სამართალდამცავებმა „ქართულ ოცნებასთან“ დაკავშირებული სამი პირი დააკავეს
სამართალდამცავებმა ლაგოდეხში, „ქართული ოცნებიდან“ პროგრამა კარდაკარის მონაწილე სლავა მეტრეველი და კოალიციის მხარდამჭერების ძმები გოგიტა კევლიშვილი და გიორგი ჯაჯანიძე დააკავეს.
როგორც კოალიცია „ქართული ოცნების“ ლაგოდეხის შტაბის უფროსმა ნუცა პაპავამ კახეთის საინფორმაციო ცენტრს განუცხადა, დაკავებულები პოლიციას ჩალაუბნის განყოფილებაში, ნარკოლოგიურ შემოწმებაზე ჰყავს გადაყვანილი.
„პოლიციის თანამშრომლებმა დღეს დილით სამი ადამიანი დააკავეს, რომლებიც კოალიციასთან უშუალო კავშირში არიან. დაახლოებით 8:00–დან 9:00 საათამდე სახლიდან აიყვანეს კარდაკარის პროგრამის მონაწილე სლავა მეტრეველი. შემდეგ კი ჩვენი მხარდამჭერის კახა კევლიშვილის ძმა გოგიტა კევლიშვილი და სოფელ ლელიანის მკვიდრი გიორგი ჯაჯანიძე, რომელიც ჩვენი ერთ–ერთი მხარდამჭერის ლია ჯაჯნიძის ძმაა. ლია ჯაჯანიძე ჩვენი ინტერვიუერი უნდა ყოფილიყო, მაგრამ  სოფლის რწმუნებულმა ნინო კაპანაძემ დააშინა და აიძულა, რომ უარი ეთქვა ამ პროგრამაში მონაწილეობაზე. დაკავებულები თავდაპირველად  პოლიციის აფენის განყოფილების ფილიალში გადაიყვანეს, შემდეგ, სანამ დავადგინეთ სად იყვნენ, ჩალაუბანში გადაიყვანეს და ახლა ჩალაუბანში ვართ. სლავა მეტრეველი ნარკოლოგიურ შემოწმებაზე პოლიციაში ჰყავთ შეყვანილი, დანარჩენი ორი დაკავებული კი პოლიციის მანქანაშია. მათი დაკავების მოტივი ჩვენთვის უცნობია. ამ დროისთვის ცენტრალური ოფისი ადვოკატებს ეძებს და აუცილებლად მოგვამაგრებენ“, –  განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ნუცა პაპავამ.

Law enforcement officers arrested Slava Metreveli, participant of the program “Kardakari” (pre-election polls to check voters’ lists) from the Coalition Georgian Dream and Coalition supporters Gogita Kevlishvili and Giorgi Jajanidze.
Nutsa Papava, head of Coalition Georgian Dream’s Lagodekhi office told ICK that detainees are in Chalaubani police station for drug test.
“Police officers detained three people this morning. From 8:00 to 9:00 am they arrested Slava Metreveli, then Gogita Kevlishvili - brother of our supporter Kakha Kevlishvili and Giorgi Jajanidze, a resident of Leliani village who is brother of our supporter Lia Jajanidze. Lia Jajanidze wanted to be our interviewer but village councilor Nino Kapanadze threatened her and compelled to refuse to participate in the program. Initially, detainees were taken to Apeni police station and before we estimated their whereabouts they were already taken to Chalaubani. Slava Metreveli is at the drug-test; the other two are in police car. We do not know motive of their detention. At the moment, the central office is looking for lawyers for us and will soon send somebody here,” Nutsa Papava told ICK.