აღურიცხავი ნარკოდაავადებულები და "კოსმეტიკური ცვლილებები" კანონში
ნარკომომხმარებელი ს.გ. სხვადასხვა სახის მომსახურებას ფსიქო-სოციალური ცენტრის, "ახალი გზის" ქუთაისის ოფისში იღებს. იგი ამავე დროს С ჰეპატიტით არის ინფიცირებული. "რამდენიმე თვის წინ სტომატოლოგიურ მომსახურებაზე ქუთაისის ერთ-ერთ კლინიკას მივაკითხე. ექიმს ვუთხარი, რომ ინფიცირებული ვიყავი, მან კი მომსახურებაზე უარი მითხრა. იქედან გამოსულმა სხვა კლინიკას მივმართე, სადაც ჩემი დაავადების შესახებ ექიმს არაფერი ვუთხარი. ამის შემდეგ მან მკურნალობის სრული კურსი ჩამიტარა ისე, რომ არც კი უკითხავს რაიმე ინფექციის მატარებელი ვიყავი თუ არა", - ამბობს ჩვენთან საუბრისას ს.გ.
მედიკოსები შიშობენ, რომ C ჰეპატიტით ინფიცირებული პაციენტების მომსახურებით, შესაძლოა, ჯანმრთელი პაციენტების დაინფიცირების ალბათობა გაიზარდოს. მედიკოსები ხშირად იმართლებენ თავს, რომ ინფიცირებულთა უარის თქმით სხვების ჯანმრთელობას უფრთხილდებიან. მეორე მხრივ, ეს ვითარება გვიჩვენებს, რომ სამედიცინო დაწესებულებების უმრავლესობაში შესაბამისი სტერილური და სანიტარული პირობები დაცული არ არის. ასეთ შემთხვევაში, უფლებადამცველები თვლიან, რომ ცალსახად ირღვევა როგორც ინფიცირებული, ისე არაინფიცირებული პაციენტების უფლება.
"მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის" კონსტიტუცია "ჯანმრთელობას" განმარტავს როგორც სრულ ფიზიკურ, მენტალურ და სოციალურ კუთვნილებას და არა როგორც მხოლოდ კონკრეტული დაავადებ(ებ)ის არქონას. ამავე კონსტიტუციაში აღნიშნულია, რომ ჯანმრთელობის უმაღლესი სტანდარტების უზრუნველყოფა თითოეული ადამიანის ფუნდამენტური უფლებაა, განურჩევლად მისი რასის, რელიგიის, პოლიტიკური მრწამსის, რწმენისა და სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობისა.
ჯანმრთელობის უფლება არაერთ საერთაშორისო დოკუმენტშია ხაზგასმული. "ადამიანის უფლებათა უნივერსალური დეკლარაციის"  ოცდამეხუთე მუხლის თანახმად, "ყველას აქვს უფლება, ჰქონდეს ცხოვრების ისეთი დონე, საკვების, ტანსაცმლის, საცხოვრებლის, სამედიცინო და საჭირო სოციალური მომსახურების ჩათვლით, როგორიც აუცილებელია მისი და მისი ოჯახის წევრების ჯანმრთელობისა და კეთილდღეობის შესანარჩუნებლად".
ბუნებრივია, საერთაშორისო აქტებს და ხელშეკრულებებს დიდი მნიშვნელობა აქვს ჩვენი ქვეყნისთვისაც. თუმცა, ჯანმრთელობის დაცვის უფლების უზრუნველყოფა, პირველ რიგში, ეროვნული კანონმდებლობის დონეზე ხდება. ხელისუფლების პირდაპირი მოვალეობაა, ქვეყანაში არსებობდეს ეფექტური, ხარისხიანი და ხელმისაწვდომი ჯანდაცვის სისტემა ქვეყნის ყველა მოქალაქისთვის. ჯანდაცვის საკითხს ეთმობა საქართველოს კონსტიტუციის ოცდამეჩვიდმეტე მუხლი და პარლამენტის მიერ მიღებული კანონები და აქტები.
საქართველოს კანონში "ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ" მე-4 მუხლი იმ პრინციპებზე საუბრობს, რომელიც ჯანმრთელობის დაცვის სფეროში სახელმწიფო პოლიტიკას განსაზღვრავს. ამავე კანონის მე-2 თავის მე-6 მუხლი ამბობს: " არ დაიშვება პაციენტის დისკრიმინაცია რასის, კანის ფერის, ენის, სქესის, აღმსარებლობის, პოლიტიკური და სხვა შეხედულებების, ეროვნული, ეთნიკური და სოციალური კუთვნილების, წარმოშობის, ქონებრივი და წოდებრივი მდგომარეობის, საცხოვრებელი ადგილის, დაავადების, სექსუალური ორიენტაციის ან პირადული უარყოფითი განწყობის გამო".
ამავე კანონში წერია, რომ: "ჯანდაცვის უფლება განუყოფელია ადამიანის სხვა სოციალური, ეკონომიკური, სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებებისგან". გარდა ამისა, სამედიცინო მომსახურება ხელმისაწვდომი უნდა იყოს ყველასთვის.
მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციამ ნარკომოხმარება დაავადებად აღიარა, ხოლო ნარკომომხმარებლები - დაავადებულ ადამიანებად. მსოფლიოს ბევრ ქვეყანაში ნარკომანიით დაავადებულთა სამკურნალოდ რამდენიმე მეთოდი არსებობს. მათ მკურნალობას სახელმწიფო პროგრამები აფინანსებს. მკურნალობის მეთოდი, რეაბილიტაციიის გარდა, ჩანაცვლებითი თერაპიაცაა, რომელიც სერვისის არსებობასთან ერთად ხელმისაწვდომია. საქართველოს ხელისუფლება 2006 წელს მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციას დაეთანხმა, რომ ნარკომანიაა დაავადებაა, თუმცა ამ დაავადებულებს სახელმწიფომ მხოლოდ ჩანაცვლებითი თერაპია შესთავაზა. დღეს კი ბაზალეთზე სარეაბილიტაციო ცენტრის მშენებლობა იგეგმება, თუმცა ხელისუფლებას ჯერჯერობით ცენტრის პროექტი ოფიციალურად არ გამოუქვეყნებია.
ზიანის შემცირების ქსელმა, არასამთავრობო ორგანიზაცია "ურანტის" ბაზაზე, ფონდ "ღია საზოგადოება – საქართველოს" დაფინანსებით, ჩანაცვლებითი თერაპიის ხელმისაწვდომობის ბარიერების გამოსავლენად კვლევა ჩაატარა. "ურანტის" ხელმძღვანელის, ნარკოლოგ ზურაბ სიხარულიძის თქმით. კვლევამ აჩვენა, რომ საკმაოდ მაღალი ბარიერებია ჩანაცვლებით თერაპიაში მოხვედრაზე: „ საზოგადოებაში არის სტიგმა ამ პროგრამებში მონაწილე პაციენტებზე. თუმცა, კანონის თვალსაზრისით, გაცილებით სერიოზული პრობლემებია. ეს გამოიხატება დასაქმების კუთხით. ასევე, ჩანაცვლებითი თერაპიის მონაწილეებს მართვის მოწმობის აღების უფლება არა აქვთ. ახალ კანონში, რომელსაც პარლამენტი უკვე რამდენიმე წელი განიხილავდა, ფაქტობრივად არაფერი შეცვლილა. მინდა გითხრათ, რომ ამ კანონში მხოლოდ კოსმეტიკური ცვლილებები შევიდა. ფაქტობრივად, ცვლილება შეეხო იმ ნივთიერებებს, რომელიც რეალურად დღეს ბაზარზე აღარ არის. აქვე გეტყვით, რომ თავად ნარკომომხმარებლებს არა აქვთ ზუსტი ინფორმაცია ჩანაცვლებითი თერაპიის შესახებ. ისინი თვლიან, რომ ეს არის ჭაობი".
სპეციალისტები ფიქრობენ, რომ ნარკომანიასთან ბრძოლის ერთ-ერთი აპრობირებული მეთოდი მისი დეკრიმინალიზაციაა და მასთან ბრძოლა ეფექტური მკურნალობით შესაძლებელია.
ამავე დროს, საქართველოს მუნიციპალური ცენტრის საავადმყოფოებში წლებია, არ მუშაობს ნარკოლოგიის კაბინეტები. ექიმი-ნარკოლოგის მომსახურება მხოლოდ დიდ ქალაქებშია ხელმისაწვდომი.
პრობლემაა ისიც, რომ ნარკოტიკების ბაზარზე ცვლილებებმა და რეგიონის მზარდმა ინტეგრაციამ ნარკოტრეფიკინგის საერთაშორისო ქსელში, გამოიწვია  გამოყენებული ნარკოტიკული საშუალებების შეცვლა. ბოლო ოცწლეულის მანძილზე რეგიონის ყველა ქვეყანა, მათ შორის -  საქართველოც, გასცდა "უფრო რბილი" მცენარეული ნარკოტიკების მოხმარებას, რომელიც ადგილზე იწარმოებოდა (კანაფი). დღეს კი, ბევრ შემთხვევაში, ჰეროინმა კუსტარულად დამზადებული ნარკოტი ჩაანაცვლა (ჯეფი, ვინტი, ნიანგი). ეს უკანასკნელი გაცილებით იაფი ჯდება, რამაც ხელი შეუწყო ნარკოტიკების მოხმარების პრობლემურ ზრდას.
ნარკომოხმარება აივ ინფექცია/შიდსის გავრცელების ერთ-ერთ ხელისშემწყობ ფაქტორად ითვლება. სტატისტიკა აჩვენებს, რომ ინფიცირებულთა რიცხვი ყოველწლიურად იმატებს. რაც შეეხება BB და C ჰეპატიტებს ამ კუთხით სტატისტიკა საქართველოში არ იწარმოება. თუმცა, შემთხვევების მატებას სპეციალისტები არ უარყოფენ. ამ კუთხით ვითარებას ისიც ართულებს, რომ C  ჰეპატიტის სრული მკურნალობა 12 000-დან 17 000 ლარამდე ღირს (სირთულის მიხედვით). სახელმწიფოს კი ამ კუთხით დაავადებულებისთვის ჯერჯერობით სერვისი არ შეუთავაზებია. მეტიც, საქართველოში მომქმედი არც ერთი სადაზღვეო კომპანია B და C ჰეპატიტით ინფიცირებულთა არც ერთი პროცენტით დაფინანსებას არ ითვალისწინებს.
საქართველოში კი ნარკომომხმარებლების ანუ დაავადებულების კრიმინალიზაცია ჯერ კიდევ მიმდინარეობს. თუმცა, დღემდე არ არსებობს მტკიცებულება, რომ დაწესებული სანქციები ნარკოტიკების მომხმარებლებს თავიანთი ჩვევის დანებების მოტივაციას აღუძრავს. კიდევ ერთი ფაქტორი: სპეციალისტები თვლიან, რომ ნარკოტიკების მოხმარების შედეგად ადამიანს დამოკიდებულების სინდრომი უყალიბდება _ იგი წამალდამოკიდებული ხდება. ზოგადად დამოკიდებულება კი შეიძლება ადამიანს ნებისმიერი ნივთიერების მიმართ გაუჩნდეს და ის საბოლოდ ავადმყოფობაში გადაიზარდოს, რომელსაც მკურნალობა ესაჭიროება.
საქართველოს კანონმდებლობა აღიარებს, რომ "წამალდამოკიდებულება მძიმე ქრონიკული დაავადებაა, დამოკიდებულების მქონე ადამიანი კი ავადმყოფი.  საყურადღებოა, რომ აქ ზოგადად დამოკიდებულებაზეა საუბარი ნებისმიერი მედიკამენტის ან ნივთიერების მიმართ.
ფსიქო-სოციალური ინფორმაციისა და კონსულტაციის ცენტრის "ახალი გზის" ხელმძღვანელი, ფსიქოლოგი დალი უშარიძე ამბობს:  "უდავოა, რომ ნარკომანია ზეგავლენას ახდენს საზოგადოების თითქმის ყელა ფენაზე, მათ შორის - ახალგაზრდებზე და მოზარდებზე. ამდენად, პრობლემის დროული გადაჭრა და მოგვარება მნიშვნელოვანია. მეტიც - ნარკომომხმარებლებს უნდა მიეცეს განკურნების, რეაბილიტაციის საშუალება და ეს მათთვის ხელმისაწვდომი უნდა იყოს. მიუხედავად იმისა, რომ მათ ნარკოტიკი პირველად თავიანთი სურვილით გასინჯეს, დღეს ეს ადამიანები წამალდამოკიდებულები არიან და მინდა გითხრათ, ნებისმიერი დამოკიდებულება დაავადებაა და მკრნალობას საჭიროებს".
2006 წლის 15 აგვისტოდან კი ძალაში შევიდა ცვლილება ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 45-ე მუხლში, რომლის საფუძველზეც ნარკოტიკის მოხმარებისათვის დაწესებული ჯარიმები მკვეთრად გაიზარდა.
საინტერესოა სტატისტიკური მონაცემები. რაოდენ გასაკვირიც არ უნდა იყოს, საქართველოში ნარკომომხმარებელთა ოფიციალური სტატისტიკა არ არსებობს. ხოლო არაოფიციალური მონაცემებით, ჩვენს ქვეყანაში, 200 000 ნარკომომხმარებელია. მათი ასაკი 20-დან 45 წლამდე მერყეობს. მათ შორის დაახლოებით 10% ქალი მომხმარებელია.
ნათლად ჩანს, რომ ნარკოტიკების მოხმარება საქართველოში კვლავ ერთ-ერთ ძირითად პრობლემად რჩება. ამას შინაგან საქმეთა სამინისტროს საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის 2011 წლის ნარკოდანაშაულთან ბრძოლის შედეგებიც ადასტურებს. სადაც ჩანს, რომ ლაბორატორიულად   ნარკოტიკული  საშუალებების  მოხმარების  ფაქტი დაუდგინდა  8015  პირს. კონკრეტულად ბენზოდიაზეპინების  მოხმარება  კი 1043 პირს.
ფაქტია, რომ ქართული კანონმდებლობა თავად ეწინააღმდეგება საკუთარ თავს, როცა ნარკომომხმარებლებს დაავადებულ ადამიანებად აღიარებს და მეორე მხრივ, მათ ამ დაავადების გამო სჯის.

Unregistered Drug Addicts and Cosmetic Amendments to the Law
Drug-addict S.G. is provided with various services at the Kutaisi office of the psycho-social center “New Way.” In addition to being a drug addict, he has hepatitis C. “Several months ago, I visited a dentist in Kutaisi. I told him I had hepatitis and he refused to treat me. I went to another dentist and did not tell him anything about my disease. The dentist treated me without asking anything about possible infections,” S.G told me.
Doctors are afraid that the risk of infecting healthy patients increases after having treated patients with Hepatitis C. Oftentimes, refusing service to infected patients is justified by the potential hazards to other patients' health. At the same time, studies show that sanitary standards are not met in most medical centers. Human rights defenders believe this breaches the rights of both infected and non-infected patients.
According to the constitution of the World Health Organization (WHO), “Health is a state of complete physical, mental and social well-being and not merely the absence of disease or infirmity.” The same constitution states that “the enjoyment of the highest attainable standard of health is one of the fundamental rights of every human being without distinction of race, religion, and political belief, economic or social condition.”
Right to health is underlined in many international documents. According to Article 25 of the Universal Declaration of Human Rights, “everyone has the right to a standard of living adequate for the health and well-being of himself and of his family, including food, clothing, housing and medical care and necessary social services.”
Naturally, international conventions and agreements are significant for our country too. First of all, however, the right to health should be ensured by national law. It is the authorities obligation to ensure the availability of an effective, high-quality health system to every citizen of the country. Article 37 of the Constitution of Georgia and laws and acts adopted by the Parliament of Georgia deal with health issues.
Article 4 of the Law of Georgia on Health Care lists those principles which guides state policy in the field of health care. Article 2 Paragraph 6 of this law states: “a patient shall not be discriminated on the grounds of his/her race, skin color, language, gender, religion, political or other affiliations, national, ethnic or social belonging, origin, social conditions and title in society, place of residence, disease, sexual orientation or personal negative attitude.”
The same law states that: “the right to health is inseparable from the rights to social, economic, civic and political rights.” In addition, medical care shall be available for everyone.
WHO has declared drug-addiction a disease and drug-addicts are thus diseased people. Many states in the world have worked out several methods for the treatment of drug-addicts. State programs fund their treatment. Besides rehabilitation, replacement therapy [where methadone is used to wean the addict off his/her addiction] is also a treatment method provided as a complement to existing services. In 2006, the Government of Georgia adopted the view of the WHO and declared drug addiction to be a disease and started offering replacement therapy to recovering drug addicts. Today, they plan to construct a rehabilitation center by Bazaleti Lake, but the government has not published any information on the project yet.
The Damage Reduction Network, part of the nongovernmental organization Urant and with financial support of the Open Society – Georgia Foundation, researched the barriers to access to replacement therapy. The head of Urant, narcologist Zurab Sikharulidze said the research showed that there drug addicts face serious barriers to join replacement therapy: “In society, there is a stigma attached to patients who participate in these programs. With regard to the law, however, there are more serious problems; for example employment [of former drug addicts]. Participants of the replacement therapy cannot obtain driver's licenses. The new law, which was discussed in Parliament for several years, did not change anything. I would like to underline that only cosmetic amendments were introduced in the law. In fact, the amendments dealt with substances that are not even on the Georgian market nowadays. I would also like to add that drug addicts do not have proper information about the therapy. "They actually believe it will drag them further into addiction "Specialists believe one of the most appropriate methods for fighting drug addiction is its decriminalization; coupled with effective medical treatment, drug addiction can be defeated.
In Georgia, doctors specializing in narcology are only available in bigger cities, and district hospitals are many years behind.
Another problem is that changes in the drug-market and the increased integration of the region into international drug trafficking networks have increased usage of other narcotic substances. All countries in the region, including Georgia, have moved from the usage of “relatively soft” plant narcotic substances [hemp], which were produced in the area over the last 20 years. Today, in most cases, heroin has replaced homemade narcotics (Jeff, vint, niangi). A drop in price has fuelled a problematic growth in drug addiction.
Drug addiction is believed to be one factor behind the spread of HIV infections. Statistics show that the number of HIV infected people increases yearly. Hepatitis B and C are not included in the statistics but specialists do not deny that there has been an increase here as well. The situation is complicated by the fact that a complete treatment of Hepatitis C costs anywhere from 12 000 to 17 000 lari (according to its severity). The state has not offered services to diseased patients. Moreover, no local insurance companies fund treatment of Hepatitis B and C.
Criminalization of drug addicts in Georgia is still underway. However, there is no evidence to prove that any such sanctions would encourage drug-addicts to quit their negative habit. Moreover, specialists believe that anyone could become addicted to a substance, that this addiction can turn into a disease, and that it thus should be treated.
Georgian law recognizes that “drug-addiction is a gross chronic disease, and a drug addict is a sick person.” It is noteworthy that the law does not mention any medicines or substances.
The head of the rehabilitation center “New Way”, psychologist Dali Urushadze said: “It is clear that drug addiction has an impact on almost every layer of society, including youths and adults. Thus, it is very important to solve this problem soon. Moreover, drug addicts should be given the opportunity to recover, rehabilitate and have access to any help they might need. Although it was their own decision to try narcotics and subsequently they became addicted to drugs, I would like to say that any addiction is a disease and needs treatment.”
On August 15, 2006 amendments were introduced to Article 45 of the Administrative Code of Georgia which significantly increased fines for drug addiction.
Statistical data is also very interesting. It might seem strange, but there is no official statistical data on drug addicts in Georgia. According to unofficial data, there are about 200 000 drug addicts in our country, ranging in age from 20 to 45. About 10% of them are female.
It is obvious that drug-addiction remains an acute problem in Georgia. The results of the fight against drug crimes in 2011 released by the Analytic Department of the MIA also prove this, showing that 8 015 persons were detained for drug-addiction in 2011. 1 043 of them used petrol-diazepam.
It is a fact that Georgian law contradicts itself when it declares drug addicts to be sick people and then goes on to punish them for this disease.