მცხეთა–მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრმა (www.icmm.ge) დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის წინააღმდეგ მცხეთის რაიონულ სასამართლოში სარჩელი შეიტანა. ინტერნეტგამოცემა გამგეობას საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით დადგენილი მოთხოვნების დარღვევაში ადანაშაულებს.
მცხეთა–მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის ხელმძღვანელის გელა მთივლიშვილის თქმით, 9 ივლისს, მცხეთა–მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრმა წერილით მიმართა დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფაზე პასუხისმგებელ პირს და საჯარო ინფორმაცია მოითხოვა.
„მცხეთა–მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრი ჩართულია სოფლის დახმარების პროგრამის მონიტორინგის პროექტში, რომელსაც არასამთავრობო ორგანიზაცია „სამოქალაქო აქტივობების ცენტრი“ ფონდ „ღია საზოგადოება – საქართველოს“ მხარდაჭერით ახორციელებს. მონიტორინგისთვის გვჭირდებოდა საჯარო ინფორმაცია, კერძოდ: 2010, 2011, 2012 წლებში სოფლის დახმარების პროგრამის ფარგლებში რა თანხა გამოეყო დუშეთის მუნიციპალიტეტს. რომელ სოფელს რა თანხა შეხვდა; რა გაკეთდა თითოეულ სოფელში, რომელმა კომპანიებმა შეასრულეს სამუშაოები. ჩვენს მიერ მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაცია წესით გამზადებული სახით უნდა არსებობდეს გამგეობაში და დაუყოვნებლივ უნდა მოეწოდებინათ. მიუხედავად ამისა, გამგეობამ, ინფორმაცია საჯარო ინფორმაციის გასაცემად კანონით გათვალისწინებულ მაქსიმალურ ვადაში, 10 დღის განმავლობაშიც კი არ მოგვაწოდა, რაც არის კანონის დარღვევა. ამის გამო 19 ივლისს, ადმინისტრაციული საჩივრით მივმართეთ დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელს ბესიკ შაღაშვილს. გასაჩივრების მიუხედავად საჯარო ინფორმაცია დღემდე ვერ მივიღეთ და არც ის გვაცნობეს, გამგეობამ მიიღო თუ არა ჩვენი ადმინისტრაციული საჩივარი წარმოებაში. ფაქტობრივად განცხადებაც და საჩივარიც უპასუხოდ დატოვეს. ამიტომ, გადავწყვიტეთ, რომ სასამართლოსთვის მიგვემართა“, – აღნიშნა გელა მთივლიშვილმა.
მცხეთა–მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრი ითხოვს, მცხეთის სასამართლომ დუშეთის გამგეობას მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაციის დაუყოვნებლივ გაცემა დაავალოს. ამასთან, საინფორმაციო ცენტრი დუშეთის გამგებლისგან მოითხოვს, საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელ პირს მოვალეობის შეუსრულებლობის გამო დისციპლინური პასუხისმგებლობა დაეკისროს.
მთივლიშვილის თქმით, სასამართლოში სარჩელის შეტანასთან ერთად, მცხეთა – მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრი რეაგირებისათვის საქართველოს სახალხო დამცველს და მცხეთა–მთიანეთის გუბერნატორსაც მიმართავს.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როცა დუშეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ მცხეთა–მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს საჯარო ინფორმაცია არ მიაწოდა. სახალხო დამცველის 2011 წლის 645-გვერდიან ანგარიშში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლების დარღვევის ფაქტებს საგანგებო ადგილი ეთმობა. ინფორმაციის თავისუფლების თავში სახალხო დამცველი მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაციის არასრულყოფილი სახით გაცემასა და საჯარო ინფორმაციის გაცემის ვადების დარღვევაზე ამახვილებს ყურადღებას. გიორგი ტუღუშს მაგალითად

ICMM Sued Dusheti District Administration at the Court
Information Center of Mtskheta-Mtianeti (www.icmm.ge) filed a lawsuit against Dusheti district administration at the Mtskheta district court. The online outlet blames the district administration in having breached the requirements of General Administrative Code of Georgia.
Head of ICMM Gela Mtivlishvili said that on July 9 the ICMM petitioned and requested public information from the person responsible for the release of public information at the Dusheti district administration.
“ICMM is involved in the monitoring project of the State Program for the Assistance of Villages that is implemented by the nongovernmental organization Center for Civil Activities with the support of the Open Society Georgia Foundation. We needed some public information for the monitoring process; namely: amount of the allocated funds on Dusheti district in the frame of the State Program for the Assistance of Villages in 2010, 2011 and 2012; how much money was spent on each village; what was done in each village and which companies had implemented the work. As a rule, the district administration should store the requested information in its archive and had to release it immediately. However, the district administration did not release the information even within the maximum time limit of 10 days, as it is requested by the law. Thus, on July 19, we filed administrative complaint to the Dusheti district temporary governor Besik Shagashvili. Despite our complaint, we have not received the requested information yet. They did not even notify to us if they had accepted our administrative complaint. In fact, the local authority did not reply to our petition and complaint. So, we decided to appeal to the court,” Gela Mtivlishvili said.
ICMM requests the Mtskheta district court to order the Dusheti district administration to immediately release the requested public information. Besides that, ICMM requests the Dusheti district governor to impose disciplinary liability on the person responsible for the release of public information for not having performed his duties.
Mtivlishvili said, in parallel to lodging a suit to the court, ICMM appeals to the Public Defender of Georgia and Mtskheta-Mtianeti regional governor to respond on the violation.
It is not first time when Dusheti district administration did not release requested public information on the ICMM. Special chapter is dedicated to the facts violating the right to the access to public information in Public Defender’s 645-page 2011 Report. The Ombudsman is focused on incompletely released public information and breached deadlines for the release of information in his report. Giorgi Tugushi mentioned ICMM’s other examples in his report as well.