითოეულ მშვიდობისმოყვარე ადამიანს, მშვიდობიანი ფორმებით გამოხატოს პროტესტი ხელისუფლების მილიტარისტულ ქმედებებზე, წინ აღუდგეს ომისა და დაპირისპირების საფრთხის შემცველ ნებისმიერ ინიციატივას.

Human Rights Center Requests Cut In Military Spending and Stop Militarist Rhetoric
The Human Rights Center responds to the Global Day of Action on Military Spending – April 12 and reminds everybody that with the increased military spending Georgia will neither resolve its conflicts nor defeats huge aggressor state Russia.
The Human Rights Center is convinced that conflict resolution is possible only by peaceful methods and in order to avoid aggressive Russian policy we should develop democratic institutions in the country and to gain support of international community.
April 12 is the Global Day of Action on Military Spending. The date was originally proposed by the International Peace Bureau (IPB) and the Institute for Policy Studies (IPS) with the aim of promoting a common awareness of the problems occasioned by military expenses, suggesting that instead such monies should be used to promote human development.
The Human Rights Center (HRIDC) represents the International Peace Bureau (IPB) in Georgia.  The IPB contrasts the high levels of military spending (estimated by the Stockholm International Peace Research Institute in 2010 as being US $1.531 billions at worldwide level) against, for instance, the failure to fulfill the pledges of the Millennium Development Goals.
Research on the causes of violent conflicts shows a myriad of factors, but does not indicate that building bigger armies is the key to keeping a county safe from warfare. In fact, funds spent on weapons may drain resources from social, political, and economic development that may address root causes of conflict. These negative effects include not just the direct ones of money and resources being spent on weapons systems instead of being used for human development but also the associated costs of negative health consequences of research, development, testing and even the safe decommissioning of such weapons, especially nuclear, biological and chemical ones. As is obvious, the greater the military expenditure, the less there is left to spend on other aspects, both at communal but also at individual level, such as building and maintaining infrastructure, education and health.
The Human Rights Center is concerned by recent militarist statements of the President of Georgia. The situation gets particularly alarmed by our memories about President Saakashvili’s statements before the armed conflict with Russia in August of 2008 that ended with devastating results for our country.
On April 11, Mikheil Saakashvili visited the enterprise Delta subordinated to the Defense Ministry. During his conversation with enterprise workers, Saakashvili said: “having its local unit for self-defense and train volunteer reserve troops will serve as the firmest guarantee of peace.”
“The state took over the this and other factories under its control and it turned out that [it is possible] to produce grenade-launchers, automatic [firearms], mortar launchers and also anti-tank weapons – no one was giving us anti-tank weapons, we were begging everyone before 2008 for anti-tank weapons, by the way its market is relatively more open [for Georgia] now, but now we no longer need to buy them [anti-tank arms]; we have produced our own, which costs us twice cheaper than buying it abroad; I am sure that if we work well we will make air defense system too,” Saakashvili said and added “From next year we will have similar [drone], but capable to carry arms… and it will be much more efficient then old Russian [ground] attack aircraft.”
Saakashvili also recalled August 2008 during his speech in the Delta Factory.You saw the factory being bombed. The country was declared to be dead. They thought the president was already dead and deserved to be hung by one part of his body… We all have gathered here to see our Lazika and our Didgoris, our bombers, surveillance drones. I doubt our enemy is dreaming nightmares and it is better for them to be nipped and waken up.”
This rhetoric of President Saakashvili reminds us tragic experience of four years ago, experience which taught nothing to President and his government. Instead of mobilizing state expenses on social projects and spending it in the spheres of health, education and economics, money allocated from the central budget of Defense Ministry increased from 2.600.000 GEL in 2001 to 1.545.225.000 in 2008. Human Rights Center’s special report “explosive billion” explains this in detail. In November of 2011 Georgian Parliament heard and adopted the amendment to state budget in an expedited way which increased the financing of Defense Ministry from 660 million GEL to 704.6 million. Except for financing from central budget, the Ministry of Defense and Ministry of Internal Affairs receive rather good amount of money from the budgets of local governments. This money supposedly will be spent on preparation of voluntary reserve.
When people are living in poverty, the “assistance” allocated to the Defense Ministry from the budgets of City Councils of municipalities is impudence and has nothing to do with the protection of peace, patriotism or reasonability in general.
President Saakashvili touched the issue of voluntary reserve service and noted:
“We have started establishing a reserve system anew. We have received a phenomenal result. It irritates our enemy and its Georgian agents, so called politicians very much. In each village where the Defense Ministry has entered, all adult men enrolled in reserve forces. It is an astonishing result.
In summer we will already have 70,000 retrained, volunteer reserve troops throughout Georgia. Next year, we will have 150,000.
It means that each village will have its unit for self-defense and it is the firmest guarantee of peace, because Nazi Germany refused to enter into Switzerland, because Switzerland was the only European country, which had a reserve system.”
Human Rights Center expresses concern that President Saakashvili by recalling the pasts of Finland and Switzerland unstoppably tries to incite militarist attitudes in the country and intensify the armament. Human Rights Center shares the alarm of part of opposition and civil sector that the government might try to use voluntary reserve to disrupt demonstrations. The recent legislative amendments raise this concern. . According to them, the representatives of MIA and Defense Ministry will also be called to voluntary reserve service. It is not understandable why the representatives of Defense Ministry should go to voluntary service when they already have an obligation to protect his country?!
Human Rights Center calls on President of Georgia, members of government and Parliament to cut in the expenses of armament, to spend more time on peaceful diplomacy and not to allow inciting different conflicts in the country.
Human Rights Center addresses civil society and every peace loving person to express protest in peaceful form against the militarist actions of government, to oppose war and any initiative which includes danger of confrontation.