გიგი წერეთელი: „საჯარო მოხელე ოპოზიციის მიტინგებზე არ უნდა დადიოდეს“
პარლამენტის ვიცე-სპიკერი გიგი წერეთელი დარწმუნებულია, რომ გამოცდების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელის პოსტიდან მაია მიმინოშვილის გათავისუფლება პოლიტიკური მოტივაციით არ მომხდარა.
როგორც წერეთელმა „პირWელს“ განუცხადა, „შვილის პოლიტიკური გემოვნების გამო პასუხი მშობელს არ უნდა მოეთხოვოს“. თუმცა, წერეთელი მიიჩნევს, რომ თუკი ოპოზიციის მიერ ორგანიზებულ აქციებში თავად საჯარო მოხელე მონაწილეობს, ის სამსახურიდან უნდა წავიდეს.
„არა მგონია, რომ მიმინოშვილის ვაჟის „ქართული ოცნების“ გუშინდელ აქციაში მონაწილეობა მისი გათავისუფლების ძირითადი მიზეზი გამხდარიყო. მისი შვილი აქციაში მონაწილეობას სპონტანურად არ მიიღებდა, ხოლო თუკი ვინმე ამ ადამიანის პოლიტიკურ გემოვნებას იცნობდა, ამის გამო სამსახურიდან მშობლის გათავისუფლება რომ სდომოდათ, ეს მანამდე მოხდებოდა“, - განუცხადა „პირველს“ წერეთელმა, რომლის აზრით, განათლების მინისტრის დიმიტრი შაშკინის შესაბამისი გადაწყვეტილება საკუთრივ სამსახურეობრივ საკითხებს ეხება.
ამასთან, პარლამენტის ვიცე-სპიკერი თვლის, რომ თუკი სახელმწიფო სტუქტურებში დასაქმებული ადამიანები მხარს ოპოზიციას უჭერენ და მათ მანიფესტაციებში მონაწილეობენ, ისინი სამსახურიდან უნდა გაუშვან.
„ეს იგივეა, ხვალ თქვენ თქვენი სამსახურის წინააღმდეგ მიმართულ მიტინგში რომ მიიღოთ მონაწილეობა. თუკი სახელისუფლებო სტუქტურებში დასაქმებული ადამიანები ოპოზიციის მიტინგებზე დადიან და ხელისუფლებას ებრძვიან, მათი გათავისუფლება ბუნებრივია. საჯარო მოხელე ოპოზიციის მიტინგებზე არ დადის!“ - განუცხადა „პირველს“ წერეთელმა, რომელიც ირწმუნება, რომ „ეს ასეა ყველა ქვეყანაში“.

Gigi Tsereteli: Public Servant Shall Not Attend Assemblies of Opposition Parties
Parliament’s vice-speaker Gigi Tsereteli is sure that the head of the National Examination Center Maia Miminoshvili was not fired from the position based on political grounds.
Tsereteli told Pirveli that “parent shall not punished for his/her son’s political affiliations.” However, he thinks if the public servant personally participates in the assemblies of opposition political parties, she/he must resign.
“I do not think Miminoshvili was fired because her son participated in the yesterday’s demonstration of the Georgian Dream. Her son should not have participated in the demonstration spontaneously and if somebody was aware about his political views, his parent would have been fired long ago,” Tsereteli told the Pirveli who believes the Minister Dimitry Shashkin made the decision based on professional issues.
Additionally, the vice-speaker believes that if people working for the state institutions support the opposition and participate in their manifestations, they should be fired.
“It is the same situation if you participate in the demonstration organized against your employer. If the employees of governmental institutions attend the demonstrations of opposition political parties, it is natural that they will be fired. Public official shall not participate in the opposition’s demonstrations!” Tsereteli said and claimed that it is common in every state.