გამოძიება ყველანაირ პასუხისმგებლობას იხსნის
ჩხრეკის ან ამოღების დროს ამოღებული ყველა დოკუმენტის დალუქვა სავალდებულო აღარ იქნება. შესაბამისი ცვლილება „სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში“ შედის. მოქმედი ნორმების თანახმად, ჩხრეკის ან ამოღები დროს ამოღებული ნივთი უნდა დათვალიერდეს, დაწვრილებით აღიწეროს და დაილუქოს. დალუქულ ნივთზე დაიტანება თარიღი და იმ პირების ხელმოწერები, რომლებიც მის დალუქვას ესწრებოდნენ.
კოდექსში ამ ნორმებთან ერთად ჩნდება ახალი ნორმა, რომელშიც მითითებულია, რომ ჩრეკისა და ამოღების დროს არ დაილუქება დოკუმენტი, რომლის ამოღებაც ხდება მისი შინაარსის გამო.
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ასევე შედის ცვლილება, რომლის თანახმადაც, გადაუდებელი საგამოძიებო მოქმედების ჩატარებისას გამომძიებლის დადგენილება საჭირო აღარ იქნება.
ცვლილებების პროექტით, ეს რეგულაცია ეხება ისეთ საგამოძიებო მოქმედებას, რომელიც ზღუდავს კერძო საკუთრებას, მფლობელობას ან პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობას და რა მოქმედებაც ტარდება მხოლოდ მხარის შუამდგომლობის საფუძველზე მოსამართლის განჩინებით.
კერძოდ, არსებობს შემთხვევები, როდესაც დაყოვნებამ შეიძლება გამოიწვიოს გამოძიებისათვის მნიშვნელოვანი ფაქტობრივი მონაცემების განადგურება. ასეთ შემთხვევაში საგამოძიებო მოქმედება შეიძლება ჩატარდეს სასამართლოს გარეშე, მხოლოდ გამომძიებლის დადგენილებით. კანონპროექტით კი, გადაუდებელი საგამოძიებო მოქმედების განხორციელებისთვის გამომძიებლის დადგენილებაც აღარ იქნება საჭირო.
კანონპროექტის ერთ-ერთი ინიციატორი არის პარლამენტის წევრი ზვიად კუკავა, რომელსაც for.ge ამ ინიციატივის შესახებ ესაუბრა. მისი განცხადებით, ამოღებული დოკუმენტის დალუქვა არ მოხდება იმ შემთხვევაში, თუკი მისი ამოღება მოხდება არა როგორც ნივთმტკიცების, არამედ ამ დოკუმენტის შინაარსიდან გამომდინარე, ანუ თუკი გამოძიებისთვის საინტერესო იქნება არა დოკუმენტი, როგორც ნივთმტკიცება, არამედ საინტერესო იქნება ამ დოკუმენტის შინაარსი.
„დალუქვაში არის ის პრობლემა, რომ ნივთმტკიცების განლუქვა უნდა მოხდეს იმავე პირების თანდასწრებით, რომელთა თანდასწრებითაც მოხდა ამ მტკიცებულების დალუქვა. შესაძლოა, გამომძიებელს გამოძიების პროცესში რამდენჯერმე დაჭირდეს ამ დოკუმენტის გაცნობა და ამიტომ, მისი განლუქვა ზედმეტი ბარიერია, მით უმეტეს, როდესაც ეს ნივთი საინტერესოა არა როგორც ნივთმტკიცება, არამედ მხოლოდ მისი შინაარსია საინტერესო“, - აცხადებს ზვიად კუკავა for.ge-სთან საუბარში.
მისი თქმით, ვინაიდან ასეთი ნივთმტკიცების დალუქვა-განლუქვის პრობლემა შესაძლოა გამოძიების გაჭიანურების მიზეზი გახდეს, ამიტომ პარლამენტმა საჭიროდ ჩათვალა, რომ ეს ფორმალური ბარიერი მოეხსნა.
რაც შეეხება მეორე საკანონმდებლო ცვლილებას, რომლის თანახმადაც, გადაუდებელი აუცილებლობიდან გამომდინარე, გამომძიებელს დადგენილების გამოტანა აღარ დაჭირდება, ზვიად კუკავა განმარტავს თავად დადგენილების არსს. მისი თქმით, ეს დადგენილება არის აქტი, რომელიც უნდა იყოს მოტივირებული და რომელშიც გამომძიებელს უწევს იმის დასაბუთება, თუ რატომ მიიღო მან გადაწყვეტილება კონკრეტული საგამოძიებო მოქმედების ჩატარების შესახებ. ეს ყველაფერი დროს მოითხოვს, ხოლო როდესაც არის გადაუდებელი აუცილებლობა, კუკავას განცხადებით, პრაქტიკაში ეს ხშირად ქმნის ფორმალურ ბარიერებს.
ზვიად კუკავა განმარტავს, რომ გადაუდებელი აუცილებლობიდან გამომდინარე ნებისმიერი საგამოძიებო მოქმედების ჩატარების შესახებ გამომძიებლის მიერ გამოტანილი დადგენილება შემდეგში მოსამართლემ უნდა დააკანონოს. გამომძიებელი შუამდგომლობით მიმართავს სასამართლოს და ამ უკანასკნელს შეუძლია დააკანონოს ეს დადგენილება, ან უარი უთხრას გამომძიებელს. შესაბამისად, გამომძიებლის დადგენილება მოტივირებული უნდა იყოს.
„აქედან გამომდინარე, ჩავთვალეთ, რომ ამ ზედმეტი ბარიერის არსებობა მიზანშეწონილი არ არის, ვინაიდან საბოლოო ჯამში შუამდგომლობაში, რომლითაც გამოძიების მხარე სასამართლოს მიმართავს, მაინც უნდა დაწეროს ყველა ის მოტივაცია, რომლის გამოც აღნიშნული საგამოძიები მოქმედებები განახორციელა. ხოლო თუ გამომძიებელი ამას ვერ დაასაბუთებს, მოსამართლე ბათილად სცნობს მის მიერ ჩატარებულ საგამოძიებო მოქმედებას“, - აღნიშნავს ზვიად კუკავა.
ჩნდება კითხვა - რამდენად მიზანშეწონილია სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ასეთი ცვლილებების შეტანა მაშინ, როდესაც ეს ნორმები არსებული სახით ათეულობით წლების განმავლობაში მოქმედებდა და, ხომ არ მოახდენს ეს ცვლილებები გამოძიებაზე უარყოფით გავლენას - რაზეც ზვიად კუკავა პასუხობს, რომ არსებული ნორმები მხოლოდ ზედმეტი ბარიერებია და აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილებები გამოძიების დაკნინებას არანაირად არ გამოიწვევს.
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში შესატან ცვლილებებთან დაკავშირებით for.ge ადვოკატ გელა ნიკოლაიშვილს ესაუბრა. მისი თქმით, საქართველოში ყველაფერი ფორმალობის დონეზეა დაყვანილი და გამოძიებას თუ პროკურატურას სასამართლო ნებისმიერ შუამდგომლობას უკმაყოფილებს. ნიკოლაიშვილი აცხადებს, რომ არ არსებობს შემთხვევა, როდესაც სასამართლომ გამოძიების ან პროკურატურის რომელიმე დადგენილების ან მიმართვის დაკმაყოფილებაზე უარი თქვა.
„თუ გამოვალთ იმ მახინჯი რეალობიდან, რაც დღეს საქართველოში არსებობს, რომ სასამართლო მაინც ფორმალურად არსებობს და გამომძიებელმა მას რა დადგენილებაც არ უნდა წარუდგინოს, მოსამართლე მას მაინც დაამტკიცებს, რა თქმა უნდა, მათი პოზიციიდან ამ ცვლილებების მიღება სწორი იქნება. მაგრამ სამართლებრივი თვალსაზრისით თითოეულ ამ დადგენილებას აქვს ის ძალა და მნიშვნელობა, რომ შემდეგ მას ვეღარ ამოფხეკ, ვეღარ შეცვლი. როდესაც ჩხრეკას ჩაატარებ, მერე უკვე როგორც გინდა შეცვლი იმ მოტივაციას, თუ რატომ ჩაატარე ჩხრეკა. დადგენილება გადაუდებელი აუცილებლობის შესახებ კი თავიდანვე დასაბუთებული უნდა იყოს. როდესაც სადღაც შეხვალ და რაღაც ისეთს იპოვი, რის ნახვასაც იმ კონკრეტულ ადგილას არ ელოდი, ძალიან ადვილია მერე ამტკიცო, რომ იქ შესვლა საჭირო იყო, რადგან წინასწარ შენ არაფერი გეწერა ამის შესახებ. შეგიძლია ამტკიცო, რომ სწორედ იმიტომ შედიოდი იმ კონკრეტულ ადგილზე, რაც იქ დაგხვდა“, - აცხადებს გელა ნიკოლაიშვილი.
მისი თქმით, ამ საკანონმდებლო ცვლილების მიღება არის გამოძიების გათავისუფლება ყველანაირი პასუხისმგებლობისგან, რათა შემდეგ არავინ მიედავოს მას ჩხრეკას საფუძვლიანად ატარებს თუ არა. ამდენად, ნიკოლაიშვილი ამბობს, რომ გამომძიებელი ნებისმიერ საგამოძიებო მოქმედებას ჩაატარებს და მხოლოდ ამის შემდეგ დაიწყებს მის დაკანონებაზე ზრუნვას.
რაც შეეხება დოკუმენტის დალუქვის აუცილებლობის მოხსნას, გელა ნიკოლაიშვილი ამბობს, რომ დალუქვა და განლუქვა არის ჩვეულებრივი საგამოძიებო მოქმედებები, რომელთა ჩატარებაც არანაირ პრობლემას არ წარმოადგენს.
„გასათვალისწინებელია, რომ ნივთმტკიცებები გამოძიების ხელშია და აქ შეიძლება მხოლოდ ერთი წინადადების ამობეჭდვა გახდეს საჭირო, მაგრამ ისინი ყველაფრისგან ითავისუფლებენ თავს, რათა თავიანთ ქმედებებში არაფერში იყვნენ შეზღუდულები. ეს არის ამ ცვლილებების არსი“, - ამბობს გელა ნიკოლაიშვილი.

Investigation to Be Discharged of All Responsibilities
It will no longer be necessary to seal up all documents withdrawn during the search procedures. Relevant amendments are to be introduced to the Criminal Procedural Code of Georgia. According to acting provision, all subjects withdrawn during search or withdrawal procedures shall be examined, described and sealed up. Date and signatures of the persons, who attended the sealing up procedures, shall be left on the seal.
A new norm will be added to the Code together with these new norms. The former will state a document, which is withdrawn due to its content, shall not be sealed up during search or withdrawal.
Amendments are also drafted for the Criminal Procedural Code which states investigator’s resolution will no longer be necessary to conduct prompt investigative activities.
According to the bills, this regulation deals with the investigation procedure, which restricts property rights, ownership or inviolability of personal life and which shall be carried out only based on the motion of the party and judge’s conclusion.
Namely, there are cases when a delay of procedures might cause devastation of significant data. In this case, investigative activities can be conducted without court, only based on the investigator’s resolution. According to the draft-law, investigator’s resolution will no longer be necessary for prompt investigative activities.
One of the initiators of the bill is MP Zviad Kukava who spoke about this initiative with for.ge. He said the withdrawn document will not be sealed up if it is withdrawn not as evidence, but became important for the investigation due to its content.
“The problem of sealing up is that any subject shall be unsealed in the presence of the same person who attended the sealing up process. Investigator might need to study the document several times during the investigation process and its unsealing is odd barrier moreover when it is not interesting as evidence but its content is important,” Zviad Kukava told for.ge.
He said sealing-unsealing procedure of the evidence might prolong investigation procedures so the parliament decided to remove this formal barrier.
As for the second legislative change, which allows investigator to pass resolution due to urgent necessity, Zviad Kukava clarified the essence of the resolution. He said the resolution is an act, which shall be motivated and where the investigator shall verify why he made decision about these particular investigative activities. All these procedures require time and when it is urgent necessity, Kukava said, investigators often encounter formal barriers.
Kukava clarified that due to urgent necessity judge shall legalize any resolution of the investigator passed about any investigative procedures. The investigator petitions to the court and latter can either legalize it or decline investigator’s petition. In this regard, investigator’s resolution shall provide motivations.
“Thus, we decided that extra barriers were not reasonable because finally the petition of the investigator to the court shall indicate to all those motivations for what the investigation procedures occurred. If investigator fails to prove it, the judge will annul his/her investigative procedures,” Zviad Kukava said.
There is a question – how reasonable is to introduce amendments to the Criminal Procedural Code when those norms have been in force for dozens of years and whether it will have negative influence on the investigation – Zviad Kukava answered that existing norms are just odd barriers and initiated amendments will not decay investigation procedures.
For.ge talked with lawyer Gela Nikolaishvili about the drafted amendments to the Criminal Procedural Code. He said everything has become formality in Georgia and court already satisfies any motion of the investigation and prosecutor’s office. Nikolaishvili said there are no cases when court declined any motion or application of the investigation or prosecutor’s office.
“Due to current reality in Georgia, the judiciary system has formal function and judge will approve any resolution of the investigator; so it will be more correct if they introduce these amendments to the Code and make those procedures lawful. However, legally, each resolution has power and significance and you cannot erase or amend it. When you already have conducted search procedures, you can change the motive of the search. Resolution on urgent necessity shall be well-grounded from the very beginning. When you find something, which you did not except to find in the scene of search, it will be very easy to prove it was necessary to enter there because you were not required to write anything about it in advance. You can prove that you entered that particular place for that particular subject, which you found there,” Gela Nikolaishvili said.
He said the initiated legislative changes will discharge investigation from all responsibilities in order not to allow anybody to blame them in poorly conducted search. So, Nikolaishvili said investigator will be able to conduct any investigative procedures and then he/she will start bothering how to justify it.
As for necessity to seal up documents, Gela Nikolaishvili said sealing and unsealing are ordinary investigative procedures which do not create any problems at all.
“It is noteworthy that investigation holds evidence and they might need to print only one sentence. However, they discharge themselves from all responsibilities in order not to be restricted during any operations. This is the purpose of those amendments,” Gela Nikolaishvili said.