ევროკავშირი შეშფოთებულია წინასაარჩევნო „პოლიტიკური დაძაბულობით”
ევროკავშირი „სულ უფრო შეშფოთებულია საპარლამენტო არჩევნების წინ პოლიტიკური დაძაბულობის და პოლარიზაციის ზრდით“, განაცხადა შტეფან ფულემ, ევროკომისარმა ევროპული სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების საკითხებში 28 ივნისს ბრიუსელში პრეზიდენტ სააკაშვილთან შეხვედრის შემდეგ.
„საპარლამენტო არჩევნები ოქტომბერში და საპრეზიდენტო არჩევნები 2013 წელს მნიშვნელოვანი გამოცდები იქნება ქართული დემოკრატიისთვის და ჩვენ მოვუწოდებთ ყველა პოლიტიკურ ძალას, პატივი სცეს საარჩევნო პროცესს და უზრუნველყოს თავისუფალი და სამართლიანი ხმის მიცემა“, – განაცხადა ფულემ, -„გამოვთქვი რწმენა, რომ არჩევნები უპირველეს ყოვლისა იქნება პოლიტიკური პროგრამებსა და იდეებს“ შორის ჭიდილი.
მან ასევე განაცხადა, რომ ევროკავშირი განსაკუთრებული ყურადღებით ადევნებს თვალს მედიაგარემოსთან დაკავშირებულ საკითხებს.
ევროკომისიის მიერ გავრცელებულ პრესრელიზში ფულე ასევე აღნიშნავს იმ პროგრესს, რასაც საქართველომ მოდერნიზაციისა და რეფორმების გატარების კუთხით მიაღწია, რის მხარდაჭერასაც ევროკავშირი აღმოსავლეთ პარტნიორობის ფარგლებში კვლავაც გააგრძელებს.
„ასევე ნათელია, რომ საქართველოს სჭირდება შემდგომი ნაბიჯების გადადგმა და მოდერნიზაციის ამ გზის გაგრძელება და დემოკრატიის განმტკიცება“, – განაცხადა ფულემ.
მან ასევე აღნიშნა ევროკავშირის მხარდაჭერა საქართველოს სეპარატისტულ რეგიონებში მცხოვრებთათვის განკუთვნილი ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტების გამოყენების მიმართ.
ბრიუსელში პრეზიდენტი სააკაშვილი ასევე შეხვდა ევროკავშირის საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის უმაღლეს წარმომადგენელს კეტრინ ეშტონს; ევროპარლამენტის პრეზიდენტს მარტინ შულცს; ევროკომისარს ენერგეტიკის საკითხებში გიუნტერ ოტინგერს და ევროკომისარს განვითარების საკითხებში ანდრის პიბალგს.
პრეზიდენტი ბრიუსელში მონაწილეობდა ევროპის სახალხო პარტიის სამიტის მუშაობაში.
სააკაშვილმა 27 ივნისს თავის სატელევიზიო გამოსვლაში აღნიშნა, რომ საქართველოსთვის გადამწყვეტი და ისტორიული მნიშვნელობის მოვლენები ვითარდება ევროკავშირთან ურთიერთობებში.
„დარწმუნებული ვარ, უახლოეს მომავალში, 16-18 თვის განმავლობაში, მივიღებთ თავისუფალი ვაჭრობის რეჟიმს ევროპასთან“, – განაცხადა მან, - „ასევე ამ პერიოდის განმავლობაში... საქართველოს თითოეულ მოქალაქეს უნდა ჰქონდეს  უვიზო გადაადგილება ევროკავშირის მასშტაბით“.
ორივე ამ მიმართულებით, მისი თქმით, საქართველო აქტიურად მუშაობს.
სააკაშვილი ასევე შეეხო საქართველოს შიდა პოლიტიკას და განაცხადა, რომ არის „იაფფასიანი მცდელობები, ერთი ქვეყნიდან შემოსული ფულით ცხვრებივით იყიდონ ჩვენი ხალხის ხმა, რაც სრული უპატივცემულობაა ჩვენი ხალხის არჩევანის მიმართ“. „ეს, რა თქმა უნდა, არა თუ მიუღებელია, არამედ, საერთოდ არაცივილიზებულია“, – განაცხადა მან.
პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ უახლოეს მომავალში სამთავრობო პროგრამის ახალ ეტაპი გამოცხადდება, რომელიც უახლოეს თვეებსა და წლებს მოიცავს.
„პოლიტიკური და ეკონომიკური მიმართულების გარდა, პროგრამის მნიშვნელოვანი  ნაწილი ევროპასთან ურთიერთობების  მიმართულებასაც მოიცავს... ამიტომ ამ პროგრამის გამოცხადების წინაც, ჩემთვის მნიშვნელოვანი იყო ბრიუსელში ჩამოსვლა და ამ შეხვედრების გამართვა“, – განაცხადა მან
ფოტო: ევროკომისარი ევროპული სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების საკითხებში შტეფან ფულე და პრეზიდენტი სააკაშვილი 28 ივნისს ბრიუსელში შეხვედრის წინ.

The European Union is “increasingly concerned about growing political tension and polarization in the run-up to the parliamentary elections” scheduled for this October, said EU Commissioner for Enlargement and European Neighbourhood Policy Štefan Füle after meeting with President Saakashvili in Brussels on June 28.
“The parliamentary election in October and presidential elections in 2013 will be important test cases for Georgian democracy and we encourage all political forces to respect the electoral process and make sure that the voting is free and fair,” Füle said. “I have expressed the conviction that the elections will be first of all about political programmes and ideas.”
He also said that the EU was watching developments in the media landscape with particular attention.
In a press release the European Commission said Füle acknowledged that Georgia had made remarkable progress in its modernization reform efforts and said that the EU would continue supporting these efforts within the instruments of the Eastern Partnership.
“It is also clear that Georgia needs to take further steps and continue this path of modernization and to consolidate democracy,” Füle said.
Commissioner Füle also said, that EU supports the use of status neutral travel documents, launched by Tbilisi for residents of its breakaway regions of Abkhazia and South Ossetia.
In Brussels President Saakashvili also met with EU foreign policy chief Catherine Ashton; EU Energy Commissioner Gunther Oettinger; European Commissioner for Development Andris Piebalgs and President of the European Parliament Martin Schulz.
President Saakashvili is in Brussels to participate in a summit of European People’s Party (EPP) in which his ruling United National Movement party is an observer member.
Saakashvili said in televised remarks on June 27, that developments having “decisive” and “historic” importance for Georgia were taking place in relations with the EU.
“I am sure that in next 16-18 months we will get free trade regime with the Europe,” Saakashvili said, referring to deep and comprehensive free trade agreement with the EU. “And also in the same period… every Georgian citizen should be able to travel visa-free in the European Union.”
“We are working very actively on both of these issues,” Saakashvili said.
In the same remarks, President Saakashvili also mentioned Georgia’s internal politics and said that there were “cheap attempts to buy the votes of our people with money coming from one country”.
“That is a complete disrespect of the choice of our people, which is not only unacceptable, but is uncivilized too,” Saakashvili said.
He also said that the Georgian government would announce a new program in next few days and Georgia’s Euro-Atlantic integration priority would take an important part in this program, along the issues related to Georgia’s domestic priorities.
Photo: A grab from footage showing EU Commissioner for Enlargement and European Neighbourhood Policy Štefan Füle (left) and President Saakashvili before a meeting in Brussels on June 28.