ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის (FIDH) განცხადება
ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია (FIDH) და მისი წევრი ორგანიზაცია საქართველოში, ადამიანის უფლებათა ცენტრი (HRIDC) შეშფოთებას გამოთქვამენ თიანეთის პოლიციის თანამშრომლების მიერ დამოუკიდებელი ჟურნალისტისა და უფლებადამცველის გელა მთივლიშვილის უკანონო დაკავებისა და ფიზიკური შეურაცხყოფის გამო.
2012 წლის 20 მაისს, პოლიციის სამმა თანამშრომელმა ჯერ უკანონოდ დააკავეს და შემდეგ ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს ადამიანის უფლებათა ცენტრის წევრს და ჟურნალისტ გელა მთივლიშვილს. ის თითქმის ერთი საათის განმავლობაში იმყოფებოდა თიანეთის პოლიციის რაიონულ განყოფილებაში.
მთივლიშვილი იღებდა თიანეთის პოლიციის შენობას რეპორტაჟის მოსამზადებლად, როდესაც სამოქალაქო ტანსაცმელში ჩაცმული პოლიციელი მიუახლოვდა და მოსთხოვა დოკუმენტების წარდგენა. მოულოდნელად მას კიდევ ორი პოლიციელი მიუახლოვდა და მთივლიშვილი ძალის გამოყენებით შეათრიეს პოლიციის შენობაში.
უკანონო დაკავების დროს, გელა მთივლიშვილს თავში ჩაარტყეს და წიხლი ჩაარტყეს მუცელში. მას არ მისცეს საშუალება დაერეკა ადვოკატისთვის. მოგვიანებით, პოლიციელებმა ის ძალის გამოყენებით გამოაგდეს პოლიციის შენობიდან. ამის შემდეგ ჟურნალისტს საშუალება მიეცა ესარგებლა სასწრაფო სამედიცინო დახმარებით.
დაკავების დროს მთივლიშვილის კამერიდან წაშალეს მის მიერ გადაღებული ფოტო მასალა მიუხედავად იმისა, რომ მას სრული, კანონიერი უფლება ჰქონდა გადაეღო და შეენახა აღნიშნული ფოტოები.
საქართველოს სახალხო დამცველის 21 მაისის განცხადების შემდეგ, პროკურატურამ აღნიშნულ ფაქტზე გამოძიება 31 მაისს დაიწყო. პროკურატურამ უნდა შეისწავლოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებული მიმართვა, რომელიც უარყოფდა გელა მთივლიშვილის განცხადებას პოლიციელების მიერ მისი ცემის შესახებ; შსს-მ აღნიშნული განცხადება 20 მაისს გაავრცელა, რითაც სცადა პასუხისმგებლობა აეცილებინა დამნაშავეებისთვის.
FIDH და HRIDC განსაკუთრებულ შეშფოთებას გამოთქვამენ გელა მთივლიშვილის საქმესთან დაკავშირებით.
ჩვენ ვგმობთ მის უკანონო დაკავებისა და ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტს და მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას დაუყოვნებლივ:
• უზრუნველყოს გელა მთივლიშვილისა და ყველა უფლებადამცველის ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ხელშეუხებლობა;
• ჩაატაროს ეფექტური და მიუკერძოებელი გამოძიება ზემოთხსენებულ ფაქტებზე, რომლის შედეგებიც გახდება საჯარო იმისათვის, რომ მოხდეს დამნაშავეების დასჯა კომპეტენტური, დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი სასამართლოს მიერ;
• ქვეყანაში ბოლო მოეღოს ყოველგვარ ძალადობას ჟურნალისტებისა და ყველა უფლებადამცველების მიმართ, 1998 წლის უფლებადამცველების შესახებ გაეროს დეკლარაციის მოთხოვნებისა და ადამიანის უფლებების საერთაშორისო და რეგიონალური ინსტრუმენტების შესაბამისად, რომლის წევრიც არის საქართველო.

Arbitrary detention and assault of journalist and human rights defender Gela Mtivlishvili
The International Federation for Human Rights (FIDH) and its member organization in Georgia, the Human Rights Center (HRIDC), express their concern regarding the arbitrary detention and physical assault of independent journalist and human rights defender, Gela Mtivlishvili, by police officers in Tianeti.
On 20 May 2012, Gela Mtivlishvili, journalist and coordinator of the Human Rights Center (HRIDC) in Kakheti, was beaten by three police officers after being arbitrarily detained for almost one hour in Tianeti district police station.
Mtivlishvili was taking pictures of Tianeti district police station for one of his reports, when a plain clothed policeman approached him and requested to see his documents. Suddenly, with the aid of two other policemen, Mtivlishvili was grabbed and dragged inside the station.
During his arbitrary detention, Gela Mtivlishvili was hit on the head and kicked in the stomach. He was not allowed to call his lawyer. Eventually, police officers ejected him from the station. This enabled him finally to attend hospital for medical assistance in an ambulance.
During his arrest, Mtivlishvili’s pictures of the police station were erased from his camera, despite the fact that he was legally entitled to record and retain these images.
Following a special statement made by the Georgian Ombudsman on 21 May, the Prosecutor’s office opened an investigation into this matter on 31 May 2012.
It will have to investigate the Ministry of Internal Affairs’ public denial of Gela Mtivlishvili’s account of his beating, made on 20 May to justify its refusal to bring those responsible to justice.
FIDH and HRIDC are particularly concerned by the case of Gela Mtivlishvili. We condemn his arbitrary detention and his physical assault, and call on the Georgian authorities to immediately:
# guarantee the physical and psychological integrity of Gela Mtivshvili, and all human rights defenders;
# carry out a prompt, effective and impartial criminal investigation into the above-mentioned events, the results of which should be made public, in order to prosecute the perpetrators of these acts before a competent, independent and impartial tribunal;
# put an end to any kind of harassment - including judicial - against journalists and all human rights defenders in the country, in conformity with the 1998 UN Declaration on Human Rights Defenders, as well as with international and regional human rights instruments ratified by Georgia.