დავით ბერძენიშვილი ქუთაისის მერიის შეთავაზებას "პოლიტიკურ პინგ პონგს" უწოდებს
ქუთაისის მერიის მიერ „ქართული ოცნებისთვის“ აქციის გასამართად ალტერნატიული ადგილის შეთავაზებას დავით ბერძენიშვილი „პოლიტიკურ პინგ პონგს“ უწოდებს. როგორც ბერძენიშვილმა ტელეკომპანია „მაესტროს“ ეთერში, გადაცემაში, „პირდაპირი საუბრები ეკა ბერიძესთან ერთად“ განაცხადა, ქუთაისში დაგეგმილი შეკრება მაინც ჩატარდება.
„ქუთაისის მერიამ ჩვენს მოთხოვნაზე გაგვცა პასუხი, რომ მთელი თავის განმავლობაში ღონისძიებები აქვთ დაგეგმილი და უზარმაზარ მოედანს ავსებენ სკოლების მოსწავლეებით. თუ აქამდე კონტროლის პალატა იყო მთავარი ინსტიტუტი, რომლითაც გვერჩოდნენ, ახლა ბავშვები აიფარეს. ეს არაადეკვატურობის მაჩვენებელია, თუმცა, რა თქმა უნდა, ქუთაისში შეხვედრას ჩავატარებთ და თან ძალიან დიდ შეხვედრას“, - აღნიშნა ბერძენიშვილმა.
მან არც ის გამორიცხა, რომ აქციის თარიღი შეიცვალოს, რადგან ხელისუფლებას „შარის მოდების შესაძლებლობა არ მისცენ“.
„გვითხრეს, რომ 7-ში საღამოს 5-დან 8 საათამდე მოედანზე „ჯეოსტარია“. ვუთხარით, რომ ჩვენც გვიყვარს „ჯეოსტარი“ და 8-დან 9 საათამდე დაეთმოთ სცენა. მართლა გვიყვარს „ჯეოსტარი“. ძალიან ბევრ ჩვენს მხარდამჭერს მოსწონს. მინდა ვთქვა, რომ გაუჭირდება ხელისუფლებას ამ პოლიტიკური პინგ პონგის თამაში. ქუთაისში იქნება თანაზომადი აქცია, რაც იყო თბილისში. მაქსიმალურად ვეცდებით, რომ ეს იყოს 7-ში. ჩვენ არ მივცემთ ხელისუფლებას შესაძლებლობას, შარი მოგვდოს“, - განაცხადა დავით ბერძენიშვილმა. მისივე ინფორმაციით, ქუთაისში დაგეგმილი მანიფესტაცია არა უგვიანეს ივნისის პირველი ნახევრისა ჩატარდება.
ქუთაისის მერიამ „ქართულ ოცნებას“ მიტინგისათვის ალტერნატიული ადგილი შესთავაზა. კოალიციამ მერიისაგან ითხოვა ნებართვა, რომ 7 ივნისს მიტინგი ჩატარდეს ცენტრალურ მოედანზე, თუმცა, ადგილობრივ მთავრობაში განმარტეს, რომ ამ დღეს აღნიშნულ ტერიტორიაზე კონცერტია დაგეგმილი და ივნისის ერთი თვის პროგრამა მთლიანად გაწერილია. მათივე თქმით, ეს ფესტივალი ჯერ კიდევ 25 მაისს, ტელეკომპანია „რიონის“ ეთერით დააანონსეს. ქალაქის ცენტრში ერთი თვის განმავლობაში, მუსიკალური და თეატრალური ფესტივალის ფარგლებში, ყოველდღე, დილიდან საღამომდე მოედანი დაკავებული ექნება სხვადასხვა ღონისძიებებს.
როგორც ქუთაისის მერიის პრესსამსახურში აღნიშნეს, ქალაქის თვითმმართველობამ კოალიციას ალტერნატიული ადგილი აღმაშენებლის ძეგლთან, ბალახვნის მოედანზე, ე.წ. 100-საფეხურიან კიბეებთან შესთავაზა.

Davit Berdzenishvili Calls Proposal of the Kutaisi City Hall “Political Ping Pong”
Davit Bardzenishvili said offering an alternative place to Georgian Dream for the protest assembly in Kutaisi by Kutaisi City Hall is “Political ping-pong”. As Berdzenishvili told TV Company Maestro yesterday, the planned meeting will take place in Kutaisi.
“Kutiasi City Hall replied to our petition that they have scheduled events for the next one month and they intend to fill the huge square with school children. If the Chamber of Control was the main institution to fight against us, now they use children for the purpose. It shows their inadequacy, but of course we will hold the meeting in Kutaisi, and it will be a huge one”, Berdzenishvili said.
He did not exclude that the date of the protest may change “in order to allow government to accuse us of violation.”
“We were told GeoStar is organizing concert from 5 to 8 pm on June 7. We told them we also love Geostar and they could give the space to them but from 8 to 9 pm. We do love Geostar. Many of our supporters love them. I want to note that it will be hard for the government to play a political ping pong game. There will be moderate protest in Kutaisi, like it was in Tbilisi. We will do our best to organize it on June 7. But we will not allow the government to accuse us of violation,” Davit Berdzenishvili said and added that the manifestation planned in Kutaisi will take place no later than early June.
Kutaisi City Hall offered Georgian Dream an alternative venue to hold the protest. The coalition asked permission from the City Hall to hold the meeting on 7 June on the central square, though the local government explained that a concert was planned in the vicinity.
Various events are planned in the centre of the town for the month in the framework of music and theatre festival. As Kutaisi City Hall press service informed, Georgian Dream was offered alternative place near Aghmashenebeli statue, Balakhvani square, and at so called 100-step stair.